Tallinna Tehnikaülikool

Kui dotsent Arvo Mere novembri keskel „Ringvaates“ esinedes gümnasiste TalTechi korraldatavasse päikesepaneelide töötuppa kutsus, ei osanud ta aimata, et lisaks noortele süttis meisterdamissoov ka elusügise nautijates.

päikesepaneel töötuba 2022

„Viis päikesepaneeli on valmis,“ rõõmustab Arvo Mere, kui tema juhendatud noored oma viimases, 16. detsembril toimunud tunnis kuu jooksul tehtud tööle veel viimast lihvi annavad. Juba jaanuari lõpus ja seejärel märtsis asuvad TalTechi töötoas päikesepaneele meisterdama järgmised noortegrupid. 

Selgub, et esimeses töötoas osalenud gümnaasiuminoored ületasid kõiki ootusi. „Üllatas, et pidin neile ainult ühe korra rääkima – kohe saadi kõigest aru ning asuti tegutsema. Ja kui enne töötoa algust kartsime, et äkki läheb liiga palju elemente katki või jääb materjali puudu, siis midagi sellist ei juhtunud. Ütleks, et väga heade oskustega ja ka loodussäästlikud noored olid,“ kiidab kogenud õppejõud Mere.

Teadur Merike Kriisa ja doktorant-nooremteadur Robert Krautmann, kes aitasid juhendamisel, märkasid samuti noorte vaimustust ja suurt tahet. „Väga toredad ja koostööaltid noored olid, lisaks heade tehniliste oskustega,“ märgib Krautmann.

"Kõik läks libedalt!"

Viis noort, kes uhkusega oma päikesepaneele vaatasid, tunnistasid, et kõige raskem osa oli jootmine. „See võttis aega ja ei tulnud kohe välja,“ tunnistab Ott, keda õhutas töötoast osa võtma ema. Juba täiseas Jarmole ei valmistanud aga ükski asi raskusi. „Kõik läks libedalt!“

TalTechi teadlased suutsid mitmes noores ka tekitada huvi tulla tehnikaülikooli õppima. „Nad nägid, et meie õppejõud pole mingid kuivikud, vaid vägagi toredad inimesed,“ lisab Arvo Mere, kel on tulnud juba ette ka mitmeid naljakaid seiku. Nimelt selgus, et töötoa reklaam sotsiaalmeedias ja ka tema esinemine „Ringvaates“ kõnetas pigem täisealisi, sh vanemaid inimesi. Kui töötoas osalejad said infot õpetajatelt, siis pärast saadet tuli Arvo Merele e-kirju ja telefonikõnesid just eakatelt, kes tahtnuks meelsasti ise noorte asemel kohale tulla. Ühtlasi tõi teleesinemine Mere sõnul nende meeskonnale tuntust, nii et kui ta tööasjus Tartus käis, uuriti temalt hoopis päikesepaneelide valmistamise kohta.

Vaata ka siit videost, kuidas saab ise päikesepaneeli ehitada. 

Tallinna Tehnikaülikooli töötubades saavad kuni kevadeni õppida päikesepaneelide valmistamist kokku 18 noort. Juhendaja on dotsent Arvo Mere, keda abistavad kas doktorant-nooremteadur Robert Krautmann või teadur Merike Kriisa. Tegemist on EL-i rahastatud ERA Chair projektiga 5GSOLAR, mis pakub gümnaasiuminoortele võimalust valmistada ise endale personaalne päikesepaneel, millega saab laadida erinevaid seadmeid – telefoni, akupanka, nutikella jm.

päikesepaneel Robert Krautmann
Juhendaja Robert Krautmann töövõtteid näitamas (foto: Elina-Emiilie Leht)
päikesepaneel töötuba
Selline näeb välja gümnasisti ehitatud päikesepaneel.

Laeb infot...