Tallinna Tehnikaülikool

"Mu sõbrad arvasid, et Tallinnast Ida-Virumaale õppima tulemine on natuke veider. Aga mulle siin tõesti meeldib," ütles Saara Katarina Merioja, kes õpib alates sellest sügisest TalTechi Virumaa kolledžis uut eriala "Jätkusuutlik ettevõtlus ja ringmajandus". Loengud toimuvad peale Kohtla-Järve ka Jõhvis, millest on tänu sellele nüüd ülikoolilinn saanud.

Jõhvi
Foto autor: Dmitry Matveev

Saaremaa juurtega, kuid praegu Tallinnas elav Merioja rääkis, et otsides, millist eriala pärast Tallinna 21. kooli lõpetamist õppima minna, hakkas tal TalTechis silma see eriala. "See oli täpselt sõna-sõnalt see, mida ma tahan. Siis aga vaatasin, et õpe toimub Kohtla-Järvel. Okei... Emotsioon korraks langes. Aga siis pidin minema. Nüüd olen siin ja ma ei kahetse seda üldse," sõnas ta sel teisipäeval, mil Jõhvi ülikoolilinnaks saamise tähistamiseks kinnitati Jõhvi kontserdimajale, kus selle eriala osa õppetööst toimub, TalTechi Virumaa kolledži nimetahvel.

Ida-Virumaa kui peidetud pärl

"Sõbrad ütlesid, et sa saad Kohtla-Järvel nuga, kui tänaval jalutad," meenutas Merioja oma sõprade esimest reaktsiooni, kui ta teatas, et läheb õppima Ida-Virumaale. "Tegelikult on nii Kohtla-Järve kui Jõhvi väga ilusad linnad, jalutamiseks on head teed, kenad pargid. Nüüd on mul tudengite seas ka sõpru tekkinud. Ma ei taha rääkida, et kõik on nii perfektne, aga mul pole ka mingit põhjust siia tulekut kahetseda."

Ta ei salanud, et pelgas ka ise alguses veidi siia tulekut, kuna oli varem Ida-Virumaal vaid korra Narvas käinud. "Nüüd käisime suve lõpus sõpradega Ida-Virumaal veidi ringi. Toila rannas oli selline tunne, nagu oleks sattunud kusagile välismaale, võrreldes Pirita rannaga, millega ma olin harjunud. Sillamäe oli ka väga ilus. Imestasime sõpradega, et kuidas me varem ei teadnud, et siin nii äge on. See on nagu peidetud pärl," jagas Merioja oma muljeid Ida-Virumaast ning lisas, et vaba aeg kulub siin suures osas jõusaalis ja väljas joostes ning et kevadel plaanib ta Tallinnast siia tuua ka jalgratta, kuna siin on palju kergliiklusteid.

Sama eriala asus õppima ka Toilas elav Aleksandra Danštšikova, kes töötab õpetajana ning on muu hulgas pälvinud 2023. aasta Eesti keeleteo auhinna keeleõppevideote valmistamise eest. "Tahtsin midagi uut ja perspektiivset juurde õppida. Jõhvi on mul Toilast ka mugav käia. Usun, et selle keskkonnaalase erialaga inimesed on tulevikus tööturul nõutud. Nende teadmistega saab luua ka oma ettevõtte ja hakata selles valdkonnas teenuseid osutama," sõnas ta.

Mis eriala on "Jätkusuutlik ettevõtlus ja ringmajandus"?

  • Bakalaureuse õppekava annab põhjalikud teadmised ettevõtlusest, uutest ärimudelitest ja ringmajandusest, mis teeb ihaldatud töötaja kaasaegsetes ettevõtetes üle kogu maailma.
  • Tegu on Eestis ainulaadne õppekavaga − ükski teine bakalaureuse õppekava ei paku sedavõrd kõikehõlmavat sissevaadet jätkusuutlikusse ettevõtlusesse ega ringmajandusse.
  • Õpingute käigus saab üldised teadmised majandusteaduse põhimõistetest ja majanduse seaduspärasustest. Õpitakse tõlgendama majandusprobleeme ning saadakse ülevaade ringmajanduse aluspõhimõtetest. Juba õpingute alguses tutvustatakse ettevõtteid, mis jätkusuutlikku majandamist rakendavad. Õpitakse kavandama ja hindama jätkusuutlikke ärimudeleid ning rakendama neid erinevates ettevõtluskeskkondades. Omandatakse teadmisi ettevõtlusest, turundusest, ESG (keskkonna-, sotsiaalsete ja juhtimisstandardite) raamistikust ning põhimõtetest.
  • Õppetöö toimub TalTechi Virumaa kolledžis Kohtla-Järvel ja Jõhvis.

Allikas: TalTechi Virumaa kolledž