Krakul arendab nutikaid õllepudeli avajaid, rattaparklaid, mehitamata lennumasinaid ja pakiroboteid
Krakul on ühemehe ettevõtmisest kasvanud 17 töötajaga ettevõtteks, mille töömaht iga aastaga kasvab ja kliente on juba üle 25. “Tegeleme peamiselt IoT ja autonoomsete süsteemidega seotud projektidega. Mõned säravamad projektid, mille üle oleme uhked osa olemisest, on näiteks BiKeepi rattaparklad, Starshipi pakirobotid ja Threod Systems-i UAVd,” räägib Murumets.
Uutest huvitavatest projektidest toob Murumets esile koostöö WeCheer.io-ga, kellega koos arendati välja tark pudeliavaja, millega kogutakse reaalajas andmeid õllepudelite brändide avamise kohta. 2019. aastaks on nende pudeliavajaga avatud 8,3 miljonit pudelit, samal aastal valiti neid ka TOP10 edukamate Šveitsi startup-ide sekka. “Kuniks inimesed naudivad veel õlut, läheb ka neil hästi,” muheleb Murumets.
Väikeses ettevõttes töötamine on ääretult põnev ja väga hea võimalus kiiresti õppida, leiab Murumets. “Naljatame kolleegidega tihti, et üks aasta Krakulis on nagu kolm aastat mõnes suuremas ettevõttes. Tegeleda tuleb ka asjadega, mis ei jää otseselt õpitud valdkonda, ent see ongi õppimise alus!” räägib Murumets.
Koolis õpitu omandab praktikas tõelise väärtuse
“Tegevjuhina töötan ma praeguseks selliste kõrgtehnoloogiliste vahenditega nagu e-mail ja telefon, aga võin suure uhkusega öelda, et ma olen täitnud iga rolli, mis Krakulis on. Peenem teadmine inseneeria eri tüüpidest ja tehnoloogiatest on minu jaoks igapäevaselt kasulik,” ütleb Murumets.
Üks aine, milles nooremana oli väga raske väärtust näha, oli mehe jaoks matemaatika. “Läksin suhteliselt matemaatilisele erialale nii, et olin neli aastat varem lõpetanud humanitaarklassi. Mälestustesse liialt süvenemata võin öelda, et see oli väga omamoodi kogemus. Tagantjärele olen ma õppinud hindama seda puhast ilu, mis matemaatikast väljendub. Ja kui palju võib seoseid igapäevaelust leida,” julgustab Murumets noori reaalaineid väärtustama.
Elektroonika areng viib igapäevaelu edasi
Murumets lükkab ümber arusaama, nagu oleks elektroonikatööstus must ja lihtne töö, mida odavalt kaugel Aasias tehakse.
“Elektroonika on igal pool meie ümber ja mõjutab igapäevaelu nii märgataval kui märkamatul moel. Väga paljud lahendused, mille peale isegi ei oska tulla, on tehtud ja loodud väga ootamatutes kohtades. Iga seadme, vidina või tööriista taga on sadu või tuhandeid inimesi, kes mängivad oma rolli selleks, et meie elusid paremaks muuta. On üpris märkimisväärne, kui palju on maailma mõjutanud kontoris töötavad elektroonikainsenerid,” toob ta lihtsa näite.
2019. aasta suvel tehti Murumetsale ettepanek kandideerida Elektroonikatööstuse Liidu volikogusse. “Liitu kuulumine on meie jaoks uhkuse asi. See näitab, et me oleme tegijad ning me hoolime suuremast diskussioonist osa võtmisest,” ütleb Murumets ja julgustab kõiki rohkem osa võtma Eestit edasiviivatest ettevõtmistest.
Selles rubriigis vahendame maailma teadusuudiseid, tulevikuvaateid ning oma kõige põnevamaid tegemisi.