Tallinna Tehnikaülikool

7. november oli rahvusvaheline meditsiinifüüsikute päev. Sel puhul tähistas Tallinna Tehnikaülikool mitut tervisetehnoloogiatega seotud tähtpäeva: tervisetehnoloogiate instituudil ning Eesti Biomeditsiinitehnika ja Meditsiinifüüsika Ühingul täitus tänavu 30. tegevusaasta. Samuti väärib tähistamist e-tervise õppekava 15. sünnipäev ning tõsiasi, et meditsiinitehnika ja -füüsika alast õpet on TalTechis pakutud 27 aastat.  

Tervistehnoloogiate instituudi 30. aastapäev
Tallinna Tehnikaülikooli Tervisetehnoloogiate instituudi ning Eesti Biomeditsiinitehnika ja Meditsiinifüüsika Ühingu aastapäeva konverents Tallinna Teletornis 7. novembril 2024. Foto: Raul Mee

Suursündmuste tähistamiseks oli 7. novembril Tallinna Teletornis põnev konverents, kus instituudi, ühingu, õppekavade ja koostööpartnerite esindajad rääkisid seni saavutatust ja tulevikuplaanidest. Kohal oli ligi 100 endist ja tänast koostööpartnerit ning TalTechi tervisetehnoloogiatega seotud inimest.

Taasiseseisvumine andis tõuke valdkonna arendamiseks

Eelmise sajandi üheksakümnendate alguses oli biomeditsiinitehnika ja meditsiinifüüsika spetsialiste haiglates väga vaja ning keegi pidi neid ette valmistama. Tervisetehnoloogiate instituut sai alguse Tallinna Tehnikaülikooli professor Hiie Hinrikuse esildisest rektorile, põhjendades biomeditsiinitehnika vajadust Eestis ja selle perspektiivikust, mis päädis biomeditsiinitehnika keskuse loomisega 1994. aastal rektori käskkirjaga.

1993. aastal alustati biomeditsiinitehnika-alase õppetööga raadiotehnika õppekava raames. Aasta hiljem avati ülikoolis juba biomeditsiinitehnika keskus. Aastate jooksul on tervisetehnoloogiate alast õpet Tallinna Tehnikaülikoolis pakutud erinevates vormides ning tänaseks palutakse valdkonna õpet fokusseeritult e-tervise ning meditsiinitehnika ja -füüsika magistrikavade kaudu.

Tehnoloogia on meditsiinis üha olulisem

„Tervishoid muutub aina enam tehnoloogiakesksemaks ning nutikad tehnoloogiad aitavad muuta tervishoiusüsteemi kättesaadavamaks, personaalsemaks ja täpsemaks. Tervis pole pelgalt haiguse puudumine, vaid inimese tervis koosneb füsioloogilise, vaimse ja sotsiaalse tervise komponentidest. Nii peavad ka tuleviku innovaatilised tervisetehnoloogiad, mille kaudu soovime tervist ja tervishoidu parendada, arvestama laiemat konteksti sündides mitte ühe organi keskselt, vaid arvestades terviklikku süsteemi organismi, keskkonna ning evolutsiooniraja tasandil. Seega on vägagi loogiline, et me otsime ja vajame aina enam koostööd instituudi rühmade vahel, teiste teaduskondadega ning ülikoolide, avaliku sektori ning ettevõtetega nii kodu- kui ka välismaal,“ rääkis TalTechi tervistehnoloogiate instituudi direktor Jana Holmar.

Fotogalerii konverentsist „Tervisetehnoloogiate instituut ja EBMÜ 30“

Loe ka äsja ilmunud ajakirja „Tervisetehnoloogiad eile, täna homme. 30 aastat Tervisetehnoloogiate instituuti ning Eesti Biomeditsiinitehnika ja Meditsiinifüüsika Ühingut“