Tallinna Tehnikaülikool

Indrek Valgma õpib TalTechis sisekliima ja veetehnika erialal ja on kirjutamas lõputööd koolide ventilatsioonisüsteemidega seonduval teemal. „Olen pärit heade mõtete linnast Tartust, kuid enamiku elust elanud õllekultuuri pealinnas Sakus,“ ütleb noormees end tutvustades lõbusalt. Ülikooli kõrvalt on ta pea kogu aeg käinud osalise koormusega tööl, viimased aastad tehnosüsteemide projekteerijana. Lisaks toimetab ta õpingute ja töö kõrvalt kinnisvaraalase ettevõtlusega ning veedab võimalikult palju aega Alpides. 

Indrek Valgma
Indrek Valgma. Foto: erakogu

Mis on kõige tähtsam asi sisekliima juures, mida igaüks peaks teadma? 

Esiteks võiks ümbritsev sisekliima koduses ja töises keskkonnas olla võimalikult mugav. Teadupärast on hea sisekliima selline, mida ei märkagi ning mis laseb keskenduda tööle, kodustele tegemistele, puhkamisele või muule olulisele. 

Teiseks võiks igaüks teha endale hästi selgeks, kuidas on koduste tehnoseadmete abil võimalik luua võimalikult sobiv kodune sisekliima. Sageli ei ole inimesed päriselt kursis, milliseid võimalusi nende kodused seadmed võimaldavad, seda nii sisekliima kui energiatõhususe aspektist. 

Kuidas selle eriala teadlased saavad panustada rohepöördesse? 

Sisekliimat tagavate tehnosüsteemide osakaal hoonete energiakasutuses on märkimisväärne, seega potentsiaal energia kokkuhoidmiseks on suur. Tehnosüsteemide ja sisekliima spetsialistide ülesandeks on töötada välja nutikad ja kaasaegsed lahendused, et maksimaalselt kasutada hoonetes tekkivaid jääksoojuseid ning optimeerida tehnosüsteemide energiakasutust, vältides tagasiandmist sisekliima kvaliteedis. Kõige rohelisem ja odavam energia on kasutamata energia. 

Kellena tahad pärast lõpetamist töötada? 

Sisekliima erialal alustades oli mõttes saada tipptasemel projekteerijaks. Nüüd viiendal kursusel õppides olen töötanud ligi kaks aastat projekteerijana ning üha enam liidan projekteerimisele muid ülesanded, näiteks projekti- ja meeskonnajuhtimist. Eesmärk on töötada innovatiivsete ning huvitavate projektidega Eestis ja välismaal. 

Kindlasti soovin proovida kätt ka ettevõtluses, kuna see on teekond, mis õpetab väga lühikese ajaga uskumatult palju. Igal juhul julgustan kõiki nii karjäärivalikute kui töövormide osas katsetama. Sisekliima valdkond on ülimalt mitmekülgne ning soovi korral leidub hulgaliselt võimalusi. 

Mis on kõige põnevam õppeaine? 

Esimestel aastatel pakkusid enim huvi joonestamisega seotud ained. Kuna mulle sobib korrektsus, siis eriti sobis mulle käsitsi joonestamine. Edaspidi olid kõige põnevamad ikkagi erialased ained. Eriti huvitav oli jahutustehnika aine, kus õppetöö toimus mõnusas dialoogi vormis ning lisaks jahutusele said selgeks muudki olulised teemad. 

Üks lõbus tõik, mida sa enne sel erialal õppimist ei teadnud. 

Ma ei osanud arvata, et sisekliimaga seonduvad valdkonnad on niivõrd mitmekülgsed, huvitavad ning innovatiivsed. Selle eriala sisu on oluliselt ägedam, kui ainekaarti lugedes tunduda võib. 

Hoone fassaadi all on sadu torusid ja keerulisi süsteeme, mis juhivad puhast vett sisse ja reovett välja, ventileerivad õhku ja reguleerivad temperatuuri. See kõik tagab, et hoone sisemus oleks inimestele meeldiv, tervislik ja loodust säästev keskkond. Kui see väljakutse on just sinu jaoks, siis uuri lähemalt, mida hoonete sisekliima ja veetehnika erialal on sulle pakkuda. Tutvu õppekavaga: taltech.ee/sisekliima-vesi

Laeb infot...