Tallinna Tehnikaülikool

EuroTeQ-i tudengisaadik, Naatan-Johannes Bender, sai kokku Karin Robamiga, kes õpetab 2023 kevadsemestril esimest korda EuroTeQi tudengitele oma õppeainet. Karin töötab igapäevaselt TalTechi mäenduse ja maavaratehnoloogia osakonnas, geoloogia instituudis. Õppeaine „materjalide töötlemine ja nende kasutamine ringmajanduses“ (NGG0401) on inglise keelse kursusega, mis läbitakse digitaalselt Moodle keskkonnas.

etq

Õppeainet on võimalik TalTechis deklareerida magistri õpingute jooksul ning aine on esimest korda jõudnud ka EuroTeQi ainete nimekirja, kus juba on selle leidnud üle kümne huvilise Müncheni tehnikaülikoolist ning Eindhovenist. Lisaks EuroTeQile on kõigil tudengitel üle maailma võimalus deklareerida seda täiesti tasuta, just tänu materjalide koostamise algatanud projektile. Karin ütles, et  TalTechi enda tudengid moodustavad osalejatest ainult kolmandiku, seega on tegemist väga rahvusvahelise kursusega. See omakorda aga muudab kursuse veel põnevamaks ja rikastab õppimise protsessi, kuna kursuse lõpu projektides tudengite poolt lahendatud probleemid on väga erinevad.  

Kursus on saanud alguse EIT Raw Materialsi poolt rahastatud projektist, mille käigus koostasid professorid antud kursuse Aalto Ülikooli, Lappeenranta-Lahti Tehnikaülikooli, Rootsi Kuninglik Tehnikainstituudi, PAS mineraalide ja energia ökonoomia uuringute instituudi, Košice tehnikaülikooli ja Trento ülikoolist. Materjalid valmisid aastaks 2019 ning seejärel avati ka nende põhine õppeaine TalTechis. Tänaseks on õppeaine läbinud TalTechi õppeaine disani programmi, mille käigus sai kursuse moodle uue väljanägemise ning aine viidi täielikult digiõppesse. Eelteadmisi kursuse läbimiseks vaja ei ole, vaid eesmärgiks on anda üldine ülevaade materjali väärtusahelast alates maavarade tekkest, kuni materjalide taaskasutuseni. Aine jooksul tuleb läbida 6 testi ning arvestuse saamiseks tuleb esitada ka lõpu projekt, mille teemadeks on olemasolevate toodete taaskasutuse võimalused või mõne toote/saaduse tootmise protsessi efektiivsemaks muutmine. 

Karini sõnul on ta kursuse järjepideva arendamise käigus õppinud palju paremini tundma Moodle’i keskkonna võimalusi ja arendanud enda oskusi presenteerida õppematerjale tudengitele parimal viisil. Nagu ka eelpool mainitud, on Karin võtnud osa TalTechi õppeaine disani programmist, mis on talle palju juurde andnud. Lõpetuseks soovitab Karin ka teistel õppejõududel vaadata üle oma õppematerjalid ning võimalusel oma kursuseid pakkuda EuroTeQi tudengitele. 

Laeb infot...