Tallinna Tehnikaülikool

Veeburari lõpus tunnustas infotehnoloogia teaduskond aasta töötajaid. Nende hulgas oli edukaim doktoritööde juhendaja ja kaheksa silmapaistvat õppejõudu.

Sinisel taustal on kaks meest ja üks naine. Üks meestest hoiab tunnustuskirja.
IT-teaduskonna edukaim doktoritööde juhendaja Muhammad Mahtab Alam on juhtinud mitmeid Eestis ja rahvusvahelises mastaabis märkimisväärseid projekte ning loonud väga tugeva kommunikatsioonisüsteemide uurimisrühma.

Teaduskonna edukaim doktoritööde juhendaja on Thomas Johann Seebecki elektroonikainstituudi professor Muhammad Mahtab Alam, kelle juhendamisel on viimase viie aasta jooksul Tallinna Tehnikaülikoolis doktorikraadi kaitsnud seitse õppurit, hetkel on juhendamisel veel viis noorteadurit. See näitab, et akadeemiline järelkasv, doktorantide aktiivne osalus uurimisrühma töös ning nende pühendunud juhendamine, on professor Alamile alati südamelähedased olnud.

Professor Alam liitus Thomas Johann Seebecki elektroonikainstituudiga 2016. aastal kui üks Euroopa teadusruumi valitud õppetooli hoidja. Sellest alates on ta teinud Eestis erakordselt kõrgetasemelist teadus- ja arendustööd kommunikatsioonitehnoloogiate ja tuleviku mobiilside valdkondades. Professor Alam on juhtinud mitmeid Eestis ja rahvusvahelises mastaabis märkimisväärseid projekte ning loonud väga tugeva kommunikatsioonisüsteemide uurimisrühma muuhulgas edukalt kaasates ja koolitades noorteadureid.  

Doktorandid kirjeldavad professor Alami kui suure töövõimega ja nõudlikku juhendajat, kes siiski jääb alati sõbralikuks ja rõõmsameelseks. Nakatava energiaga inimene, kannatlik ja sihikindel, kes juhendajana seab selged eesmärgid, julgustab, toetab ja annab doktorantidele ajakohast ja asjalikku tagasisidet. Doktorandide sõnul innustab ta koostööle ning loob soodsa ja motiveeriva keskkonna aitamaks igal õppuril täielikult avada oma akadeemilist potentsiaali.

2023. aasta silmapaistvad IT-õppejõud

IT-teaduskonna aasta õppejõude iseloomustavad mitmed omadused, miks nad on jõudnud tudengite ja kolleegide südamesse. Nende loengud ja harjutustunnid on kaasahaaravad ja mitmekesised, nad on järjekindlad ja sõbralikud, head suhtlejad, kes suhtuvad oma töösse tõelise kirega.

Laval seisavad tunnustatud aasta õppejõud, kokku 6 meest ja 1 naine. Laval on ka IT-teaduskonna dekaan ja magistriõppe prodekaan.
IT-teaduskond tunnustas aasta õppejõudusid. Pildil on vasakult Gert Jervan, Risto Heinsar, Peeter Ellervee, Kristjan Pilt, German Mumma, Eero Haldre, Sille Arikas, Priit Järv ja Ingrid Pappel.

Risto Heinsar, arvutisüsteemide instituudi insener 
Risto Heinsar on arvutisüsteemide instituudi üks nooremaid õppejõude, kes on aga ennast kõige paremast küljest näidanud õppetöö läbiviimisel ja planeerimisel juba mitmeid aastaid ning pälvinud nii kolleegide kui ka tudengite kõrge tunnustuse. Risto läbiviidavad laborid ja harjutustunnid on  alati kaasahaaravad ning mitmekesised, ta ise aga on tudengeid igati toetav ja abivalmis. Tema mõtted ja uuendusmeelsus on kaasa aidanud mitmete õppeainete arendamisel. Soovime Ristole edu jätkuvas õppetöös ja loodetavasti ka peatset isiklikku karjäärikasvu! 

 Peeter Ellervee, arvutisüsteemide instituudi abiprofessor tenuuris 
Arvutisüsteemide instituudi ühel kõige staažikamal õppejõul professor Peeter Ellerveel täitub peatselt neljas aastakümme, mil ta on töötab meie ülikoolis. Peeter on täna kogu õppetöö põhivedaja ja vastutaja, olles lisaks tööle õppejõuna ka õppekeskuse juht ja õppekavade programmijuht. Ta on väga kompetentne kõigis õppetööga seotud küsimustes ning Peeter on tavaliselt ikka esimene, kelle poole pöörduvad nii kolleegid kui ka tudengid, kes ei ole kunagi olnud kitsid andma tema poolt läbi viidud õppetööle kõrgeid hinnanguid. Teda iseloomustavad ehk kõige paremini sellised sõnad nagu töökus, järjekindlus, abivalmidus ja tudengisõbralikkus. Palju jõudu Peetrile kogu tema laiahaardelises ja tänuväärses tegevuses veel pikkadeks aegadeks! 

Kristjan Pilt, tervisetehnoloogiate instituudi vanemteadur 
Kristjan Pilt on pühendunud oma teadmiste edasiandja, ta on põhjalik, kannatlik ja tasakaalukas. Ta loeb loenguid hinge ja kirega ning säraga silmis. Samuti on ta õppejõud, kes on igal ajal valmis tudengitele jagama täiendavaid selgitusi, otsima ja leidma selleks aega ja seda oma tihedast töögraafikust hoolimata. Ta on hea suhtleja, positiivne, abivalmis ja leiab aega ka kolleegidele. Selle kõige kõrval leiab ta võimalust tegeleda muusika ja spordiga. Kristjani puhul võib öelda, et kes teeb ja jõuab. 

German Mumma, IT Kolledži külalisõppejõud 
German Mumma on IT Kolledži õppeaine „Automaattestimine“ külalisõppejõud juba 2019. aastast, kellele tudengite tagasiside püsib kestvalt tipus. Üliõpilased hindavad aine elulisust ja olulisust, õppejõu oskust suhelda nendega nagu töökaaslastega, huumoriga ja samas efektiivselt, ettevõtte kogemustest lähtudes. 2023. aastast õpetab German Mumma automaattestimise ainet ka inglise keeles. 

Eero Haldre, Thomas Johann Seebecki elektroonikainstituudi vaneminsener 
Eero Haldre on suure kogemuste pagasiga elektroonika tarkvara ja riistvara ekspert, kes on elektroonikainstituudis pikka aega jaganud oma oskusi ja kogemusi uute põlvkondade noortega. Üle paljude aastate on Eero üliõpilasteni viinud elektroonika- ja mõõtmistega seotud tehnilisi oskusi. Näiteks viimastel aastatel juhendanud praktikume õppeainetes „Test ja diagnostika“, „Impedantsspektroskoopia“, „Andmehõivesüsteemid“, „Mõõtetehnika“.  Nagu kinnitab ka Eero ise - üliõpilastele meeldivad praktilised harjutused ja katsetused ning need on reeglina viljakamaks õpetamise ja õppimise vormiks kui pelgalt loengud tahvli ees. Aastakümnete jooksul temalt õpetust saanud tudengid kinnitavad Eero laia silmaringi, oskust keerulisi asju arusaadavaks teha ja tema südamlikku, hoolivat suhtumist. Lisaks õppetegevusele on Eero hinnatud kolleeg ka teadus- ja arendustöödes.
Tema oskus probleeme süstemaatiliselt analüüsida ja seoseid luua, on tulnud kasuks väga erinevate seadmete väljatöötamisel.  Võime siin rääkida teadusaparatuurist nagu impedantsspektroskoobid ja niiskusmõõtjad, kuni väga praktiliste tänavavalgustuse juhtkontrolleriteni välja. Eero on ammendamatu teabeallikas üliõpilastele ja oma kolleegidele, tähelepanelik ja alati abivalmis – tõeline Insener ja Õpetaja suurte algustähtedega. 

Sille Arikas, tarkvarateaduse instituudi külalisõppejõud 
Sille Arikas on tarkvarateaduse instituudi külalisõppejõud, kelle õppeaine “Küberturbe juhtimine” eesmärk on anda põhiteadmised info- ja küberkaitse juhtimisalastest printsiipidest. Sille erialased praktilised kogemused on õppeainet rikastanud rohkete eluliste näidetega. Aastate vältel lihvitud õppeaine ülesehituse ja sisu kvaliteedile annab kinnitust tudengite kõrge hinnang õppeainele, aga ka programmijuhtide kasvav huvi kaasata õppekavadesse just Sille aine. Ta suudab õppeaine sisu oskuslikult edasi anda nii küberkaitsele spetsialiseerunud tudengitele, kui ka tudengitele teistelt erialadelt ja teaduskondadest. Ühtlasi märgivad tudengid tänutundega, et Sille annab nende sooritustele põhjaliku tagasisidet. Soorituste tagasisidestamine on ka Sille jaoks tähtis nüanss õpetamise juures, mille jaoks ta alati aja võtab. 

Gert Kanter, tarkvarateaduse instituudi vanemlektor 
Gert Kanter on tarkvarateaduse instituudi õppejõud ja programmijuht, kelle pulbitsevat energiat jagub nii tudengite õpetamistele ja lõputööde juhendamistele kui ka teadusprojektides osalemisele ja - tulemuste publitseerimisele. Gert on hoogsalt eest vedanud informaatika bakalaureuseõppekava lõputööde protsessi ümberkorraldamist, mis on märgatavalt tõstnud lõputööde kvaliteeti ning suurendanud lõpetajate arvu.  Gert on tudengite seas kõrgelt hinnatud õppejõud, keda iseloomustab paindlikkus ja vastutulelikkus, oskus õpetada iseseisvat probleemide lahendamist ning võime keerulistest asjadest rääkida lihtsate sõnadega, serveerides sealjuures kõik tarkused heas huumorikastmes. Kuigi Gert on õppejõuna nõudlik ja ootab pidevat kaasa töötamist, nendivad tudengid, et Gert päriselt hoolib, kuidas neil ainekursusel läheb. 

Priit Järv, tarkvarateaduse instituudi teadur 
Priit Järv on tarkvarateaduse instituudi teadur automatiseeritud inimlaadse arutluse ja suhtlussüsteemide alal. Priidu igapäevasele teadustööle pakub vaheldust õppetöö läbiviimine ja lõputööde juhendamine bakalaureuse- ja magistritasemel. Priidu õpetatav “Tehisintellekti ja masinõppe aluste” õppeaine on saanud tudengitelt tähelepanuväärsel hulgal positiivset tagasisidet.  

Priidu õpetamisstiili ja meetodite portfelli kuuluvad e-tugi õppematerjalide mugavaks kasutamiseks, asjatundlikkus, pidev innustamine ja austav suhtlus õppuritega. Lisaks ühise keele leidmise soov, eksperimenteerides slaididel ja ülesannetes tihti “Sõrmuste isanda” temaatikaga. Imetlusväärne on asjaolu, et tudengite jaoks on Priidu koostatud koduülesanded huvitavad, need toetavad teadmiste omandamist ning on motivatsiooni hoidva keerukusega. Tudengid soovivad, et Priidu õpetamismeetodid võiksid olla eeskujuks kõikidele õppejõududele.