Tallinna Tehnikaülikool

Esimest aastat algatasime tudengite seltsi, töötajate ja koostööpartneritega Tartu kolledžis esmakursuslaste nädala. Augustikuu lõpuga oli meil teada, et uuest õppeaastast alustab Tartu kolledžis rekordarv tudengeid – 53 küberfüüsika erialal, 46 ehituse ja 26 tööstusökoloogia tudengit. 

Tartu kolledži esmakursuslased visiidil

Esmakursuslaste nädala mõte Tartu kolledžis tekkis sellest, et nii väikeses õppeasutuses võiksid kõik teada kõiki ning varakult loodud koostööga saab ellu viia suuri tegusid. Nagu vanasõnagi ütleb: „Üksi tehes jõuad kiiresti, aga koostööd tehes jõuad kaugele“. Teine oluline aspekt oli, et kui teame varakult tudengeid ja tudengeid meid, ehk aitab see vähendada väljalangemist. Sentimentaalne siduvus kooli ja kogukonnaga motiveerib rohkem pingutama.

Eelnädalal oli tegevusi palju, põnevaid ja harivaid, külastasime ettevõtteid ja ettevõtted külastasid meid. Ehituse eriala tegevusi toetas Inseneriakadeemia. Näiteks külastati objekti, kus taaskasutatakse ehitusmaterjale; Eesti Energia Grupp käis rääkimas energiamaastiku tulevikust ja sellest, milliseid oskusi ühelt tulevaselt insenerilt oodatakse; koos päikeseauto Solaride esindajatega vaatasime dokfilmi Solaride’i Austraalia võistlusest ja arutlesime selle üle, kui oluline on panna õpingute ajal käed külge ja kasutada praktilisi võimalusi. Kõikidel erialadel oli ka oma tutvumisõhtu, kus läbi meeskonnamängude saadi nii õppejõudude, kaastudengite kui ka tudengite seltsiga lähemalt tuttavaks.

Tagasiside nii esmakursuslastelt endilt kui ka vanematelt tudengitelt oli ootuspärane: esimene kursus jagas vaid positiivseid mõtteid, kui hea on juba praegu leida endale uusi sõpru, kes elavad hoopis teises Eesti otsas, ning et juba on väga soe tunne tulla loengutesse, sest ollakse tajunud, millised meie õppejõud on – samuti inimesed, kes mõistavad huumorit ja teevad seda ka ise.

Vanema kursuse noored olid veidi kurvad, et neil sellist võimalust polnud, kuid ka rõõmsad, et värsked tudengid taolise nädala osaliseks said. „Kahju, et meil omal ajal ei olnud sellist nädalat, see oleks kindlasti varem ja rohkem lähendanud,“ meenutas II kursusel küberfüüsikat õppiv Lisanna.

Töötajate tagasisidena tõi meie ehituse eriala doktorant välja, et need sündmused on väga olulised kas või sellepärast, et lisavad palju motivatsiooni. Õppimise kõrval on olemas ka lõbusaid tegevusi ja leiti, et juba varem võinuks selliseid üritusi rohkem olla, sest iga sündmus ju liidab.

„Hoojooks õppeaastasse“ toimub ka mujal

Mari Öö Sarv

Kuressaare kolledži üliõpilasselts korraldas tänavu uutele bakalaureuse- ja magistritudengitele samuti eelpäeva. “Idee tuli sellest, et meil endil oli kolledži eluoluga tutvumine ja inimestega sina peale saamine veidi keeruline, mistõttu tahtsime lihtsustada uutel tudengitel sisseelamist, tutvustades neile linnakut ja tudengeid-õppejõude, kellelt saab alati tuge ja abi,” ütles seltsi liige Milena Vaakmann. Aktusega algaval eelpäeval oli infotund programmijuhtidega, linnakutuur ja Kuressaare linnaorienteerumine, et uued tudengid saaksid teada, kust saab süüa ja meelelahutust ning kes on nende kursusekaaslased. Järgnes tuutoritund jookide ja suupistetega ning Kuressaare kolledži üliõpilasseltsi tutvustusega. Õhtu lõpetati õhtusöögiga restoranis Pritsumaja, kus kõik said vabamas õhkkonnas muljetada.

Virumaa kolledžis on eelnädalad toimunud juba aastaid. Alguses pandi rõhk erialade tutvustamisele, aga aastate jooksul on lisandunud ka „pehmemaid“ tegevusi. Nii saavad tudengid nädala käigus tutvuda rühmakaaslastega, programmijuhi, õppejõudude, kolledži hoonete ja Kohtla-Järve linnaga. Eelnädal Virumaa kolledžis lõpeb aktusega, kus kõik esmakursuslased annavad esmakursuslase vande.

Eesti Mereakadeemia eelõppepäeval saab tutvuda programmijuhtide, tulevaste kursusekaaslaste ja Mereakadeemia majaga. Aktuse asemel on traditsiooniks pidulik avarivistus enne esimest koolipäeva ning paar nädalat peale õppetöö algust on esmakursuslastele tervitustseremoonia. Peale tseremooniat on saab suupistete kõrval üksteisega tutvuda.

TalTechi Mustamäe kampuses korraldab eelnädalat üliõpilasesindus koos õppeosakonnaga. Traditsiooniliselt sisaldab see sissejuhatust nii akadeemilisse kui ka tudengiellu – teaduskondade tuutortunnid, õpikorralduse, sportimisvõimaluste, keeleõppe ja välisõpingute tutvustused jpm. Eelnädal algab avalöögi orienteerumisega, mis toob igal aastal tuhatkond uut tudengit tutvuma ülikoolilinnaku, kümnete tudengiorganisatsioonide ja sadade aktiivsete kaastudengitega. „See üritus on oluline mitte ainult lõbu pärast, vaid ka selleks, et esmakursuslased leiaksid oma koha ülikoolis ning looksid esimesed kontaktid ja sõpruskonnad,“ ütleb Mark Toomsalu, üliõpilaskonna juhatuse liige tudengielu valdkonnas.

Artikkel ilmus Tehnikaülikooli ajakirjas Mente et Manu.