Tallinna Tehnikaülikool

Harjumaalt pärit Hanna-Lisette Ots õpib Tallinna Tehnikaülikoolis materjalitehnoloogia eriala 2. kursusel. Koolivabal ajal käib ta tööl, alustades peagi erialaga seotud tööd plastidega tegelevas ettevõttes, ning veedab aega pere ja sõpradega. 

Hanna-Lisette Ots

Mis Sind selle eriala juures kõige rohkem köitis?

Ma ei teadnud päris pikalt, mida ma õppida tahan, nii otsustasin lihtsalt hakata vaatama erinevaid õppekavasid. Ma polnud varem mõelnudki sellele, et võiks asuda õppima inseneriteaduskonda, aga neid õppekavasid vaadates sain üpris kohe aru, et materjalitehnoloogia on minu jaoks õige valik. See annab nii laialdase põhja kõikidest põhilistest elukeskkonna materjalidest ja nende käitlemise tehnoloogiatest ning selle lõpetanuna on niivõrd palju erinevaid karjäärivõimalusi, et tööpakkumistest puudust ei tohiks olla ning see oli suureks plussiks. Lisaks paelus mind kogu materjalide keskkonnasäästliku kasutamise aspekt, sest varem või hiljem (soovituslikult varem) tuleb liikuda keskkonnasäästliku tootmise suunas jõulisemalt kui praegu seda tehakse.

Kuidas saavad materjalitehnoloogid panustada keskkonnasäästmisse?

Materjalitehnoloogia õppel on suur rõhk ka keskkonnasäästlikul tootmisel, sest nagu mainisin, peab tootmises tegema muutusi, kui soovime jätkusuutlikult materjale kasutada. Me õpime, kuidas käsitleda ja taaskasutada materjale nii, et need ei oleks keskkonnakahjulikud, vaid annaksid meile just palju suurema väärtuse. Seega neid variante, kuidas materjalitehnoloogid saavad panustada keskkonnasäästmisse, on palju – kuskilt tuleb lihtsalt alustada. 

Mis on kõige huvitavam õppeaine? Miks?

Väga raske on valida ainult üht kõige huvitavamat õppeainet, sest neid on tegelikult palju. Esimesel kursusel olid väga huvitavad insenerieetika ja kujutav geomeetria. Teisel kursusel on päris huvitav olnud tugevusõpetus, kus õppisime lahendama erinevaid tugevusanalüüsi ülesandeid, mis on vajalik oskus iga inseneri töös. 

Kõige põnevam fakt, mida oled õppides teada saanud?

Näiteks see, et lifitide tugevusvarutegur on 10-11 ringis ehk tegelikult kannatavad liftid 10 korda rohkem raskust, kui lubatud on. Kuid varutegurid on siiski paigas põhjusega ja ma ei soovita seda järgi katsetama minna. 

Kas Sa palun leiutaksid mulle nähtamatuks muutuva kostüümi?

Kahjuks pean ütlema, et ma ei saa leiutada nähtamatuks muutvat kostüümi, sest see on hetkel veel praktiliselt võimatu, aga kes teab... äkki kauges tulevikus keegi otsustab selle materjalitehnoloogia projektina või lõputööna valmistada. Vajadusel võin õmmelda rohelise keebi, mis toimib nagu green screen. 

Kas oled vahel mõelnud sellise nurga alt, et inimkonna suurimad saavutused või avastused on paljuski seotud just elukeskkonna materjalidega? Tekstiilkiudude kasutuselevõtt on inimestele andnud võimaluse end vastupidavate rõivastega katta ja asustada Maa jahedamaid piirkondi. Metallid ja keraamika on muutnud tarvikud vastupidavamaks ning töövahendid tootlikumaks. Plastid aga pole nende õigel kasutamisel keskkonnaprobleem, nagu valdavalt arvatakse, vaid on loonud uue standardi ehituses, põllumajanduses, meditsiinis, hügieenis ning transpordis. Funktsionaalsed materjalid muudavad energia kogumise ja salvestamise efektiivsemaks ning võivad meid päästa globaalsest soojenemisest. Tutvu materjalitehnoloogia õppekavaga www.taltech.ee/materjalitehnoloogia

Laeb infot...