15. detsembril saanuks saja-aastaseks Eesti tehnikateadlane ja looduskaitsja Harald-Adam Velner, kes oli Tallinna Tehnikaülikooliga seotud üle 50 aasta ning kellel on suuri teeneid Läänemere merekeskkonna kaitsel.
1923. aastal Narvas sündinud Velner asus peale teist maailmasõda õppima Tehnikaülikooli, toonase nimega Tallinna Polütehnilise Instituudi ehitusteaduskonda ning lõpetas õpingud cum laude. Nii tehnikakandidaadi väitekirja kui ka tehnikadoktori väitekirja teemal „Veekogude kompleksne kasutamine ja kaitse“ kaitses ta Leningradi Polütehnilises Instituudis.
Alustanud Tallinna Polütehnilises Instituudis hüdrotehnika ja geodeesia kateedri assistendina, töötas ta hiljem sanitaartehnika/hüdraulika kateedri dotsendi ning aastatel 1969-1992 professorina. 1958-1962 oli Velner TPI ehitusteaduskonna prodekaan, 1992–1994 Tampere ja Helsingi Tehnikaülikooli külalisprofessor. 15 viimast eluaastat oli Harald-Adam Velner Tallinna Tehnikaülikooli emeriitprofessor.
Velneri teadustöö põhisuunad olid veekogude vee kvaliteedi reguleerimine ja prognoosimine, veevarude kompleksne kasutamine ja kaitse, heitvete puhastamine ja hüdroenergeetika. Tema eestvõttel loodi 1962. aastal TPI sanitaartehnika probleemlaboratoorium, mille teaduslikuks juhendajaks ta ka ise valiti. Uuriti veekogude isepuhastumist ning töötati välja arvutusmudelid väikejõgede veekaitseabinõude kavandamiseks. Laboratooriumist kujunes kiiresti uurimiskeskus, kuhu koondus arvukalt noori sanitaartehnikuid, keemikuid, biolooge, mikrobiolooge, arste. Aastail 1967–1990 korraldati TPI-s üheksa veekogude isepuhastuse ja heitvee segunemise teemalist sümpoosioni, mis 1972. aastast muutusid rahvusvaheliseks.
Harald-Adam Velner oli aastatel 1984–1988 Läänemere merekeskkonna kaitse komisjoni (HELCOM) tegevdirektor ning aastatel 1990–1992 ja 1994–1996 esimees. 1991. aastal oli Velner Maailma Looduse Fondi keskkonnakonverentsil Stockholmis kaasesimees koos Maailma Looduse Fondi presidendi, Briti printsi Pihilipiga. Just Velneri juhtimisel sõlmiti Läänemere keskkonnakaitse uuendatud konventsioon Eesti, Läti ja Leedu ning ühinenud Saksamaa osalusel.
10. detsembril 1988 Tallinnas peetud Eesti Inseneride Liidu asutamiskoosolekul valiti professor Harald-Adam Velner selle esimeseks presidendiks. Nii tekkis omapärane järjepidevus: Haraldi isa, samuti Tehnikaülikooli professor August Velner, oli Eesti Inseneride Ühenduse eesotsas esimese Eesti Vabariigi ajal. 1993. aastal asutati Harald Velneri ja Heino Mõlderi algatusel aga TTÜ vilistlasi ja teisi veemajandusspetsialiste ühendav Eesti Veeühing, mille auliikmeteks nad hiljem valiti.
Kahel korral pälvis Harald-Adam Velner koos kolleegidega Eesti NSV riikliku teaduspreemia, 1964. aastal saadi see tervikveemajanduse (ehk veeressursside integreeritud majandamise) põhimõtete sõnastamise eest. 1988 sai temast ENSV teeneline teadlane. Aastaid rahvusvahelist suhtlust arendanud Velner pälvis 2004. Soome Valge Roosi I klassi rüütlimärgi Läänemere kaitseks tehtud elutöö eest. Elutööpreemia omistas talle ka Eesti Vee-ettevõtete Liit.
25. detsembril 2012 lahkunud Harald-Adam Velneri elu jääb meenutama ka tema raamat „Ühe rändaja mälestusi“, mille andis Tallinna Tehnikaülikooli Kirjastus välja aastal 2008.
Velneri 100 aasta sünnipäeva puhul korraldab Eesti veemajanduse kogukond Tallinna Tehnikaülikoolis konverentsi ja piduliku vastuvõtu. Kõik, keda huvitab Eesti veemajanduse uhke ajalugu ja kes soovivad osa saada pidulikust vastuvõtust, on oodatud sünnipäeva pidustustele.