Tallinna Tehnikaülikool

6. – 7. oktoobril 2022 kogunesid Tallinna 21. Kooli 9. – 11. klasside õpilased Jänedale, et tutvuda Tallinna Tehnikaülikooli inseneriteaduskonna seitsme erineva erialaga. Ülikooli tudengid ja õppejõud korraldasid põnevad töötoad, et iga õpilane saaks ise proovida ja katsetada, kuidas on omavahel seotud teooria ja praktika. Projekti ja töötubade eesmärk on näidata loodus- ja täppisteadusi läbi praktilise kogemuse,  et  keemia-, füüsika- või matemaatika valemite taga on reaalne elu. Ise katseid läbi viies saavad õpilased veenduda, kuidas töötavad erinevad valemid praktikas ning miks või kuidas ühte või teist võib reaalses elus vaja minna. 

Insener_Rakett 21

Õpilased otsisid võimalusi, kuidas ja millega maja soojustada; kuidas ehitada ise toimiv ja funktsionaalne ventilatsioonisüsteem; pudeliraketti tehes sai selgeks õhurõhu olemus, seejuures sai katsetada õhurõhu toimimist pudeliraketi ehitamise käigus; Legodest meisterdati sild ja teostati selle kontrolli geodeetiliste instrumentidega; ehitati valmis uue põlvkonna leed-tehnoloogia tänavavalgustuslambi mudel; testiti päikesepatareide käitumist erinevates tingimustes ning koostati erinevaid elektriskeeme päikesepatareidega ning õpiti elektrimootori olemust ja lennutati droone. 

Rakett 21 projektis osalevad ka 7. – 8. klasside õpilased, kes osalesid töötubades Tallinna Tehnikaülikoolis 19. oktoobril. Õpilased osalesid nelja erineva valdkonna töötoas – nad tootsid vesinikku, ehitasid ventilatsioonisüsteemi, valmistasid nutika võtmehoidja, koostasid vee puhastamiseks filtri ning kasutasid matemaatikat ja füüsikat, et suruõhu abil lendama panna väike plastist rakett.  

Intensiivsetele töötubadele järgneb läbi õppeaasta kestev e-võistlus, kus 3-4 liikmelised meeskonnad hakkavad ette antud teemadel üksteisega mõõtu võtma. Iga paari nädala tagant vaadatakse ära juhendvideo, õpitakse selgeks vajalikud valemid ja teooria ning seejärel teisipäeva õhtuti lahendatakse koos meeskonnaga tunni aja jooksul võistlusülesanne

E-võistlus on avatud kõikide Tallinna koolide õpilastele. Tuleb vaid kokku panna oma meeskond, mis koosneb 3-4 õpilasest. Meeskonna võib moodustada sama või erinevate koolide õpilastest või saab tiimi kokku panna sugulastest või sõpradest. Osaleda saab kolmes vanusekategoorias: 7. – 8. klass, 9. – 10. klass ja 11. – 12. klass. Iga võistlusülesande lahendajate hulgast selgitatakse välja parim, kes saab ka konkreetse ülesande auhinna. Läbi õppeaasta ülesannete lahendajate osas peetakse üldarvestust ning igas vanusekategoorias esikolmikusse jõudnud meeskonnad pääsevad mais toimuvale finaalvõistlusele. Lõppvõistlus pakub elamusi ka neile, kes finaali ei pääsenud – see on päev täis põnevaid töötubasid, meelelahutuslikke mänge ning väljakutseid.

Ootame kõiki huvilisi Rakett 21 e-võistlusele! Lisainfo projekti, ajakava ja registreerumise kohta Rakett 21 kodulehel.

E-võistlusel osalemine on tasuta!

Rakett 21 on Tallinna XXI Kooli ja Tallinna Tehnikaülikooli koostööprojekt, mida toetab Tallinna Haridusamet. Projekt valiti 2021. aastal Tallinna parimaks koostööprojektiks.

Tegemist on uudse kontseptsiooniga inseneeriat populariseeriva võistlusega, mis sai alguse 2018. aastal. Rakett 21 projekt on ennast juba neljal aastal edukalt tõestanud, olles sillaks põhikooli- ja gümnaasiumiastme õpilaste ning ülikooli insenerierialade vahel. Raketis on võimalik tuttavaks saada ehituse, robootika, mehhatroonika, elektroenergeetika, materjalitehnoloogia, teedeehituse ja geodeesia, sisekliima ning keskkonna-, energia- ja keemiatehnoloogia valdkondadega. Ülevaatlik kokkupuude nii erinevate insenerialadega aitab õpilastel otsustada oma haridustee jätkamise ja karjääri valiku kohta. Samuti aitavad põnevad ülesanded kummutada müüdi insenerivaldkonna keerukusest.


 

Laeb infot...