Tallinna Tehnikaülikool
Heel print

Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) teadlased printisid 29-aastasele neiule titaanist uue kontsluu ning aitasid nii poolteist aastat karkudel olnud neiu taas omal jalal kõndima.

"Ma hoidsin väikest last ja ta hakkas autode poole jooksma ning ma jooksin talle järele. Mul oli eelnevalt jalas ortoos. Haarasin lapse puusale ning lapse keharaskus pluss enda valesti astumine - käis tugev valu läbi ja ma ise arvasin, et mul on lihtsalt tüüpiline hüppeliigese nihestus," räägib Karin Kalev. Pärast õnnetust ei läinud ta kohe erakorralise meditsiini osakonda ehk EMOsse, sest jalg ei teinud õigupoolest kuigi palju häda. Alles nädal hiljem EMOs sai ta teada, et tegu on kannaluu murruga.

Jalg pandi kaheks kuuks kipsi.

Hiljem selgus, et kannaluu ei ole korralikult kokku kasvanud ning tarvis on erakorralist operatsiooni. Kannaluu pandi kruvidega kinni ning terve eelmise suve veetis Karin kipsis jalaga.

Probleemid aga jalaga jätkusid ning siis tõi Karini haiglasse juba kiirabi.

"Selgus, et on veremürgitus, põletik, kahjustus on päris suur ja siis ma olin siin haiglas niimoodi, et eemaldati kogu kahjustatud osa, asendati tsemendiga ja arst hakkas otsima väljavaateid sellele, kuidas asendada, kuidas jalg jätta."

Tänavu 10. jaanuaril kirjutas Ida-Tallinna keskhaigla ortopeed-juhtivarst dr Dmitri Kulak esimese kirja TalTechi koostööpartneritele, kellega oli eelmisel aastal just taoliste olukordade lahendamiseks sõlmitud koostöölepe. Dr Kulak hakkas otsima võimalikku lahendust TalTechi inseneridelt ja 3D printimiselt.

Pärast kaht kuud kirjavahetust ja katsetamist oli implantaat valmis ning 5-tunnisel operatsioonil sai implantaat Karinile jalga paigaldatud.

Implantaat on väike kuubikukujuline titaansõrestik, meenutab veidi Eiffeli torni konstruktsiooni. "Titaanist konstruktsioon on rauaks ja betooniks on patsiendi enda luu: freesisime tema reieluust ja vaagnatiivast luud, võtsime seda koos tema kasvufaktoriga, mis on luuüdis saadaval, täitsime selle konstruktsiooni ja tegime fiksatsiooni - läbi kandluu, implantaadi ja sääreluu on fiksaator, mis hoiab seda kõike koos," selgitab dr Kulak.

Implantaadi meister on TalTechi vanemteadur Lauri Kollo, kes jääb kogu koostööd kirjeldades tagasihoidlikuks: "Tehnoloogilises mõttes seal ei ole midagi erilist, et prindime titaani sulamist. Sarnaseid implantaate me oleme teisi ka teinud." Kollo sõnul on nii haiglate kui ettevõtete huvi 3D printimise vastu järjest suurem.

Karini jalale tehtud implantaadi jaoks oli TalTechi inseneridel vaja kompuutertomograafi pilti, mille tuginedes töötati koos arstiga välja juba täpselt sellele patsiendile sobiv implantaat.

Karini kohta, kes on viimased kaks aastat pidanud läbi ajama kipsis jala ja karkudega, annab dr Dmitri Kulak prognoosi, et karke pole Karinil liikumiseks vaja juba vähem kui kuu pärast ning tõenäoliselt jaanipäeval võib patsient soovi korral ka üle lõkke hüpata.

Laeb infot...