Tallinna Tehnikaülikool

Sellest sügisest teevad HK Unicorn Squad ja Tallinna Tehnikaülikool tihedat koostööd, et tüdrukute seas populaarsed tehnoloogiakursused viia üle Eesti gümnaasiumitesse. Eesmärk on, et 2026. aasta lõpus osaleks gümnaasiumis kursustel 1000 tüdrukut.

600 tehnoloogiatüdrukut suvelaagris

Hanno Tomberg | Foto: Kadri Tamberg

HK Unicorn Squad tegevused algasid 2018. aasta sügisel ettevõtja Taavi Kotka ja tema abikaasa Kerstini algatusel ja viie aastaga on üle Eesti ligi 250 grupis programmist osa saanud enam kui 3000 tüdrukut. Üle 500 tüdruku on aga ootejärjekorras, et esimesel võimalusel liikumisega ühineda.

Unicorni rühmades on seni tegutsenud tüdrukud vanuses 8–14 aastat, tegeledes iga nädal praktiliste ülesannete lahendamisega tehnika, robootika, IT ja loodusteaduste valdkonnas. Unicornide iga-aastases suvelaagris osaleb aga üle 600 tüdruku ja 150 juhendajat, et koos sügisel ja kevadel õpitut kinnistada, uusi sõpru leida ja oma grupi tunnet kasvatada.

Ükssarvikute liikumise üks eesmärkidest on algusest peale olnud jõuda tehnoloogia valikainetega kooliprogrammi ja esimesed pilootprojektid on tänaseks ka viide kooli jõudnud. Lisaks on Viimsi kooli 2.–4. klassi õpilastel tehnoloogiaaine täna kohustuslikus õppekavas ja seda läbib ligi 250 selle kooli õpilast. Koostöös TalTechiga on arendamisel programm gümnaasiumiastme tüdrukutele, kes on huvitatud inseneeria ja tehnoloogiavaldkonna õppeainetest.

Kui anda tüdrukutele võimalus, on nende huvi tehnoloogia vastu sama suur kui poistel, millegipärast aga ei jõua pärast gümnaasiumi lõpetamist samad tüdrukud ülikooli vastavatele erialadele. Kui vaadata ka sel sügisel TalTechis õpinguid alustanud esmakursuslasi, siis näiteks viimastel aastatel jõudsalt populaarsust kogunud elektroenergeetika ja mehhatroonika õppekava esimestes loengutes oli rohkem kui 50 poisi hulgas vaid mõned tüdrukud.

Kõige esimestes Unicorni rühmades osalenud tüdrukud on tänaseks jõudnud gümnaasiumiklassidesse, mistõttu oli viimane aeg mõelda tehnoloogiakursuste laiendamisele ka gümnaasiumiastmele. Kõik see saab võimalikuks tänu sellele, et Euroopa Sotsiaalfondi 2021–2027 toetuste perioodi üks kesksetest teemadest on insenerihariduse populariseerimine ja uute õppurite leidmine inseneeria, tehnoloogia, IT ja loodusteaduste erialadele kutse- ja kõrgkoolides. Projekt kannab nime Inseneriakadeemia ja selle alt toetatakse ka tehnoloogiahariduse tutvustamist erinevates kooliastmetes.

Esimesed ükssarvikute gümnaasiumirühmad alustavad tegevust 2024. aasta kevadel ja esialgne plaan on kaasata kuni 300 tüdrukut üle Eesti. Gümnaasiumis pakutavad kursused keskenduvad ühele valdkonnale või ühe suurema projekti teostamisele. Programmi läbimiseks tuleb osaleda neljal kursusel, mistõttu tuleks kursustega alustada 10. klassis.

Oleme juba mõelnud tüdrukuid huvitavatele teemadele ja mõtted liiguvad telefoniäppide valmistamisest kuni mängude ja reaalsete kodutehnoloogiate rakendusteni välja. Lisaks võiksid huvitavad olla iseliikuvate vahendite programmeerimine, mehhatroonika ja robootika ning erinevad energialahendused. Droonid leiavad tänapäeval kasutust väga erinevates valdkondades kaitseväest kuni pääste- ja looduskaitseni välja. Kõigi nende ideedega praegu tegeletakse, et kevadeks oleksid kahe kursuse õppematerjalid ja juhendid olemas. Sealt edasi on vaid taevas ideede piiriks ja 1000 tüdruku kaasamine saab alata.

Hästi oluline on HK Unicorn Squadi liikumises juhendajate roll. Nemad on esimesed innustajad ja hoiavad gruppi koos. Juhendajaid on leitud lastevanemate, õpetajate, TalTechi tudengite ja kogukonnaaktivistide seast. Kindlasti on lihtsam saada gruppi kokku, kui kellelgi on enda tütar samas vanuses. "Unicornide grupiga alustamine on väga lihtne – ise tundide läbiviimisest huvitatud õpetajad, tudengid või aktiivsed lapsevanemad peavad leidma 10–12 tüdrukut ning sobiva ruumi, kõik vajalikud vahendid ja juhised saadetakse neile aga iga nädal HK Unicorn Squadi peakontorist," selgitab liikumise juht Liis Koser.

Kui meil õnnestub tüdrukutele tutvustada erinevaid IT ja tehnoloogiavaldkondi ning anda edasi arusaamine, et need ametid pole üleliia keerulised ja hakkamasaamine nõuab vaid pühendumist, näeme kindlasti tulevikus ülikooli astumas palju rohkem motiveeritud neide. Unicornis omandatud teadmised ja oskused teevad ka õppimise esimestel kursustel lihtsamaks, sest teemadega on kokkupuude olemas.

Siit tuleb üleskutse ettevõtjatele hakata ka ise ringijuhendajaks ja avada oma ettevõtted tehnoloogiast huvitatud tüdrukute rühmadele. HK Unicorn Squadi nimi rinnal peaks tüdrukud sisse lubama paljudesse ettevõtetesse, näiteks ABB, Ericssoni, Eesti Energia, Glamoxi, Hekoteki, Harmeti või Enics Eesti uksest, ja olema otsekui kvaliteedimärgiks oma piirkonna suurimate IT ja tööstusettevõtete juures.

Aga sellega asi veel ei piirdu. Taavi Kotka suur unistus on, et tüdrukute kõrval saaksid ka poisid tulevikus samasugused kursused. Seetõttu võiksime koos Tallinna Tehnikaülikooliga panustada sellesse, et kasvatada Unicorn Squadi kursustest välja gümnaasiumite valikained, millele jooksevad tormi nii tüdrukud kui poisid Pärnus, Viljandis, Kuressaares, Kärdlas, Võrus, Kohtla-Järvel ja Rakveres.

Lähemalt saab HK Unicorn Squadi tegemistest lugeda siit.