Tallinna Tehnikaülikool

TalTechi arenguprogrammide eesmärk on kaasa aidata lennukate ideede elluviimisele, luues soodsad tingimused ülikoolist saadud teadmiste rakendamiseks. Hea näide on äriideede arendamise programm STARTERtallinn, mille tasuta töötoad, mentorkohtumised ja koolitused on avatud ülikoolide, kutse- ja rakenduskõrgkoolide tudengitele, aga ka (noor)teadlastele, kellel on soov oma uudne avastus ettevõtteks vormida. Uurisime erinevatest programmidest osavõtnute käest, millised on väljakutsed ideede teostamisel ja kuidas neid lahendada.

Mektory uusettevõtluse juht Kaisa Hansen ja Innovatsiooniklubi liige Noora Ustav | Foto: Laura Oks

Kristen Alex Kolk lõpetas kevadel rahvusvahelise õiguse õppekava TalTechis, Henri Lass õpib tootearenduse ja robootika erialal ning tegeleb mitmete projektidega koolitöödest kuni ettevõtluseni, Artur Mihhailov on iduettevõtte ÖkoMotion tiimiliige ja Matthias Rahu on integreeritud tehnoloogiate tudeng, kes tegeleb ka ettevõtlusega ja osaleb Solaride programmis.

Future Founders finalistid

Millise ideega osalesid äriideede arendusprogrammis?

ALEX ja HENRI: Vitamini terviseplatvorm on teenus, kus meditsiinitöötaja tuleb koju ja teeb inimesele testi, saades teada, millistest toitainetest on isiku organismis puudus. Seejärel saab ta kojuveoga igakuise paki vajalike vitamiinide ja rohtudega.

ARTUR: Üldine eesmärk oli panustada elektritranspordi sektorisse, alustasime ratta ja tõukeratta elektrifitseerimisega. Idee on üsna lihtne: täiendame olemasolevat sõidukit, näiteks jalgratast või motorollerit, muutes selle elektriliseks. See tähendab, et paneme sõidukisse mootori, aku ja kontrolleri, ühendame kõik ära ja sõiduk ongi kasutamiseks valmis.

MATTHIAS: Õpihimulise noorena on väga keeruline leida arenguprogramme ühest kohast. Informatsiooni on palju ja tähtsaim ei jõuagi tihti meieni. Kuue hakkaja noorega jõudsime ideeni ehitada veebilehekülg, mis hõlbustaks õppimisest huvitatud noortel endale programme leida ja ühtlasi oleks abiks programmide pakkujatele turunduse vallas.

Mis on olnud suurimad katsumused?

ALEX: Selles järgus, kus meie oleme, on tiimitöö ja kommunikatsioon põhilised vaevused. Et vältida igasuguseid tegematajätmisi, valearusaamu ja erinevaid prioriteete, tuleb tegevust hästi korraldada ja eesmärgistatult ühiselt edasi liikuda. Kui entusiasm ära sureb ja inerts raugeb, siis võib olla seda väga raske taaskäivitada.

ARTUR: Suurim ülesanne on luua tugev meeskond, mida ühendab ühine eesmärk. Aastate jooksul mõistsin, et üksinda ideed reaalseks muuta on väga raske. Mul on ideid kogu eluks, kuid nende elluviimiseks on vaja meeskonda.

MATTHIAS: Kuidas ehitada veebilehte, kust saada arenguprogramme oma platvormile, ja kes tahaksid üldse meie teenust kasutada? Sellised küsimused vaevasid meid terve projekti vältel, kuid tänu Kaisa Hanseni juhendamisele saime oma küsimustele vastused ja inspiratsiooni Eesti idufirmade asutajate kogemuslugudest.

Mis on Sinu arvates läbimurdva idee saladus?

ALEX: Esmalt tuleb mõista probleemi kõikide tema tahkudega, sest mittepiisav arusaam probleemi olemusest viib ka valede lahendusteni. Tuleks lahendada mõnda olulist küsimust, mis tõesti tekitab muret ja valu. Kindlasti on kasuks, kui see murekoht on paljudel inimestel viie esimese hulgas ja ka laiemalt on tegu kasvava probleemiga. Samuti on kasulik, kui see kuulub valdkonda, mille vastu ise huvi tunned või milles on kogemusi.

HENRI: Idee loomisel võib mõelda enda probleemi peale. On mitmeid näiteid, kus inimesed on saanud edukaks omaenda kitsaskohta lahendades, sest ka teistel on olnud sama mure. Alati ei pea midagi nullist leiutama, vahel saab lihtsalt olemasolevat lahendust paremini teostada. Kindlasti on oluline osa ka tiimil, raskel tööl, siiral tahtel ja pühendumisel. 

ARTUR: Idee peab olema piisavalt hea, et avaldada positiivset mõju mõne inimese elule. Samas see peab olema ka piisavalt suur ja nõudlik, et sind täielikult alla neelata ja tekitada soovi end jätkuvalt arendada.

MATTHIAS: Sa ei tea kunagi, kas ideest, mille kallal vaeva näed, saab Eesti järgmine „ükssarvik“, kuid see annab sulle kogemuse, mida tähendab mitte millestki millegi tegemine. Et leida just see läbimurdev idee, on vaja kriitiliselt ja ratsionaalselt oma mõtte alustalad ja põhimõtted üles ehitada. Kindlasti mitte karta läbikukkumist, sest õpid just nendest, mitte õnnestumistest.

Kuidas sellised arenguprogrammid on olnud abiks sinu idee elluviimisel?

ALEX: Olen erinevate ideedega osalenud mitmes programmis ja tänu nendele loonud palju kontakte valdkonnas tegutsejatega, saanud teadmisi ja oskusi. Soovitan kindlasti kõigile!

HENRI: Sellised programmid on olnud kindlasti abiks. Juba gümnasistina sain sealtkaudu luua kontakte ja ka õpilasfirma. Future Founders Academyst olen samuti saanud suurepärased kontaktid ja panime Mektorys aluse Innovatsiooniklubile, saadud kontaktidega oleme teostamas kahte ettevõtet. Sellised programmid on abiks ja soovitan soojalt!

ARTUR: Olen leidnud meeskonna ja programmis osalemisest alates oleme hakanud arenema ühtse üksusena. Iga üritus esitab meile väljakutse erineval viisil ning aitab arendada ettevõtte ja isiksuste erinevaid külgi. Eestis on värskete ideedega inimestele üks paremaid keskkondi.

MATTHIAS: Tänu Future Founders Academyle olen leidnud väga ägedaid noori inimesi, kelle abiga olen palju õppinud enda ja juhtimise kohta. Olen saanud ka väga palju praktilisi oskusi oma idee rakendamiseks. Üks meeldejäävamaid oli Eesti idufirmade loojate kogemuslood, mis näitasid, et väikesest ideest võib saada maailma muutev lahendus.

STARTERtallinn ja Future Founders Academy

Erinevad arenguprogrammid pakuvad võimalusi avastada oma andeid, katsetada-eksida-õppida ning teha asju uutmoodi. Eelmisel sügisel toimunud Future Founders Academy oli üles ehitatud kogemuspõhisele õppimisele, tulevikusuundade ja vajalike tööriistade tutvustamisele ning koostööoskuste arendamisele. Programmi tulemusena loodi TalTech Innovatsiooniklubi, mille tegemisi saad jälgida Facebookis.

Sel hooajal on võimalik liituda STARTERtallinn äriideede arenguprogrammiga. Programm annab põhjalikud teadmised iduettevõtte loomiseks ja arendamiseks. Kolme kuu jooksul aidatakse praktikutest koolitajate ja mentorite juhendamisel idee faasis olevatel tiimidel jõuda toimiva ärimudeli ja prototüübini.

Julgustame osa võtma mitte ainult bakalaureusetudengeid, vaid ka magistrante ja (noor)teadlasi, kellel on huvi teadmusmahukaid projekte ellu viia. Kes teab, äkki on järgmine maailma muutev ükssarvik just sinu loodud?

Uus SARTERtallinn kevadprogramm algas 18. veebruaril. Loe lähemalt: starteridea.ee/STARTERtallinn Liituda võib nii üksi kui ka tiimina.

Laeb infot...