Tallinna Tehnikaülikool

Tallinna Tehnikaülikooli arengukava aastani 2025 püstitab ettevõtlusvaldkonna arengule kolm peamist eesmärki: suurendada ettevõtluskoostööd; panustada intellektuaalomandi loomisesse ja rakendamisse, käivitada harg- ja iduettevõtteid; suurendada ülikooli mõju ja nähtavust nii Eestis kui rahvusvaheliselt. Ettevõtluse valdkonna arenguplaanid lähtuvad otseselt nende kolme eesmärgi täitmisest. 

Erik Puura, ettevõtlusprorektor | Fotod: Karl-Kristjan Nigesen, FS Team Tallinn

Ülikooli hetkeseisu positsioneerimisel ja plaanide koostamisel kasutasin enda, ettevõtlusosakonna ja strateegiabüroo analüüse, teadmisi ja kogemusi; rektoraadi liikmete, nõukogu liikmete, dekaanide, instituutide juhtide, teadusosakonna ja turundus- ja kommunikatsiooniosakonna juhtide ja teadlastega kohtumiste ja vestluste käigus saadud tagasisidet ja ideesid. Lisaks analüüsisin informatsiooni, ideid ja arenguplaane, mis olid kättesaadavad Taani Tehnikaülikooli (DTU), Eindhoveni Tehnikaülikooli (TU/e), Stockholmi Kuningliku Tehnikaülikool (KTH), Aalto Ülikooli, Helsinki Ülikooli ja Tartu Ülikooli 2022. aasta aruannetest.

Kokkuvõte ühe lausega: ei ole üht kuldvõtmekest, tuleb teha palju õiged tegevusi ja leida prioriteedid. Näiteks TalTechi vastne rohestrateegia on selge samm prioriteetide seadmise suunas, vajalik on see ellu viia.

Petri-Jaan Lahtvee laboris
Petri-Jaan Lahtvee asutatud biotehnoloogiaettevõte Äio sünteesib puidutööstuse jääkidest toiduks sobilikke rasvu. Äio on Taltechi hargettevõte, milles ülikoolil on osalus.

Ettevõtluskoostöö maht sõltub suuresti ülikooli väliskeskkonnast, eelkõige Eesti-siseste toetusmeetmete mahust ja tingimustest ettevõtetele. Võimalusteks on aktiivsem osalus toetusmeetmetes, sh ELi meetmetes, ning otsekoostöö suurendamine ettevõtetega „toetusvabalt“ nii Eestis kui rahvusvaheliselt.

Kõik, kellest tulemused sõltuvad (uurimisrühmad ja nende juhid, instituudid ja nende juhid, dekaanid, ettevõtlusosakond ja ettevõtlusprorektor), peavad leidma strateegia, taktika ja meetodid, kuidas koostöö mahtu suurendada. Ettevõtlusprorektori visioon kesksete tegevuste osas on siin üheks sisendiks, kuid just instituudi tasandil ja uurimisrühmades on vajalik leida võimalused ja motivatsioonitegurid.

TalTech on viimastel aastatel alustanud äriühingute loomisega, kus ülikoolile kuuluva intellektuaalomandi (IO) eest võetakse osalus. Tartu Ülikool asutas hargettevõtete loomiseks eraldi holding-ettevõtte UTV, TalTechis on senini osaluste läbirääkimistega tegelenud ettevõtlusosakonna eksperdid.

Teistes võrdlusülikoolides ulatub iga-aastane IO kommertsialiseerimistulu paljude miljonite eurodeni. Rahvusvaheliste võrgustike kaudu on TalTechil võimalus omandada parimaid kogemusi, ka holding-ettevõtte loomine on lähiajal plaanis.

Omaette teemaks on ettevõtlusõpe ja üliõpilasettevõtlus. Ühelt poolt praktilise ettevõtlusõppe arendamine ning teiselt poolt üliõpilasettevõtluse muutmine ettevõtliku ülikooli üheks peamiseks alustalaks, kuni võimalusteni ülikoolile ka tulusid teenida, aga eelkõige kasutades seda ülikooli mainekujunduses ja üliõpilaskandidaatide värbamises. Lähtudes Eindhoveni Tehnikaülikooli nägemusest suunata üliõpilasi mitte niivõrd ja kohe äriettevõtteid looma, vaid osalema rakenduslikes projektides, on TalTechil juba olemas tugev lähtepositsioon. Tudengivormel (fotol), päikeseauto Solaride, tudengisatelliit on siin väga headeks näideteks. Võimaluseks on koondada üliõpilasettevõtlus ühtse nähtavusega tervikuks ning jätkata koostööd teiste ülikoolidega nii Eestis kui ka rahvusvaheliselt, ettevõtlusõppe arendamisel koostöös õppeprorektoriga ja majandusteaduskonnaga selgemini määratleda ettevõtluspädevused ning tugevdada nende arendamist kõikides õppekavades.

TalTechi nähtavust Eestis hinnatakse praegu peamiselt selle järgi, kui suur on ülikooli osakaal mainimistes üldises uudistevoos võrrelduna Tartu Ülikooli ja Tallinna Ülikooliga. Viimase aasta kohta (aprill 2022–aprill 2023) läbi viidud uuring ettevõtluskoostöö kajastustest näitas, et sel perioodil ilmus Eesti ajakirjanduses TalTechiga seotud ettevõtluskoostöö kohta kokku 800+ kajastust (nii tele, raadio kui online). TalTechi kajastustest aga moodustab ettevõtluskootöö vaid 8%. Suurema nähtavuse saavutamiseks on võimaluseks välja töötada eristuv kommunikatsioonikanal veebiplatvormi näol.

Rahvusvaheliselt on TalTechi peamine võimalus jätkuv edukas osalemine EuroTeQi alliansis ja jätkuv suhete arendamine EuroTechi konsortsiumi ülikoolidega, mille kaudu on tekkinud tihe koostöö ka ettevõtlusvaldkonnas eriti Taani (DTU), Eindhoveni ja Müncheni tehnikaülikoolidega, samuti otsesidemed eelkõige Helsinki ja Aalto ülikoolidega Soomes ning KTH-ga ja teiste Rootsi ülikoolidega. Veelgi laiema pildi saavutamiseks tuleb teha koostööd ka USA ja Aasia innovatsioonipiirkondade ja ülikoolidega ning Eestis arendada strateegilist partnerlust Tartu Ülikooliga.

FS Team Tallinn võistlusel
Formula Student Team Tallinnas on inseneeria kõrval suur tükk ettevõtlikkust: tehnikatudengite endi algatusest sünnib igal aastal tudengivormel alates eelarvest ja rahastuse leidmisest ja lõpetades eduka võistlusreisiga maailma parimate vastu.

TalTechi arengukavas aastani 2025 on välja toodud, et Tehnikaülikool on teadusülikool, kus teadus, õpe, innovatsioon ja ühiskonda panustamine on võrdselt väärtustatud, tasakaalustatud ja seotud. Kuidas hinnata, kas TalTechis on selline tasakaalustatus olemas? Üks võimalusi on samuti hinnata, millele on enim tähelepanu pööratud aastaaruannetes ja ülikoolide tutvustustes. Näiteks DTU 2022. aasta lühiülevaates on pühendatud teadusele ja grantidele 2 lk, teadustaristule 1 lk, õppele 3 lk, leiutistele, nende kommertsialiseerimisele ja üliõpilasettevõtlusele 3 lk, ühiskonna teaduslikule nõustamisele 1 lk, kestlikule ja rohelisele ülikoolile 1 lk, rahvusvahelisele koostööle 2 lk. Eindhoveni ülikool aga kuvab oma hollandikeelses aastaaruandes üliõpilasettevõtlust, intellektuaalomandi kommertsialiseerimist ja ettevõtluskoostööd õppe ja teaduse kõrval eraldi peatükis „Maine ja mõju“. Ilmselt on siin mõtteainet päris palju, kuidas lahti mõtestada Tehnikaülikooli rolli tänapäevases ühiskonnas ning kuidas seda kommunikeerida.

Kokkuvõte peamistest kavandatavatest arendustegevustest

  • Ettevõtluskoostöös on vajalik keskselt luua strateegiline partnerlus kõigi peamiste Eesti ettevõtetega ja avaliku sektori asutustega, mille arendustegevus vastab TalTechi spetsiifikale; näha perspektiive eriti rohetehnoloogiate arenduses; püüda käivitada koostööd rahvusvaheliste ettevõtetega ning tõsta uurimisrühmade ja instituutide motivatsiooni teha ettevõtluskoostööd nii äriühingute kui ka avaliku sektori asutuste ja organisatsioonidega.
  • Vajalik on tõsta kogu ülikooli teadlikkust intellektuaalomandilt tulu teenimise võimalustest teabematerjali levitamise ja koolitusprogrammide kaudu, käivitada piloodina 10–15 uurimisrühma kaasav intellektuaalomandi kaitsmise ja kommertsialiseerimise programm ning koostöös Tartu Ülikooliga (jagades oskusi, kompetentse, mentorvõrgustikke ja parimaid praktikaid) luua ka TalTechi holding-ettevõte, mis aitab kaasa ülikooli osalusega hargettevõtete loomisele ülikooli intellektuaalomandi kommertsialiseerimise kaudu, samuti tugevdada ettevõtlusõpet ning üliõpilasettevõtlust.
  • Ettepanek on tõsta ülikooli nähtavust ja mainet veebiplatvormi loomise kaudu, mis on suunatud eelkõige ettevõtjatele ja otsustajatele, kuid ka laiemale avalikkusele ja kooliõpilastele.