12.-13. märtsil sai Norras avalöögi rahvuvaheline ERASMUS+ koostööprojekt H2CoVE, mille eesmärk on vesinikualaste oskuste tippkeskuste moodustamine viie riigi partnerluses: Eesti, Norra, Austria, Holland ja Ukraina.
Projekti koordineerib Norra Vestland County Council ning selles osaleb 27 erinevat organisatsiooni üle Euroopa. Eesti-poolseteks teadus- ja hariduspartneriteks on lisaks Tallinna Tehnikaülikooli Virumaa kolledžile ka Eesti Lennuakadeemia ja Tartu Rakenduslik Kolledž ning ettevõttepoolse panuse annab projektile Skycorp. Esmakohtumisel osalesid Virumaa kolledži poolelt direktor Mare Roosileht ja projektihaldur Marianne Kama.
Vesinikutehnoloogia projekti eesmärk on toetada puhta energia lahendusi Euroopa üleminekul rohelisele energiale. Keskendutakse erinevate oskuste ja teadmiste kaardistamisele, mis on vajalikud vesinikumajanduse edukaks toimimiseks ning uute haridus- ja koolitusprogrammide väljatöötamisele. H2CoVE projekt koosneb kuuest tööpaketist.
“Iga tööpakett keskendub konkreetsele eesmärgile, alates vesinikumajanduse oskuste kaardistamisest, lõpetades jätkusuutlike ökosüsteemide loomisega vesinikualase kutsehariduse ja -koolituse oskuste jaoks,” märgib projektijuht Marianne Kama.
TalTechi Virumaa kolledž on projekti Eesti regionaalne juhtpartner ja ühe suurema tööpaketi koordinaator vastutades vesinikuga seotud kursuste piloteerimise ning õppematerjalide kvaliteedi tagamise eest, viies läbi uuringuid ning küsitlusi üliõpilaste ja koolituse läbinud osalejate seas. Projekti raames koolitatakse vesiniku valdkonnas õppejõude, üliõpilasi, ettevõtete töötajaid ning juhendatakse lõputöid.
Ettekannet teeb Virumaa kolledži direktor Mare Roosileht
“Projekt toetub tugevatele partnerlussuhetele haridus- ja teadusasutuste, ettevõtete ning kohalike ja regionaalsete organisatsioonide vahel, et saavutada suurim mõju ja innovatsioon vesinikumajanduse valdkonnas, ” kinnitab Mare Roosileht, projekti juhtkomitee liige. H2CoVE on loogiliseks jätkuks projektile Green Skills for Hydrogen, milles TalTechi poolt osales Eesti Mereakadeemia.
Eesti on üks väheseid Euroopa riike, kus pole traditsioonilist vesiniku kasutamise tööstust. Seetõttu on peamine pädevus olnud ainult teadus- ja arendustegevusel.
Projekti ekspert ja koolitaja, TalTechi Virumaa kolledži rakenduskeemia professor Allan Niidu toob esile, et Eestile olulised vesiniku rakendusalad hõlmavad kriitiliste toormete taaskäitlust ja magnetitele vajalike materjalide tootmist, samuti elektrienergeetikas kiiresti käivitatavate gaasijaamade kütusena kasutamist.
Taastuvenergial põhineva rohevesiniku valdkonna areng on oluline osa rohepöörde rakendamisel ja Eesti riiklike kliimaeesmärkide saavutamisel, sealhulgas Euroopa Liidu ambitsioonikas eesmärk saavutada aastaks 2050 süsinikuneutraalsus. Vesiniku kiirendatud areng ja kasutuselevõtt on üks olulisemaid tegevusi järgnevail aastakümneil, kuna see mängib olulist rolli rohetehnoloogiate edendamisel, näiteks salvestina ja energiakandjana. Virumaa kolledži meeskonnal on hea meel panustada nende eesmärkide saavutamisse hariduskoostöö kaudu.