Igal aastal on tuhanded noored valiku ees, mida pärast gümnaasiumi lõpetamist edasi teha. See on valik, mis võib Sind mõjutada kogu ülejäänud elu.

Seetõttu ei tasu otsuseid teha uisapäisa või jätta neid viimasele hetkele. Kui Sul on plaan enda haridusteed tehnikaülikoolis jätkata, siis siin on Sulle mõned soovitused:

Vali endale sobiv eriala

Kas teadsid, et Tallinna Tehnikaülikoolis saad valida esimeses astmes 32 erineva eriala vahel? Kõikide erialadega saad täpsemalt tutvuda teejuht.taltech.ee lehel. Eriala valides ära otsusta ainult nime järgi, vaid tutvu kindlasti sisuga. Esmase ülevaate saab erialade kirjeldusi lugedes. Kuid kui Sind huvitab, mida Sa tegelikult ikkagi õppima hakkad, siis tasub pilk peale visata ka õppekavadele. Kui siis veel kahtled valikus, siis võta kindlasti ülikooliga ühendust, aitame Sul leida just täpselt see eriala, millega olla tulevikutegija.

Lävendi ületamine

Tehnikaülikoolis on kandideerimine lävendi alusel. See tähendab seda, et kui oled konkursitingimused täitnud, on õppekoht Sulle garanteeritud. Nii lihtne see ongi!

Kui oled leidnud endale meelepärase eriala, siis tuleb tutvuda lävendiga. TalTechis on I astme bakalaureuse ja integreeritud õppekavadel nõutud laia matemaatika ja eesti keele riigieksamid. Seega soorita riigieksamid edukalt ning kohtume TalTechis!

Rakenduslike õppekavade vastuvõtutingimusi vaata siit.

NB! Ära unusta SAISis avaldus esitada ja hiljem pakutud õppekoht vastu võtta!

Paranda riigieksami tulemust TalTechi katsetel

Kui juhtub, et riigieksamid sel aastal ebaõnnestusid ning unistuse erialale kandideerimiseks jäi vajalikust lävendi punktisummast punkte puudu või Sul on lävendi ületamiseks vajalik eksam tegemata, siis on Sul võimalus eksamitulemust parandada ülikooli eesti keele (2. juulil) või matemaatika katsel (7. juulil). Katseks on vajalik eelnev registreerumine. Täpsema info leiad meie kodulehelt.

Kuidas avaldust esitada?

Avaldus tuleb esitada sais.ee lehel hiljemalt 7. juuli päeval kell 12. SAISi logimiseks on vajalik kehtiv ID-kaart ja selle paroole või Mobiil-ID. Kui neid ei ole, siis on kaks valikut:

1. mine ruttu politsei- ja piirivalveametisse ning telli endale vajalikud dokumendid.
  2. kehtiva passiga saab avalduse esitada ülikoolis kohapeal.

NB! Juhilubade alusel avaldust esitada ei saa.

SAISis saab otsingumootorisse eriala nime sisestades leida soovitud konkursi. Seejärel tuleb valida „esita avaldus“ ning asuda usinalt väljasid täitma. Võib juhtuda, et mõni väli jääb hetkel ka tühjaks (näiteks ei ole SAISis infot hinnetelehe kohta või on mõni eksamitulemus puudu). Sellisel juhul ära avalduse esitamist pooleli jäta, vaid too vajalikud lisadokumendid tehnikaülikooli kohale.

NB! Kontrolli kindlasti esitatud andmete õigsust (sh meiliaadressi) ning hoia enda avaldusel SAISis silm peal.

Avaldus on esitatud. Mis edasi?

Edasi on mitu võimalust. Kui kõik vajalikud andmed on riiklikus registris olemas, tulevad need automaatselt Sinu avaldusele ning juhul kui lävend on täidetud, pakutakse Sulle esimesel võimalusel õppekohta. Sõltuvalt Sinu avalduses esitatud andmetest võib juhtuda, et on vajalik tulla ülikooli kohapeale lisadokumente esitama. Kui Sinu soovitud erialal on vastuvõtukatse või vestlus, siis vajalik info on leitav avalduse pealt. Juhul kui Sinu avaldus peaks olema tagasi lükatud, siis kindlasti tasub avaldus üle vaadata ning selgitada välja tagasi lükkamise põhjus (selle märkuse on vastuvõtutöötaja lisanud avaldusele) ning küsimuste korral võta ühendust vastuvõtutöötajaga.

Avalduse kinnitamine

Kui Sulle on õppekoht TalTechis pakutud, siis tuleb see kinnitada hiljemalt 15. juulil. Kui esitasid avalduse kahele erialale ja said pakkumise mõlemale, siis pead tegema valiku ühe kasuks. Õppekoha kinnitamist ei tasu jätta viimasele minutile, sest süsteemidel on kombeks olla ülekoormatud. Arvesse läheb viimane kinnitamine ehk kui saad näiteks mõlemale soovitud erialale õppekoha pakkumise, siis Sinu poolt viimasena kinnitatud eriala on see, millele Sind sügisel õppima oodatakse.

Kiirjuhis TalTechi sisseastumiseks

• Vali oma lemmikerialad välja siit: teejuht.taltech.ee
  • Avaldusi TalTechi saab esitada juba praegu lehel sais.ee kuni 7.07 kell 12.00.
  • Soorita riigieksamid ning tulemuste selgudes saa teada, kas ületasid lävendi. Selleks võrdle oma riigieksami tulemust unistuste erialal nõutuga.
  • Kui ületasid lävendi, oled järgmisest õppeaastast TalTechi oodatud!
  • Kui vajalikust lävendi punktisummast jäi punkte puudu, on Sul võimalus parandada eksamitulemust ülikooli eesti keele või matemaatika katsel juulikuus. Vajadusel saad oma teadmisi värskendada matemaatika katseks ettevalmistaval kursusel. Loe lähemalt.
  • Kui riigieksamid on varasematel aastatel sooritatud, siis on kõik veel lihtsam ja kiirem. Esitades avalduse sais.ee (kuni 7.07 kell 12.00), näed kohe, kas ületad lävendi, ning kui jah, pakume peagi Sulle õppekohta Tehnikaülikoolis. Kinnita oma õppimissoov ja augustis kohtume!
  • Kui oled õppekoha pakkumise Tehnikaülikoolist saanud, siis tea, et see tuleb vastu võtta hiljemalt 15. juulil.

Mõtle suurelt ja kohtumiseni sügisel TalTechis!

Lisainfo: teejuht.taltech.ee