Tallinna Tehnikaülikool

Tartu praegune ja Valga endine linnaarhitekt Jiří Tintěra usub, et inseneriks õppimine eeldab väga heade algteadmiste ja tugeva motivatsiooni sümbioosi. Selliste õppurite välja sõelumisega saab TalTech ilmselt väga hästi hakkama — seda ilmestab ettevõtete suur huvi tudengite värbamise vastu.

Jiri Tintera
Jiri arhitektidest tuttavad küsivad temalt tihti, kas tal on äkki mõni tubli tudeng, keda võiks suunata nende arhitektuuribüroosse tööle. Foto: Meelis Kobin

Tänane Valga linnaarhitekt, TalTechi vilistlane ja TalTechi Tartu kolledži õppejõud Jiří Tintěra mõtles umbes 2010. aastal, et võiks edasi õppida. "Otsisin doktorantuuri jaoks teemat ja märkasin, et Eestis on linnaruumis väga palju tühjasid hooneid. Mind hakkas huvitama, miks see nii on ja kas see on kellegi jaoks probleem ning kandideerisin selle teemaga TalTechi doktorantuuri," selgitas ta Eestisse tulemise tagamaid.

Algselt proovis ta aru saada, miks on tühjasid ja alakasutatud hooneid Eestis nii palju, mis on selle põhjused ja kas need tühjad hooned ka kedagi häirivad. Kas see on nähtus, mida tasuks doktoritöös uurida?

"Võtsin ühendust kõigi Eesti linnadega ning ametnikega suheldes selgitasin välja, kas ja kui palju neil hooneid tühjana seisab," rääkis Tintěra. "Oli kolm linna, kus huvi selle teema vastu oli väga suur: Narva, Maardu ja Valga. Kui mul oli olemas juba üldine ülevaade, et see on reaalne probleem, millega tuleks tegeleda, otsustasin keskenduda ühele linnale, kus tegelen selle probleemiga süvitsi. Tol hetkel otsustasin Valga kasuks, kuna ma elan Tartu lähedal ja see oli mulle logistiliselt kõige lihtsam," ütles ta. 

TalTechis doktorantuuri lõpetanud ja täna Tartu kolledžis tudengeid õpetades on ta jõudnud arusaamisele, et üldiselt on vähemalt inseneriõpe hästi sisustatud ja toimib. "Minu arhitektidest tuttavad küsivad praktiliselt igal aastal mu käest, et kas mul on äkki mõni tubli tudeng, keda võiksin suunata nende arhitektuuribüroosse. Meie tudengid on tööturul väga nõutud," kinnitas Tintěra. 

Ehitusinseneride põuast rääkides, proovitakse tema sõnul probleemi praegu lahendada riigipoolse tellimuse ja rahastusega. "Minu arvates algab probleem aga sellest, et igast inimesest ei saa inseneri vormida. On vaja teatud sorti motivatsiooni," selgitas ta. Lisaks sellele peavad olema tema hinnangul ka teatavad oskused, mis on tulnud omandada juba põhikoolis ja keskkoolis.

Loe täismahus intervjuud Jiří Tintěraga portaalis Ehitusleht.ee