Tallinna Tehnikaülikool

Samal ajal kui osa inimesi ostab igal sammul janu kustutamiseks pudelivee, leiab teine osa võimaluse juua kraanivett ja kanda kaasas kauakestvat joogipudelit. Loodusteaduskonna esindustudeng Henri Suomalainen kuulub nende teiste hulka ja jagab oma kogemust, et innustada ja inspireerida ülikoolipere liikmeid valima kestlikumaid argiharjumusi.

Henri Suomalainen veeautomaadi juures
Henri Suomalainen veeautomaadi juures.

Kuidas igapäevaselt janu kustutad – kodus, koolis, liikvel olles?

Peamiselt kraaniveega. Oma veepudel on üks asju, mida alati kaasas kannan. Üpriski harva tarbin ka erinevaid mahlasid (väldin mahlajooke), karastusjooke (väldin energiajooke) ja mineraalvett. Kofeiiniga jooke ma ei tarbi.

Tallinna Tehnikaülikool on joogivee tarbimiseks loonud üpris soodsad tingimused. Kampuse mitmetest kohtadest võib leida joogivee kraanid, kus saab nii külma kui ka kuuma vett. Ma ei näe ühtegi põhjust, miks mitte seda süsteemi kasutada. 

Mida oled võitnud tänu sellele, et jood kraanivett ja kannad pudelit kaasas?

Ma ei pea muretsema panditaara kogumise pärast ning kraaniveega ei kaasne tarbijale enamasti lisakulutusi. Lisaks rahalisele võidule nõuab pudelivee tootmine ja transportimine tohutul hulgal energiat – mõelge energiale, mida säästate korduvkasutatavat pudelit kasutades!

Oma veepudelit kannan kaasas ka reisides – seda on väga mugav pärast lennujaama turvakontrolli jälle veega täita ning säästan nii loodust kui ka rahakotti järjekordse veepudeli ostmise eest. Euroopa-sisestel reisidel võib paljudes riikides südamerahuga kraanivett juua, kuid kaugemale reisides ostan ka mina pudelivett. Küll soetan seda võimalusel suuremas pudelis, et oma kaasaskantavat pudelit täita.

Paljud inimesed põhjendavad pudelivee ostmist sellega, et kraanivesi ei maitse või et vesi peakski olema maitsestatud. Kuidas Sina sellega toime tuled?

Minule meeldib tavaline kraanivesi ilma mingisuguse lisandita. Võin enam kui kindlalt väita, et kraanivesi on täiesti ohutu, sest sellele on seatud ranged regulatsioonid ning selle kvaliteeti kontrollitakse pidevalt. Jah, Tallinna eri linnaosades maitseb joogivesi erinevalt, kuid inimene on võimeline harjuma. Olen Rakverest pärit ja Tallinnasse kolides maitses siinne vesi võõralt ka mulle. Praeguseks on TalTechi ja Nõmme piirkonna vesi üheks minu lemmikuks!

Vesi on elu alus, üks neljast algelemendist ning vajalik kõikide elusorganismide jaoks. Peame Eestis olema õnnelikud, et meil on tänu põhjaveele oma joogi- ja tarbeveega varustatus, sest mitmetes kohtades maailmas puudub ligipääs ohutule ja puhtale joogiveele.

Kui takistuseks on kraanivee maitse, siis alati on võimalus oma joogipudelisse juba kodus lisada nt marju või puuvilju ja teha ise meelepärast maitsevett – tasub ainult julgelt katsetada ja proovida.

Ütle üks hea nipp neile, kes kustutavad janu suhkruveega või kelle taarakotis on palju veepudeleid.

Arvutage ausalt kokku, kui palju nädalas, kuus ja aastas vee ja muude jookide ostmisele kulub. Lisaks võite arvutada selles valdkonnas oma keskkonnajalajälje. Kindlasti tasub uurida ka pudelitel olevaid silte ning jälgida, mida ja kui palju koos veega tarbitakse nt E-ained ja süsivesikuid.

Igaüks saab omale meelepärase korduvkasutatava veepudeli ise valida; teadlikum tarbija jälgib ka seda, mis materjalist tema isiklik veepudel tehtud on – kas klaasist, plastist või kasutatakse näiteks metallist termopudelit. Kel veel oma pudelit pole, saab selle soetada kasvõi ülikooli meenete poest.

Tuletan siinkohal meelde, et ka oma joogipudeli hügieeni eest tuleb hoolt kanda ehk seda aeg-ajalt pesuaine ja svammi/harjaga pesta.

Ole nagu Henri!

Mõõda enda eluviisi kestlikkust eluviisitestiga siin.

Kuidas anda oma panus keskkonnajalajälje vähendamisse, loe Tehnikaülikooli rohejuhisest ja Riigikantselei rohekäitumise tööriistakastist.

Laeb infot...