Tallinna Tehnikaülikool

Elements of AI kursusega on jaanuari keskpaigaks liitunud üle 3400 inimese. Üks juba kursuse lõpetanutest on TalTechi administratsioonidirektor Joosep Kaasik, kes nüüd tunneb veelgi suuremat soovi kaasata tehisintellekti oma tegemiste lihtsustamisse.

Picture of Joosep Kaasik

Miks otsustasid vastu võtta #AIväljakutse?

Loomulikult on sellise kursuse läbimisel oluliseks ajendiks olla ühiskonnas paljuräägitud ja võib-olla ka veidi üle müstifitseeritud AI ehk tehisintellekti teemaga rohkem kursis ning kui tasuta hea kvaliteedimärgiga õpet lihtsasti arusaadavas vormis ja muhedas eesti keeles pakutakse, oleks patt seda mitte kasutada. Teisalt tahtsin aga anda enda panust uue kursuse kohta info levitamisel ja mulle tundus üsna loogiline, et kursuse maale toonud TalTechi töötajana oleks viisakas ka ise see läbida, et teada, mida ma teistele reklaamin.

Kuidas leidsid aja kursusel osalemiseks?

Aus vastus on, et lihtsalt jõuga võtsin vaba aja arvelt. Alustasin küll tööpäevaõhtuti ja siis jäi kursus natuke soiku, kuid lõpuks võtsin möödunud pühade puhkuse arvelt veidi rohkem aega, mille kasutasin selleks, et end digiteemadel iseseisvalt harida. Lõpetasin pühade ajal ka teise, oluliselt mahukama TalTechi e-kursuse „Digitarkus“.

Oled kutsunud üles oma sõpru kursusel osalema. Mis kasu sinu arvates nemad sellest saaksid?

Mulle tundub, et tehisintellekti teemadel on ringlemas palju legende, põnevaid aga mitte väga tõepäraseid kujutluspilte, ulmelugusid, samas ka asjatuid hirme. Kursus annab lihtsas keeles tunnetuse, kes või mis on AI, mida võiks selles osas juurde õppida, kus seda ise kasutada võiks ja mida digimaailmas toimetades päriselt arvestada tuleb. Tundub, et üleskutse on vähemalt lähedastele mõjunud – ka minu noorem õde on selle kursuse tänaseks lõpetanud. Keskmine õde kaalub alustamist ja alles äsja uuris, et kui keeruline on ja kaua aega võttis. Loodetavasti on see ring laiem.

Milline kursuselt saadud teadmine oli sinu jaoks kõige põnevam või tekitas ahhaa-momendi?

Kõige põnevamad olid vast nuputamisülesanded ja need aitasid mõista, kuidas ja millist protsessi peab tehnika läbima, kui otsuseid teeb. Huvitav oli ka taas kinnitust saada, et see, mis inimesele võib tunduda väga lihtne ja elementaarne, võib tehnika jaoks olla väga keeruline protsesside ahel ning vastupidi. Seda me igapäevases elus ei mõtle. Tehisintellekti kaasamisega meie eludesse tekib terve rida igasugu huvitavaid eetilisi ja filosoofilisi küsimusi ning nende küsimuste ja loogikate jadade jälgimine on väljakutse, mis silmaringi avardab.

Kas vaatad nüüd maailma uue pilguga?

Ikka vaatan. Sain kinnitust, et tehisintellekt on ammu kohal, see on igapäevaselt meie kaaslane suuremal määral, kui me seda ise teadvustada oskame. Ma tunnen veelgi suuremat soovi tehisintellekti ka oma tegemiste lihtsustamisse kaasata – tahaks saada lahti igavatest rutiinidest ja tegeleda huvitavamate asjadega. Usun, et meil on siin veel palju arenguruumi. Samas peab endale aru andma, et „AI abikäsi“ võib meie valikuid mugavaks tehes neid ka oluliselt piirata nii, et me ise sellest aru ei saagi.

Oled Sinagi võtnud ette teekonna, et paremini mõista tehisintellekti, plaanid seda teha või valdkond tundub sulle niisama põnev? Siis oled oodatud osalema esimesel Eesti Elements of AI kursuse kogukonnapäeval 24. jaanuaril TalTech Mektorys algusega kell 14.00. Vaata lähemalt siit

Laeb infot...