Tallinna Tehnikaülikool

Tallinna Tehnikaülikooli inseneriteaduskonna ning Rahva Raamatu kirjastuse koostöös ilmus inseneeriat tutvustav raamat „Paul hakkab inseneriks“. Raamat on suunatud eelkõige eel- ja algkooliealistele lastele, kuid pakub põnevat lugemist ka kõigile uudishimulikele täiskasvanutele.

Paul hakkab inseneriks_v

Mõned aastad tagasi tekkis TalTechi inseneridel mõte, et oleks kasulik luua raamat, mis selgitaks lastele – ja miks mitte ka täiskasvanutele – nende esmapilgul keerukana tunduvat tööd. Raamat võiks tutvustada, milline on teadlase elu, mida teadlased teevad, kes on insenerid ja milliseid asju nad leiutavad. „Selline raamat annab lapsele julgust ja enesekindlust, et temastki võib tulevikus insener saada,“ selgitab projekti inseneriteaduskonna-poolne juht Cia-Helena Meldo. „Põnevad leiutised ja tegevused on vaid mõne sammu kaugusel, kui olla uudishimulik, nutikas ja julge, katsetada ning ellu viia oma ideid ja algatusi."

Lõbusad lood uudishimulikust ja nutikast kuueaastasest Paulist, kellele meeldib isaga garaažis meisterdada ning kes unistab tulevikus saada inseneriks nagu tema isa, on kirjutanud Ilmar Tomusk. Tõetruud ja lustakad illustratsioonid on loonud Joonas Sildre.

Inseneride tegemistest andsid ülevaate ligi 30 TalTechi inseneri ja teadlast. „Ilmselt tõid praegused teadlased ülikooli kaasa oma lapsepõlveunistused, kuid legode asemel ehitavad nad nüüd maju puidust, betoonist ja metallist,“ märgib Cia-Helena Meldo. „Väikeste mänguautode asemel ehitavad nad nüüd päris autosid, isegi selliseid, mis suudavad täiesti ise sõita.“

Loetelu võib jätkata: pisikeste robotite asemel ehitavad ja programmeerivad teadlased ja insenerid suuri tööstusroboteid. Koduste katsete asemel saavad nad aga õppida ja katsetada laborites, kus on tohutult katseklaase, mikroskoope ja keerukaid masinaid, millega uuritakse olulisi aineid ja materjale.

Raamatu „Paul hakkab inseneriks“ koostamisse andsid oma panuse Tallinna Tehnikaülikoolis Üllar Ambos, Targo Kalamees, Kristo Karjust, Jaan Kers, Maarjus Kirs, Marija Klõga, Alar Konist, Andres Krumme, Lauri Kütt, Cia-Helena Meldo, Arvo Mere, Heigo Mõlder, Ilona Oja Acik, Tauno Otto, Ivo Palu, Tiia Plamus, Mattias Põldaru, Anton Rassõlkin, Sander Sein, Raivo Sell, Geithy Sepp, Fjodor Sergejev, Vitali Sõritski, Mart Tamre, Martin Thalfeldt ja Andres Öpik. „Suur tänu teile, et aitasite keerulisi teaduslikke teemasid noortele lugejatele selgitada ja tutvustada!“ lausub Cia-Helena Meldo.

Raamat on müügil Rahva Raamatu ja Apollo poodides ning mõne aja pärast on võimalik seda osta ka TalTechi meenepoest.

Piilu raamatusse

TalTechi teadlased on oma teadmistega lasteraamatutesse panustanud ka varem. Kirjastuses Argo on ilmunud raamat „Miks munad kukuvad“, trükist on ilmumas selle järg „Kas liblikatel on hambad?“