Jõhvi kesklinna koolis viiakse tänavu sügisest kuni järgmise aasta sügiseni TalTechi Virumaa digi- ja rohetehnoloogiate innovatsioonikeskuse inseneride juhatamisel läbi nutika kasvuhoone ja digitaalsete õppematerjalide loomise projekt.
Projekti käigus korraldatakse töötubasid ja loenguid, et suunata õpilasi elektrit, vett ja muid ressursse võimalikult säästlikult kasutama. Arutletakse teemadel nagu nutikas kasvuhoone haldamine, FarmBoti kasutamine, kompostimise põhimõtted ja praktika, taastuvenergia ja selle kasutamine ning jätkusuutlikkuse põhimõtted. Kokku on planeeritud kümme loengut ja kümme praktikumi.
Töötubasid ja loenguid pakutakse nii kõigile Jõhvi kesklinna kooli 5. - 9. klassi õpilastele kui ka teiste koolide õpilastele ja õpetajatele.
Projektijuht Alexander Varushchenkov sõnul pakutakse õpilaste projekti käigus lisateadmisi nii loodus- ja täppisteaduste ainetes kui rohetehnoloogites.
“Näiteks õpitakse programmeerima robotit ja andureid ning omandatakse samas bioloogiaga seotud teadmisi. Õpilased saavad kõiki teadmisi rakendada praktikas, optimeerides samaaegselt kasvuhoones vee- ja elektrikasutamist,” märkis Varushchenkov.
Alexander Varushchenkov loodab, et õpilased hakkavad edaspidi ise õppeks loodavat kasvuhoonet haldama, kasutades selleks omandatud oskusi.
Projekti eesmärk on tõsta keskkonnateadlikkust ning anda õpilastele praktilisi rohetehnoloogia oskusi. Hetkel läheb ringlusse vaid alla kolmandiku olmejäätmetest ning viimase kümne aasta jooksul ei ole selles vallas suuri edusamme tehtud. Eesti on Euroopa Liidu liikmena võtnud kohustuse 2025.aastaks taaskasutada 55% olmejäätmetest. Euroopa Keskkonnaagentuuri andmetel põhjustavad toidujäätmed Euroopas 10% kogu kasvuhoonegaaside heitkogustest. Samamoodi näitab ÜRO keskkonnaprogrammi aruanne, et individuaalne tegevus nagu jäätmete sorteerimine ja kompostimine, võib vähendada kogu maailma kasvuhoonegaaside heitkoguseid 20%. Projekti rahastab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.
Lisainfo:
Alexander Varushchenkov
Tel: +372 56729108