Tallinna Tehnikaülikool

2024. aasta paremuselt teiseks arendustööks valiti TalTechi linnaku hoovis asuv Residential DC Innovation Hub, mis eemalt tundub väikese hubase majakesena, aga kus tegelikult teevad tehnikaülikooli jõuelektroonikud maailma muutvat teadust. 

Residential DC Innovation Hub Dmitri Vinnikov jõuelektroonika
Jõuelektroonikute meeskond labori avamisel 2024. aasta mai lõpus. Foto: TalTech

Akadeemikust jõuelektroonika teadlase Dmitri Vinnikovi ja tema 9-liikmelise meeskonna arendustöö pälvis 2024. aastal suurt tähelepanu nii Eestis kui ka välismaal ning jõudis mitmel korral ka meediasse. 

Ainulaadne näidislabor TalTechi linnaku mändide all

Žürii rõhutas paremate valikul, et DC InnoHub annab olulise panuse hoonete energiatõhususe ja alalisvoolutehnoloogia arengusse, pakkudes potentsiaali uute toodete ja teenuste loomiseks ning ekspordivõimekate ettevõtete tekkeks. Auhinnalist kohta mõjutas ka projekti praktiline väärtus ning koostöö erasektoriga, mis võimaldab teadussaavutuste võimalikult kiiret kasutusse jõudmist. 

Akadeemik Dmitri Vinnikovi sõnul muutuvad väikesed alalisvoolul põhinevad kohalikud elektrivõrgud ehk alalisvoolu nanovõrgud tulevikus hoonete energiatõhususe suurendamist võimaldavaks tehnoloogiaks. Järgmine samm ongi juba saastevabade hoonete kasutuselevõtt alates 2030. aastast (ZEB, Zero Emission Building), mis nõuab fossiilkütuste, sh ka maagaasi kasutamise lõpetamist. 

Võimaldab energiat säästa

Alalisvoolutehnoloogial on palju häid omadusi: see aitab säästa kuni 20 protsenti energiat, 30 protsenti toorainet, vähendada energiasüsteemi elutsükli kulusid 20 protsenti. Ühtlasi võimaldab see vältida voolukvaliteedi ja ülekoormusega seotud probleeme, mis on vahelduvvooluvõrkudes tavapärased. Seega seisab ees tootmise ja tarbimise elektripõhiseks muutmine – ja siin astubki mängu TalTechi jõuelektroonika uurimisrühm, kes pakub välja lahenduse alalisvoolutehnoloogia kasutamiseks elamutes. 

„Alalisvoolu innovatsioonikeskuse „TalTech Residential DC Innovation Hub“ ametliku avamisega 27. mail 2024 alustasime oma ambitsioonika eesmärgi elluviimist, et muuta TalTechi ja Eestit üheks Euroopa eesrindlikuimaks innovaatoriks hoonete jätkusuutlike elektrifitseerimistehnoloogiate alal,“ avaldab Vinnikov. Tema sõnul korraldati mitmeid seda eesmärki toetavaid rahvusvahelisi üritusi – nagu näiteks alalisvoolu innovatsioonikeskuse avatud uste päevad,  „TalTechi alalisvoolupiknik“, Euroopa Liidu projekti „Shift2DC“ aastakoosolek ning Eesti alalisvoolu innovatsiooni töötuba.

„Kokku osales nendel ettevõtmistel üle 300 inimese kogu maailmast. Huvi alalisvoolu elektrifitseerimistehnoloogiate vastu kasvab kiiresti ja oleme väga uhked, et oleme nende arendamises esirinnas,“ märgib Vinnikov.

Teadmisi-kogemusi jagatakse ka Eesti ettevõtetega

Oma teadmisi ja kogemusi jagavad TalTechi jõuelektroonikud hea meelega ka Eesti ettevõtetega. Siingi on palju ette näidata. „Näiteks 2024. aastal alustasime koostööd firmade CAFA Tech ja Schöttli Keskkonnatehnika AS eesmärgiga arendada ühiselt innovaatilisi tooteid ja teenuseid, mida viia turule. Lisaks registreerisime meie algatusele Euroopa Liidu kaubamärgi "i3DC: Accelerates Energy Transition", mille abil reklaamime ja turundame TalTechis arendatud alalisvoolutehnoloogiaid,“ loetleb Vinnikov. „Seega võime öelda, et avasime 2024. aastal alalisvoolu innovatsioonikeskuse projekti käivitamisega uue lehekülje ka Taltechi jõuelektroonika uurimisrühma ajaloos.“ 

Vabatahtlik algatus tõi kokku 10 teadlast

Vinnikov soovib esile tõsta ka oma meeskonda, kelleta poleks edu sündinud. Huvitav on ka fakt, et alalisvoolu innovatsioonikeskuse projekt sai tegelikult alguse vabatahtliku tegevusena, mida vedas rahvusvaheline doktorantidest, järeldoktoritest ja teadlastest koosnev meeskond – kokku 10 liiget Eestist, Ukrainast, Brasiiliast, Indiast, Bangladeshist ja Pakistanist. „Nõnda erinev taust on lõppkokkuvõtteks osutunud meeskonna tugevuseks,“ rõhutab Vinnikov. „Meeskonnaliikmed soovivad pidevalt õppida, anda endast parima ja sukelduda sügavuti väljakutsetesse, mis on seotud alalisvoolu elektrifitseerimistehnoloogiate arendamise, praktikas rakendamise ja igapäevase kasutamisega. Tugev isiklik motivatsioon, mida toetas ka tööstuse ja ühiskonna kasvav huvi, oli meie 2024. aasta edu võti.“ 

Teise koha pälvinud arendusprojektis osalesid akadeemik Dmitri Vinnikov, kes on ühtlasi jõuelektroonika uurimisrühma juht, uurimisrühma liikmed, vanemteadurid Andrii Chub, Andrei Blinov ja Tanel Jalakas, vanemlektor Indrek Roasto, järeldoktorantuuris õppivad Edivan Laercio Carvalho da Silva, Neelesh Yadav, teadurid Sayeed Hasan, Salman Khan ning IT-teaduskonna biorobootika keskuse partnerlussuhete juht Raivo Kasepuu.