Ene Krinpus on lõpetanud TalTechi majandusteaduskonna ning töötab kommertslennukitele täishooldusteenust pakkuva globaalse ettevõte Magnetic MRO personalijuhina. Magnetic MRO-s töötab üle maailma enam kui 500 inimest ja Ene töö hõlmab nii juhtide igapäevast nõustamist ja toetamist kui ka uusi algatusi, nt praktika- ja koolitusprogrammid.

Ene Krinpus

Milliseid inimesi Sinu sektor täna ja viie aasta pärast vajab?

Lennundus on people business ehk inimesed on meie äri „retseptis“ väga olulisel kohal. Lähiajal ei ole näha, et robotid võtaksid lennukite hoolduse üle, seega jääb meie sektor vajama tehnilisi ja kätega töötavaid inimesi – mehaanikuid, tehnikuid, insenere. Nendest on täna kõige suurem puudus ja nähes, kui vähe noori täna tehnilistele erialadele õppima läheb, kui pikk on väljaõpe ning kui vähesed ka haridustee lõpetavad, siis ei näe ma, et nõudlus nende järele niipea väheneks.

Kui läheksid end täna täiendama, siis mida Sa õppima asuksid?

Valiksin midagi, mis oleks seotud innovatsiooni-tootearendusega, sest see on väga perspektiivikas valdkond. Näiteks Magnetic MRO lennuki sisedetaile tootva tütarettevõtte MAC Interiorsi näitel näen, et kuigi innovatsioon on lennundussektoris pikaajaline protsess, on tootearendusega võimalik ka seda väga traditsioonilist sektorit kaasajastada. Eriti pärast COVID-19 pandeemiat, kui inimeste lendamisharjumused ja lennundussektor üldse on palju muutnud. Kindlasti on palju teisi valdkondi peale lennunduse, kus innovatsioon ja tootearendus on tuleviku edu.

Mida soovitad noortel õppima minna?

Kõigil, kel vähegi huvi ja võimalust, soovitan minna õppima inseneriteadusi, sest see on valdkond, mis arendab meie tulevikku. Lisaks õpetab inseneeria looma uusi võimalusi ning võimaldab kasutada tehnoloogia viimast sõna. Kindlasti julgustan naistel inseneeriat õppima minna, sest oma igapäevatöös näen, kui head insenerid naised on.

Kui Sa saaksid praegu 19-aastasele iseendale nõu anda, millise elutarkuse Sa endale annaksid?

Kui sul on siht silme ees, siis ära lase kellelgi seda kõigutada ning ole valmis oma eesmärgi nimel võitlema. Õpi ka oma ego alla neelama, suurema eesmärgi nimel.

Üks naljakas seik või nali Sinu tegevusvaldkonnast.

Kuigi lennundus on väga reglementeeritud ja traditsiooniline tööstusharu, on kvaliteetsel huumoril oluline koht meie igapäeva elu-olus. Kuidas muidu saaks nii nõudlikus valdkonnas edukalt hakkama saada. Ühtegi konkreetset juhtumit ei oska välja tuua.

Vaata uuesti TalTechi magistriõppe virtuaalset infotundi: taltech.ee/MAinfo