Tallinna Tehnikaülikool

29. augustil 2023 toimus inseneri- ja loodusteaduskonna õppejõududele suunatud 3K* kursuse suveseminar „Sügissemester 2023 - õppetöö alustamine“, et toetada õppejõudusid sügissemestriks valmistumisel.

Oli rõõm näha, et seminarist võtsid osa nii õppejõud, kelle õpetamiskogemust saab mõõta aastakümnetega kui ka verivärsked, alles 2023/24 õppeaastal esmakordselt õpetamisstaaži koguma hakkavad doktorant-nooremteadurid. Lisaks Tallinna kolleegidele oli seminarile sõitnud ka alustav õppejõud TalTechi Virumaa Kolledžist – ikka selleks, et inspireerivas õhkkonnas kogenenud kolleegidelt teadmisi ammutada. 

Insener_õppearenduse keskus

Inseneri- ja loodusteaduskonna õppearenduse keskuse mentor Ija Stõuni juhendamisel moodustusid tööpaarid, mis koosnesid kogenud ning alles „rohelisest“ õppejõust – selline formaat paistis töötavat väga hästi, lastes suurema teadmistepagasiga õppejõul jagada noorkolleegile oma väärtuslikke kogemusi, samal ajal kuulates ja arvesse võttes värske õppejõu uudseid mõtteid ja ideid. 

Seminaril käidi üksipulgi läbi tegevuste loetelu, mis võiks olla enne semestri algust igal õppejõul läbi mõeldud ja ette valmistatud. Selgus, et tugevused ja kitsaskohad olid osalejatel erinevad: tugevalt tunti end enesetutvustuse ettevalmistamises ning aineanalüüsis, nõrkusena märgiti  puudulikku ülevaadet õpet reguleerivatest õigusaktidest, samuti „Hea õppimise ja õpetamise tava“ tundmises, mille olemasolust ei teatud. Samas tõdeti, et seda dokumenti  tasub kindlasti avaloengus tudengitele tutvustada. 

Insener_õppearenduse keskus

Õppearenduse keskuse juhataja prof Tiia Rüütmann andis ülevaate aktiivõppe olemusest ning rakendamisvõimalustest õppetegevuses, tutvustas lihtsamaid üliõpilastega kasutatavaid „jäämurdjaid“ suuremate ja väiksemate õpperühmade korral. Õppearenduse spetsialist Kärt Kase tutvustas lühidalt CDIO põhimõtete rakendamisvõimalusi.

Algava semestri suurima eripärana tõid osalejad välja Chat GPT kasutuselevõtu. Tõdeti, et Chat GPT eetiline õppetöösse kaasamine on väljakutse, aga selle targalt kasutamine lubab ilmselt rohkem võita kui kaotada.  

Kokkuvõtteks võib öelda, et ühises juturingis tekkis sünergia ja üksteiste kogemustest ja mõtetest innustumine. Ka seminarijärgselt jätkus juttu kauemaks ning sõlmiti kokkuleppeid vastastikuste tunnikülastuste läbiviimiseks, seda arengupartnerluse põhimõtteid silmas pidades.

*3K kursus on inseneri- ja loodusteaduskonna õppejõududele suunatud kursus, mis toimub õppeperioodi jooksul igakuiselt. Kursuse raames tõstatatakse erinevaid õppetegevust puudutavaid teemasid, toimub iseõpe Moodle`i keskkonnas asuvate materjalide abil. Kursuse lõpus toimub seminar, milles reflekteeritakse kursuse jooksul õpitut. Kursuse läbijad saavad 1EAP pedagoogilise enesetäiendamise arvestusse.