Tallinnast pärit Joann Gustav Arro on TalTechis lõpetanud rakendusfüüsika eriala bakalaureuse- ja magistriõppe ning töötab Lennuliiklusteeninduse ASis insenerina seire valdkonnas. Töövälise aja veedab Joann pere seltsis, tegeleb muusika või fotograafiaga.
Rakendusfüüsika tundub kui laua taga valemite lahendamine. Mida see päriselt endast kujutab?
Kindlasti on laua taga valemite lahendamine osa rakendusfüüsikast, aga minu jaoks oli see ka palju enamat. See eriala annab võimaluse mõista rohkem meie ümber toimuvat, avardab silmaringi. Lisaks, loomulikult sai ka oma silmaga laborites ja praktikal näha ja teha seda, mida me paberi peal kirjutasime. Tööl kasutan õpitud teadmisi sageli praktiliselt.
Mis Sind selle eriala juures kõige rohkem köitis?
Kuna ma ei teadnud gümnaasiumist tulles, mida ma tulevikus teha tahan, otsisin eriala, mis annaks võimalikult laiapõhjalised teadmised reaal- ja insenerivaldkonnas, et karjääri mõistes kõik uksed avatud oleksid. Rakendusfüüsika vastas täpselt nendele kriteeriumitele ning seega ma sinna ka läksin. Tagantjärele olen selle valiku üle väga õnnelik, sest karjääri jaoks on sellest väga palju kasu olnud.
Kes Rakendusfüüsika eriala õppijatest pärast lõpetamist saab?
Kuna ma olen juba lõpetanud, siis on lihtne vastus, et minust sai insener, aga kui vaadata teisi lõpetajaid, siis võib saada enam-vähem ükskõik kelleks. Nii palju kui mina tean, on tehnilisest füüsikast tulnud insenere lennunduses, ehituses, tööstustes, tootearenduses jne. Tean ka panganduses analüütikuid, sageli jõuavad rakendusfüüsikud üsna kõrgetele kohtadele. Minu abikaasa, kes on samuti selle eriala lõpetanud, töötab startupis, kus arendatakse ventilatsioonisüsteeme.
Mis on järgmine suur läbimurre, mida huviga ootad?
Töökohal ootan, et pandeemia lõppeks ning lennundus taastuks. Üldisemalt ootan huviga, millal tehakse valmis tuumasünteesi baasil elektrijaam, see lahendaks igasugused energiaprobleemid.
Mis on olnud kõige põnevam teadmine, mida oled sel erialal õppides saanud?
Kindlasti baka- ja magistritöödest saadud teadmised, miks suvel vesi Põhja-Eesti randades nii külm on ja kuidas digitaalselt sünteesida kitarrikeele tekitatud häält.
Üks soovitus noorele, kes kaalub sellele erialale õppima tulemist?
Kuigi eriala nimetuses on füüsika, ei tasu karta, et on liiga raske. Kui on huvi füüsika vastu olemas, aga matemaatika ja füüsika teadmised veel kõige paremad ei ole, siis üsna kiiresti viiakse sind kõigega kurssi. See eriala kindlasti ei eelda kõrgemaid teadmisi füüsikas ja matemaatikas.
Miks peaks seda eriala õppima?
Et saada hea baas reaalteadustes, inseneriteadustes. Selle eriala lõpetanuna on lihtne fokusseerida ennast tulevikus alale, mis sind huvitab. Väga oluline asi, mida see eriala õpetab, on probleemide lahendamine ja seoste leidmine – neid oskuseid on väga hea kasutada ka teistes valdkondades.
Lahedaim asi, mis on tööl juhtunud?
Raske öelda, kõik on lahe. Välja võiks tuua esimese korra, kui sain Tallinna lennujaama lennurajal sõita. Töö esitab erinevaid väljakutseid, iga päev on erinev, rutiini ei teki.
Rakendusfüüsika õppekava on suurepärane valik, kui huvitud uute ja innovatiivsete lahenduste loomisest. Siit saad interdistsiplinaarse hariduse, mis annab sulle analüütilise mõtlemise ja probleemilahendamise oskuse, mida hindavad väga erinevate valdkondade tööandjad. Rakendusfüüsika on hea valik ka siis, kui tahad õppida mõnd inseneriala, kuid sa pole veel päris kindel, millist täpsemalt. Rakendusfüüsika erialal saad kolme aasta jooksul sedavõrd universaalsed teadmised, et sinu edasiõppimisvõimalustel pole sisuliselt piire – meteoroloogiast materjaliteaduseni, biofüüsikast okeanograafiani, majandusfüüsikast osakestefüüsikani. Tutvu õppekavaga lähemalt: www.taltech.ee/rakendusfuusika