TalTechi Kuressaare kolledžis mehhatroonikainsenerina töötav Dhanushka Chamara Liyanage teadis juba noorena, mis suund oma õpi- ja tööelule valida ning ta naudib seda endiselt. Teadmishimu juhtis teda lausa nii palju, et kolida seetõttu 2014. aastal eksootiliselt Sri Lankalt Tallinnasse ja asuda õppima TalTechi. Inseneritöö pakub tema sõnul küll palju väljakutseid, aga võimaldab luua ka uut ja kasulikku. Ta ütleb, et kui olla seda tehes õnnelik, järgnevad ka oskused ja edu.
Varakult valitud õpitee
Dhanushka tunnistab, et mõistis juba üsna varakult, mis teda tõeliselt huvitab. “Minu unistus oli juba lapsena teha midagi loomingulist. Mind paelusid masinad ja ma tahtsin teada kuidas nad töötavad.”
Ta arvab, et see kõik algas ilmselt sellest kui ta lammutas oma mänguasju laiali ning üritas neid siis uuesti kokku panna. “Sellest hetkest peale olen rohkem kätega tööd teinud kui raamatute taga istunud.”
Lisaks vanemate soovitusele (“sest sa mõistad inseneritööd”) aitas varakult tehtud otsusele kaasa ka Sri Lanka koolisüsteemi eripära. Nimelt tuleb seal juba gümnaasiumis valida õppesuunad vastavalt tulevastele karjääriplaanidele. Dhanushka puhul sai selleks suunaks füüsika.
Kuigi töötamine Sri Lanka teetehases, Singapuris asuvas maailmatuntud elektroonikaettevõttes ning nüüd väikesel Saaremaal väikelaevaehituses tunduvad väga erinevad valdkonnad, ühendab neid kõiki üks nimetaja - töötamine masinatega. Neid hooldades, projekteerides ja ehitades.
Ajaga on muutunud see, et kui algselt oli tegemist masinaehitusega, millel oli vähe seost mehhatroonikaga, siis praegu tegeleb Dhanushka TalTech Meretehnoloogia kompetentsikeskuses (MARTE) meretööstusega seotud mehhatroonikaprojektide ja -uuringutega. See ühendab endas mehaanika, elektroonika ja informaatika teadmised.
Inseneritöö pakub teadmisi, mida ei piira tööstusharu ega asukoht
Dhanushkat paelub inseneritöö peamiselt seepärast, et saab töötada millegi kallal, mis on funktsionaalne ja teha midagi kasulikku. Isegi kui midagi ei looda, hõlmab see loogilist mõtlemist ja probleemide lahendamist.
Samas lisab ta, et inseneritöö ei ole lihtne. Eriti kui töötada valdkonnas, mis areneb pidevalt enneolematus tempos. “Valdkonnas püsimiseks ei piisa uudishimust, vaid visadusest. Mõnikord võivad tehnilised probleemid olla nii rasked, et võid veeta nädalaid lahenduse otsimisel ja kukalt sügades. Ilma visaduseta võid alla anda.”
Selles kas teha oma praegust tööd siin või oma kodumaal, Dhanushka erinevust ei näe. “Kuna mehhatroonika on üks kiiresti kasvavaid inseneeria alamvaldkondi, on võimalused universaalsed. Seega ei piirdu oskusteave ühegi konkreetse tööstusharu või geograafilise asukohaga,” ütleb ta.
Tema esimeseks tööks MARTE-s oli osalemine pukseerimispaagi väljatöötamisel. See mõjutas teda jätkama Eestis töötamist. Järgmiseks oli ta seotud projektiga, kus töötati välja autonoomset pealveelaeva ehk robotlaeva.
MARTE plaan on olla laevade autonoomia ehk nn tarkade laevade alal esirinnas ning sama suund juhib ka Dhanushka karjääri. “Olen tahtnud liikuda üha enam intelligentsete masinate poole. Nagu ma varem mainisin, olid mu varasemad tööd seotud vähem intelligentse masinatega kui praegu,” ütleb ta. “Seega on iga muudatus karjääris olnud selle poole, et töötada millegagi millel on teatav intelligentsus.
Väljakutsed, uudishimu ja visadus – inseneritöö alustalad
Mehhatroonikainsener tunnistab, et tagasilööke pole tal tööelus ette tulnud, küll aga kohtab selles pidevalt väljakutseid. Kuna need on osa tööst, tuleb neile iga kord ka lahendus leida.
“Väljakutse” on märksõna ka neile, kes alles kaaluvad inseneriks õppimist. “Kui oled huvitatud millegi uue ja väljakutsuva loomisest, siis on see tee sinu jaoks. Veelgi enam, kui oled minusugune, kes ei talu monotoonset tööd ja naudib tegelemist huvitavate probleemidega, siis võib inseneritöö sulle palju rõõmu pakkuda.”
Ta rõhutab veelkord, et tulevast eriala alles otsivatel noortel tuleks endas selgusele jõuda ja leida see, mida neile tõeliselt teha meeldib. “Sest kui oled oma karjääri valinud, on parem selle juurde jääda,” märgib Dhanushka. “Isegi kui inimene võib mingil hetkel oma karjääri muuta, on sellel oma hind. Hilised karjäärimuutused panevad sind konkurentsitihedal tööturul keerulisse seisu.”
“Enamasti on sinu tugevused asjades mida sulle meeldib teha. Teisisõnu, midagi, mis teeb su õnnelikuks, mitte ei pane igavust tundma. Kuna naudid seda, järgnevad ka oskused. Nii ka eduga.”
Dhanushka ise on parim tõestus oma soovitustele. Rahulolevana plaanib ta oma senisel kursil jätkata. „Kuni töö- ja seltskondlik elu on huvitav ja nauditav, teen sama, mis praegu. Ning teen seda hea meelega siin Eestis.” Nii läheb, kui teha õpi- ja karjäärivalikud südamelähedases suunas!