Tallinna Tehnikaülikool

Ehkki elektrimasinate tootmises ei ole kolmemõõtmeline ehk 3D-printimine veel soovitud tasemele jõudnud, loodab Tallinna Tehnikaülikooli elektrimasinate uurimisrühm näha selles valdkonnas peagi olulist muutust, vahendab Research in Estonia

3D printimine
Foto: Pixabay

Artikkel ilmus portaalis Research in Estonia

Viimastel aastatel on kasvanud huvi kolmemõõtmelise printimise vastu, mis on alternatiiviks tavapärastele tootmisprotsessidele ning pakub mh piiramatut potentsiaali suure hulga tööstuslike ja eriotstarbeliste lahenduste teostuseks.

Elektrimasina 3D-printimine

3D-printimine loob võimaluse uuendada väikeseeria tooteid, kuna prototüüpide loomine on kiirem ja odavam, samuti on väljatöötamisaeg ja tarneahel lühemad. See on suhteliselt uus tehnoloogia, mis võimaldab ilma tööriistadeta luua komponente ja terveid koosteid otse CAD-failist. Praegu seda tehnoloogiat tööstuslikus tootmises veel laialt ei kasutata, kuid see muutub üha populaarsemaks. Vaja on põhimõtteid, kuidas kujundada elektrimasinaid nii, et neid saaks 3D-printida.

Tallinna Tehnikaülikooli elektrimasinate uurimisrühma juhi, professor Ants Kallaste sõnul pakub kolmemõõtmeline printimine uusi võimalusi kiiresti areneva tööstusharuna, mis on elektrimasinate tootmise puhul olematu. "Kõige keerulisem on luua piisavalt arenenud meetodeid ja metoodikaid elektrimasinate kujunduse kõigis etappides ning leida sobivaid tüüplahendusi, mida hiljem standardida."

Uurimisrühma vanemteadur Toomas Vaimann rõhutas, et ainult nende etappide kaudu saavutab tehnoloogia sellise valmisoleku, mis võimaldab rakendada selle täielikku potentsiaali. Samuti peab see olema n-ö kasutatav tööstusharu inseneride vaatevinklist, et toota uusi, tõhusaid ja töökindlaid 3D-prinditud elektrimasinaid.

Uurimisprojekti „3D prinditud elektrimasinad“ peamine eesmärk ongi tõestada, et elektrimasinate koosteid ja osi saab 3D-printida, nende omadusi mõõta ja kohaldatavust kinnitada. Käimas on projekti viimane aasta ning toodetud ja kirjeldatud on nii paljulubavaid prototüüpe kui ka arvukalt katseobjekte. Nüüd otsivad teadlased valdkonna edasiarendamiseks aktiivselt koostöövõimalusi ja rahastust, et luua uusi paradigmasid ning astuda suur samm võimaluse suunas printida ühe korraga täielik ja töötav elektrimasin.

Hiljuti avaldatud töödes on teadlased esitanud märkimisväärseid uurimistulemusi materjalide, kadude, termoregulatsiooni ja 3D-prinditud elektrimasinate  optimeerimise valdkonnas. Avaldamist ootab analüüs, mis käsitleb võimalusi rakendada kõiki aspekte uudses 3D-prinditud elektrimasina kujunduses. Kuna areneva valdkonna tehnoloogia ja rakendatavad meetodid on veel väljakujunemata, on vaja edasisi põhjalikke uuringuid, et pakkuda töötavaid meetodeid teadmiste ja võimaluste rakendamiseks kiireloomulises töötlevas tööstuses.

Laeb infot...