Tallinna Tehnikaülikool

Oktoobrikuus on TalTechis vaimse tervise kuu „Meeleturgutus“, mida üliõpilasesindus korraldab sellel aastal juba teist korda. Aset leiavad erinevad üritused ja üleskutsed, mille eesmärgiks on aidata hoida vaimset heaolu.

jooga Tudengimajas

Tänavu on vaimse tervise kuu üles ehitatud vaimse tervise edendaja Peaasi.ee vaimse tervise vitamiinidele – need on valdkonnad, millele tuleks pöörata tähelepanu, et oma vaimset heaolu tasakaalus hoida.

Vitamiinid toovad tervise

Tegemist ei ole keerukate tegevustega. Hea enesetunne saab alguse enda baasvajaduste regulaarsest täitmisest. Vaimse tervise vitamiinideks on puhkamine, suhtlemine, toitumine, liikumine ja meeldivate emotsioonide kogemine.

Peaasi.ee lehel on võimalik testida, milliste vaimse tervise vitamiinidega sa juba oled hästi täidetud ja millistele võiksid pöörata suuremat tähelepanu. Testi sooritamine ei võta kaua aega, küll aga aitab see enda jaoks paremini läbi mõelda olulised valdkonnad ning annab soovitusi, kuidas ennast veelgi paremini toetada. Testi leiad siit: peaasi.ee/vitamiinitest.

Selle aasta „Meeleturgutusel“ on iga oktoobrikuu nädal pühendatud ühele vitamiinile ja tegevused on koondatud nädala ühele päevale:

  • 3. oktoobril keskendume liikumisele,
  • 9. oktoobril toidule,
  • 17. oktoobril suhtlemisele,
  • 22. oktoobril emotsioonide kogemisele
  • ning 30. oktoobril puhkamisele.

Kuu jooksul toimub konkreetse nädala teemal nii loenguid kui ka erinevaid tegevusi. Näiteks on võimalus osaleda helirännakul ja pilatese-hommikul; panna ennast proovile nii meeskonna- kui ka individuaalmängudes; õppida, millist kütust on kehal tasakaalustatud toimimiseks vaja, ning kuulata sportlasi paneelarutelus rääkimas vaimsest tervisest ja spordist. TalTechi külastavad taas ka teraapiakoerad.

Teraapiakoer_meeleturgutus
Teraapiakoer

Terve oktoobrikuu vältel on võimalik osa võtta vaimse tervise orienteerumisest: üle terve kampuse leiab küsimusi, mis panevad proovile osaleja faktiteadmised või hoopis suunavad mõtlema veidi iseenda harjumuste peale. Punkte ei pea läbima kindlas järjekorras ega isegi ühel päeval. Kõigi nende vahel, kes läbivad kuu aja jooksul kõik orienteerumise punktid, loositakse välja auhindu. Esimese punkti leiab peamaja fuajeest.

Kui kirjeldatu pakkus huvi, siis täpsema info kogu ürituse kohta leiab Facebookist.

Uus vajalik ametikoht - vaimse tervise koordinaator

Vaimse tervise koordinaator on alates sellest õppeaastast uus positsioon üliõpilasesinduses. Koordinaatori eesmärk on tudengite vaimsele tervisele rohkem ja süstemaatilisemalt tähelepanu pöörata. Näiteks tõsta läbi ennetustegevuste tudengite vaimset heaolu ja pakkuda võimalust õppida erinevaid viise, kuidas igaüks saab ennast paremini toetada. Samuti on tema roll tõsta tudengite teadlikkust harjumustest, mis võivad nende vaimset tervist negatiivselt mõjutada. Lisaks eelmainitutele on sihiks leida ja suurendada koostööd üliõpilasesinduse ja ülikooli eri üksuste vahel, mis samuti vaimset tervist puudutavate teemadega tegelevad.

2023. aasta kevadel võttis esinduskogu (tudengite kõrgeim otsustuskogu) vastu Tallinna Tehnikaülikooli tudengite vaimse tervise seisukohad. Koordinaatori ülesandeks on ka välja­töötatud seisukohtade eest seismine ning nendega edasi töötamine.

Üks põhjustest, miks vaimse tervise kuud korraldatakse ja vaimse tervise koordinaatori positsioon loodi, oli TalTechi tudengkonna seas 2022. aasta lõpus läbi viidud küsitlus. Küsitluse eesmärgiks oli tudengite vaimse tervise üldise olukorra kaardistamine. Vastas 694 tudengit, kellest 29,4% märkis, et neil on diagnoositud mõni vaimse tervise probleem. Lisaks sellele sai küsitluses oleva emotsionaalse enesetunde hindamise testis 62,1% vastanutest punktisumma, mis võib näidata vastamise hetkel soodumust depressioonile või muule meeleoluhäirele. Küsitluse järgi ei saa loomulikult teha järeldusi terve tudengkonna vaimse tervise olukorra kohta, küll aga annab see indikatsiooni, et tegemist on olulise teemaga, kuhu üliõpilasesindus saab oma panuse anda.

Kui tekkis küsimusi „Meeleturgutuse“ ürituste kohta või sul on ideid, kuidas ülikoolis tudengkonna vaimset heaolu rohkem toetada, siis palun jaga oma mõtteid.

Artikkel ilmus Tehnikaülikooli ajakirjas Mente et Manu.