Tallinna Tehnikaülikool

Samal ajal kui osa inimesi teeb iga väiksemagi linnaliikumise autoga, leiab teine osa üles mõnusad kergliiklusteed ning isegi naudib neid. Ragnar Nurkse innovatsiooni ja valitsemise instituudi direktor professor Erkki Karo kuulub nende teiste hulka ja jagab oma kogemust, et innustada ülikoolipere liikmeid valima kestlikumaid ja aktiivsemaid liikumisviise.

Erkki Karo jalgrattal ülikooli ees

Kuidas teed oma valikud igapäevaseks liiklemiseks?

Viin hommikul lapsed jala lasteaeda ja siis sõltuvalt ilmast ja kalendrist liigun kusagile tööle kas rattaga, bussiga või Boltiga. Kevadest sügiseni proovin võimalikult palju liikuda oma rattaga. Talvel proovin TalTechi tulla bussiga: 10-20 min jalutamist (või Tuule tõuks) ja 25 min bussi (üks ots). Kui kalender ja ajajuhtimise oskus ei võimalda, siis võtan Bolti takso või auto (20 min). Koju proovin minna ratta või bussiga, aga kui loengud lõpevad peale 20 ja ei ole rattailm, siis võtan parklast Bolti. Maal vanaema ja vanaisa juures käime enamuse ajast rongiga, mõned korrad aastas olude sunnil Boltiga.

Mida oled võitnud tänu sellele, et kasutad auto asemel jalgu/ratast/bussi/rongi?

Mul pole kunagi autot olnud ja Tallinnas elades pole ka autot vaja. Autoga sõitmine (juhtimine) on maru tüütu ja aega raiskav tegevus – õnneks ei pea sellele jamale liiga palju aega kulutama ja saab mitmekesisemalt elada: liigeldes lugeda, vaadata ja mõelda.

Kui tõesti autot tarvis, kasutan Bolt Drive’i nii lühikesteks sõitudeks kui pikemateks rentideks.

Paljud inimesed põhjendavad enda väikest kehalist aktiivsust (ja auto liigkasutamist) ajapuuduse ja väsimusega. Kuidas Sina leiad aega ja jõudu liikumiseks?

Rattaga sõit on vabadus ja annab jõudu juurde. 2x10 km päevas rattaga sõita on mõnus trenn. Kodust ja kontorist bussijaama kõndimine on tihti ainus vaba aeg, et olla üksi värskes õhus.

Ütle üks hea nipp neile, kes saaks, aga ei suuda auto kasutamisest loobuda.

Mine kuuks ajaks mõnda suurlinna elama. Saad aru, et meil pole Tallinnas ühtegi pärisprobleemi ja kõik põhjendused ja vabandused on välja mõeldud.

Ole nagu Erkki!

Mõõda enda eluviisi kestlikkust eluviisitestiga siin.

Kuidas anda oma panus keskkonnajalajälje vähendamisse, loe Tehnikaülikooli rohejuhisest ja Riigikantselei rohekäitumise tööriistakastist.