Tallinna Tehnikaülikool

Kui Haridus- ja Teadusministeerium (HTM) veebruari lõpus küsis, kas ülikoolid saavad kooliõpilasi lõpueksamiteks ettevalmistumisel aidata, oli avatud ülikooli eksami- ja olümpiaadikoolil (EOK) jaatav vastus juba valmis.

Aet Karolin, eksami ja olümpiaadikooli juht | Foto: kaader videotunnist

tahvel koolimatemaatika valemitega

Teadmised ja kogemused selle kohta, mida kooliõpilastele õpetada, on Tehnikaülikoolis kujunenud aastakümnetega, mil õpilastele kursuseid on korraldatud, kuid aasta tagasi alanud koroonaajastu sundis muutma seniseid arusaamu sellest, kuidas õpetada. EOK kursuste harjumuspärane õppevorm – kontakttunnid õpetaja juhendamisel – tuli asendada uutmoodi õppimise ja õpetamisega.

Õnneks oli olümpiaadiõppe projektijuhil Päivo Simsonil selleks ajaks loodud riigieksamiks ettevalmistav veebikursus koos lahenduskäike sisaldavate interaktiivsete harjutusülesannetega, et pakkuda õpilastele võimalikult mitmekülgseid veebiõppe võimalusi. Just nimetatud veebikursus ja nõusolek meie tublidelt õpetajatelt andis julguse pakkuda eksamiteni jäänud napi aja jooksul õpilastele kahte veebikursust: 32-tunnist laia matemaatika riigieksami ja 30-tunnist 9. klassi lõpueksami kursust, millel osalejate arv ei ole piiratud.

Videotundide salvestamine algas märtsi alguses haridustehnoloogia keskuse stuudios, kuhu oli selleks hetkeks kohale jõudnud ka uhiuus klaastahvel, mis on viinud veebitundide visuaalse poole täiesti uuele tasemele. Igal reedel ja pühapäeval salvestatakse järgmiseks nädalaks uusi veebitunde. Kaamera ees on tublid ja väsimatud matemaatikaõpetajad Alli Salusaar (12. kl kursus) ja Silja Kerge (9. kl kursus) ning kaamera taga abivalmid ja rahulikud multimeediaspetsialistid Tanno Mee ja Joonas Hendrik Kokamägi.

Alates märtsi keskpaigast lisanduvad igal esmaspäeval veebi uued tunnid uute teemadega ja see tähendab, et nädalavahetustel teeb väsimatult tööd ka olümpiaadikooli meeskond koosseisus Päivo Simson ja Silver Kurrik. Nemad vaatavad monteeritud videod veel kord üle ja hoolitsevad selle eest, et tundide sisu ja tehniline teostus oleks laitmatu. Videotundidele lisanduvad töölehed, et kõiki tunnis lahendatud ülesandeid saaks ka iseseisvalt läbi lahendada ja õpetaja selgitusi uuesti kuulata – ning seda kõike õpilasele sobival hetkel.

Laia matemaatika riigieksami kursusele oli aprilli lõpus registreerunud üle 2200 ja 9. klassi kursusele üle 2100 õpilase, aga kuna registreerumine on avatud kuni kursuste lõpuni, kasvab osalejate arv pidevalt. Kursustele registreerumine ja videotundide jälgimine on lihtne ja kõigile huvilistele tasuta: taltech.ee/matemaatikaeksam2021.

Projekti õnnestumisse on oma hindamatu panuse andnud ka haridustehnoloogia keskuse juhataja Liisi Järve, rahandusosakonna raamatupidaja Kersti Kruusma, HARNO töötajad ning last but not least Helen Raja ja Hanno Tomberg.

TalTech pakub kooliõpilastele igal õppeaastal:

  • riigieksamiks ettevalmistavad kursused (lai matemaatika, eesti keel, CAE)

  • 9. klassi kursused (matemaatika, füüsika, eesti keel, inglise keel)

  • olümpiaadideks ettevalmistavad kursused põhikooli ja gümnaasiumiastmele (loodusteadused, füüsika, matemaatika)

  • õpiabi 5.–12. klassile (matemaatika, füüsika, keemia)

Kursused toimuvad ligi 40 õpetaja juhendamisel Tallinnas, Tartus ja Pärnus.

taltech.ee/kooliopilaste-keskus

Laeb infot...