Haridus- ja Noorteameti (Harno) IT Akadeemia täiendus- ja ümberõppe tegevustena toimuvad koolitused, mis aitavad ettevõtetes tõsta infoturbe valdkonna taset ning vähendada infoturbejuhtide puudust. Kokku saab tänavu koolituse ligi viissada inimest, neist 200 alustavat infoturbejuhti.
2023. aastast kehtib uus infoturbestandard (E-ITS), mis seab varasemast laiaulatuslikumad ja ka rangemad nõuded organisatsioonide vara turvalisuse tagamisele. Ettevõtetes ja asutustes tekitab see riigi uus regulatsioon tugeva nõudluse spetsialistide järele, kes infoturbe juhtimisega, sh riskide ja dokumentatsiooniga tegeleda oskaksid.
Ettevõtte FocusIT infoturbe audiitor Jaan Oruaas nendib, et ettevõtjad on infoturbega seonduvast huvitatud, sest infoturbe intsidentide arv on tõusvas trendis, mis ohustab otseselt ettevõtte majanduslikku seisu. “Need intsidendid võivad endaga kaasa tuua tõsised tagajärjed, mille vältimiseks ei ole muud head lahendust kui infovara turvalisuse tagamise ehk infoturbega aktiivselt tegeleda” lisab ta.
Jaanuarist kuni juunini läbisid esimeses voorus 108 täiendusõppijat mahuka koolituse Tallinna Tehnikaülikooli läbi viidud IT Akadeemia infoturbejuhtide koolitusprogrammis. Sügisel algavas teises voorus antakse teadmised veel 110 inimesele Tallinnas, Tartus ja Pärnus. Kokku kandideeris 220 õppekohale üle 600 inimese.
TalTechi avatud ülikooli juhi Hanno Tombergi sõnul on õppijate motivatsioon erakordselt kõrge: “Oli näha, et seda võimalust hinnati väga, sest küllalt keerulise ja spetsiifilise koolitusprogrammi läbis edukalt valdav osa õppijatest.”
Ettevõtete juhtide infoturbe teadlikkuse tõstmiseks korraldas Harno kolm koolitust, kus osales ligi 300 ettevõtte juhti.
Koolituse raames viis Jaan Oruaas läbi infoturbe taset hindava anonüümse küsitluse, mis näitas, et paljudes ettevõtetes puudub süsteemne lähenemine andmete kaitsmisele ja infoturbe juhtimisele: „Kuigi suur osa ettevõtteid peab infoturvet oluliseks, on murettekitav asjaolu, et paljud ettevõtted ei ole kaardistanud IT-ohtudest tulenevaid riske, puuduvad infoturbe juhtimise protsessid, dokumentatsioon ja reeglistik või on need olemas vaid osaliselt.“ Paljud ettevõtted loodavad IT-partneritele, kuid oluline on luua ka ettevõttesiseselt selged reeglid ja protsessid infoturbe ning andmekaitse tagamiseks.
Ettevõtete juhtidele suunatud koolitusel anti ülevaade infoturvalisuse põhimõtetest, riskidest ning praktilistest meetmetest ja ka sellest, kuidas tagada ettevõtte andmete parem kaitse. Koolituse materjalidega saab tutvuda Harno veebis. Samuti saab sealt tutvuda ettevõtete infoturbe taseme kokkuvõttega. Eesti infoturbestandardiga on võimalik tutvuda aadressil https://eits.ria.ee/.
Koolitused toimusid Euroopa Liidu taasterahastu NextGenerationEU vahenditest taaste- ja vastupidavusrahastu komponendi 1 „Ettevõtete digipööre“ reformi 2 „Oskuste reform ettevõtete digipöördeks" toetuse andmise tingimuste alusel.