Tallinna Tehnikaülikool

Rakendusliku majandusteaduse magister Janely Põllumägi on end lisaks TalTechis õppimisele täiendanud Singapuri rahvuslikus ülikoolis matemaatilise statistika erialal. Praegu töötab ta Swedbankis Analytics&AI osakonnas ärianalüütikuna.

Janely Põllumägi

Milliseid inimesi Sinu sektor täna ja viie aasta pärast vajab?

Finantssektor vajab täna kindlasti tehnilisemate oskustega inimesi nagu programmeerijad, analüütikud ja andmeteadlased.

Viie aasta pärast on tehniliste oskuste järele ilmselt veelgi suurem nõudlus. Kuna analüüsi valdkond muutub nii kiiresti, siis nii praegu kui ka tulevikus on vaja inimesi, kes suudavad muutustega kohaneda ja end pidevalt arendada. Meil on nt tööl iga nädal ette nähtud aeg, mil loeme teadusartikleid, õpime uusi meetodeid või programme.

Kui läheksid end täna täiendama, siis mida Sa õppima asuksid? Millisel valdkonnal on perspektiivi?

Mina läheksin ilmselt õppima infotehnoloogiat, andmeteadust või siis uuendatud majandusanalüüsi eriala – kuigi mul juba on see läbitud, siis pärast uuenduskuuri on see eriala ikka midagi täiesti teistsugust kui see, millel mina õppisin.

Tegelikult ma programmeerimist ja andmeteadust juba erinevate e-kursuste abil ka õpin. Andmeteadus on praegu kindlasti kõige perspektiivikam valdkond. 

Mida soovitad noortel õppima minna?

Kõige olulisem on muidugi õppida seda, mis endale huvi pakub. Kui on kasvõi väike huvi tehniliste alade vastu, siis soovitaksin kindlasti (majandus)analüüsi, andmeteaduse ja IT erialasid.

Selliseid alasid peetakse vahel liiga keeruliseks, kuid nende lõpetajatel on tööturul oluliselt lihtsam kui pehmemate erialade lõpetajatel. Pean silmas seda, et nõudlus nende valdkondade inimeste järgi on väga suur ning hea ja põnev töökoht on seega kindlustatud.

Kui saaksid praegu 19-aastasele iseendale nõu anda, millise elutarkuse Sa endale annaksid?

Minu kõige suurem soovitus oleks kooli kõrvalt mitte töötada. Seda nii bakalaureuses kui ka magistris. Muidugi tuleb praktikaid teha ning see on väga kasulik, kuid ülejäänud aja võiks ikkagi koolis käimine olla esimene prioriteet. Mina kahjuks olin alati töötav õpilane ning alles Singapuris õppides sain aru, kui hea on olla lihtsalt õpilane ning kui palju rohkem ma sedasi õpingutest kasu sain.

Ärge kiirustage töötama, te jõuate seda terve elu teha! Ja kui lõpuks täiskohaga töötama hakkate, siis igatsete taga aega, kui saite lihtsalt õppimisele keskenduda.

Üks naljakas seik või nali Sinu tegevusvaldkonnast.

Ma nägin seda nalja kunagi programmeerijate kohta, aga see sobib ka andmeteaduse ja -analüüsi valdkonda väga hästi.

Suure osa ajast me kulutame R-i või Pythoni koodis vigade otsimisele ning väga tihti ei saa aru, millest mõni viga tuleb või miks seda ühel hetkel enam pole.

See pilt võtab selle väga hästi kokku.

Majandusteaduse meem

Värav tulevikku asub teejuht.taltech.ee

Laeb infot...