Tallinna Tehnikaülikool

Tutvume toidutehnoloogia ja -arenduse magistriõppe lõpetaja Grete Metsoja kogemustega. Grete jagab oma valiku tagamaid, huvitavaid teadmisi erialalt, töövõimalusi ning annab soovitusi tulevastele üliõpilastele.

Palun räägi millist eriala sa õpid ja miks valisid just selle eriala?

Grete Metsoja Arengufondi aktusel
Grete Metsoja Arengufondi aktusel. Foto:TalTech

Olen lõpetamas toidutehnoloogia ja -arenduse magistrit. Peale gümnaasiumi lõpetamist asusin esialgu õppima hoopis füsioteraapiat, kuid vahetasin eriala, kuna toidutehnoloogia tundus väga põnev ning nägin palju võimalusi maailma parandamiseks.

Mis on olnud kõige põnevam teadmine, mida oled sel erialal õppides saanud?

Kuna uurisin oma lõputöö raames kibeda maitsega ühendeid ning nende sensoorset tajumist, siis on väga huvitav olnud näha kuivõrd erinevalt võivad inimesed toidus olevat kibedust tajuda. On avastatud molekule, mis on osade inimeste jaoks ülimalt kibeda maitsega, samas kui mõned inimesed samade ühendite maitset praktiliselt ei tunne. 

Kus ja kellena selle eriala lõpetajad töötavad?

Võimalik on töötada suuremates ja väiksemates toidutootmise ettevõtetes, samuti erinevates uurimisasutustes ning avalikus sektoris. Toidutööstused otsivad endale tööle tootearendajaid, kvaliteedispetsialiste, tehnolooge, tootmisjuhte jpm. Mina ja mitmed minu kursakaaslased töötame Toidu- ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskuses (TFTAK). Mõned aastad tegin tööd sensoorse analüüsi tiimis, kus arendasime erinevaid sensoorse analüüsi metoodikaid ning viisime läbi sensoorseid analüüse ja tarbijauuringuid. Hiljuti alustasin tööd lihaalternatiivide tootearenduse tiimis, kus erinevate projektide raames arendame välja jätkusuutlikke, hea toiteväärtuse ning sensoorsete omadustega alternatiive lihatoodetele. 

Üks soovitus noorele, kes kaalub sellele erialale õppima tulemist?

Soovitan olla julge, uudishimulik ja suurelt unistada, sest nii võib juhtuda, et õiged uksed avanevad õigel ajal. Minul juhtus nii, et käisime esimese kursuse ajal TFTAK-is ekskursioonil ja tabasin end mõtlemast kui vahva oleks seal töötada. Juhtumisi avanes selleks võimalus, haarasin sellest kinni ning töötan seal ka praegu. Oma tööga saan anda panuse toiduinnovatsiooni loomisel ning lisaboonusena saan töötada koos oma sõprade-kursakaaslastega, mis on väga tore!

Kui vähegi võimalik, siis soovitan minna välismaale vahetusõpingutele. Mina käisin vahetusõpingutel Tšehhis, kus sain täiendavaid erialateadmisi, õppisin tundma erinevaid kultuure ning sain sõpru üle maailma. Samuti soovitan soojalt liituda mõne tudengiorganisatsiooniga: see teeb ülikooliperioodi värvikamaks, on võimalik leida uusi tutvusi ja luua toredaid mälestusi. Mul oli võimalus laulda mitu aastat Tehnikaülikooli Kammerkooris ning selle aja jooksul sai osaletud ägedatel kontsertidel, festivalidel ning ka laulukonkursil välismaal.

Grete Metsoja vahetusõpingutel Tšehhis. Foto:Erakogu
Grete Metsoja vahetusõpingutel Tšehhis. Foto:Erakogu

Palun jaga üks lugu sinu tegemistest õpingute ajal

Toidukate magistritudengitel on ühe õppeaine raames ette nähtud mõnepäevane praktika Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskoolis. See oli meie kursuse jaoks selline tore õppereis/klassiekskursioon: päeval tegime endale selgeks olulised põhitõed liha- ja piimatoodete tootmisest ning õhtul saime koos looduses ringi jalutada, ilma nautida ja huvitavatel teemadel vestelda.

Kui sul on huvi toidutehnoloogia- ja arenduse vastu, tule õppima!
Vastuvõtt kestab kuni 4. juulini 2023 kella 12:00.
Rohkem infot leiad SIIN.

Laeb infot...