Juba teist aastat aitasid meie magistrandid läbi viia hotellisimulatsiooni Eichstätt-Ingolstadti Katolikus Ülikoolis. Lisaks vanemlektor René Arvolale aitasid simulatsiooni korraldada ja hinnata Katriin Visamaa ja Tarmo Pertel. Meedia meeskonda vedas Rebecca Marie Berting. Neil kõigil olid hotellisimulatsioonil osalemise kogemused saadud eelmisel kevadel meie oma juhtimismängu kursusel. Varasema hotellisimulatsiooni kogemuseta Laura Roosileht osales simulatsioonil mängijana meeskonnas, kes mängu võitjana lõpetas.
Seekord osalesid simulatsioonis lisaks võõrustavale ülikoolile veel kaheksa õppejõud Jagiellonia Ülikoolist Krakowis, Karlshochschule Rahvusvahelisest Ülikoolist, Matej Beli Ülikoolist Banska Bystricas, Comeniuse Ülikoolist Bratislavas ja Birminghami Ülikoolist.

Hotellisimulatsioon kuulub Eichstätt-Ingolstadti Katolikus Ülikoolis turismieriala õppe juurde ning turismierialale kohaselt liiguti palju ringi ka simulatsiooni raames, et mõista asukohta ja kohalikku kultuuri. Ingolstadti identiteedi osaks on linnas asuv Audi tehas, mida kohe alguses külastati. Samuti kõnniti ringi vanalinnas ning tutvuti põhjalikumalt Ingolstadtis 1472. aastal rajatud ülikooli hoonetega, mis tegutses linnas aastani 1800 ning mis seejärel kolis Landshuti ning 1826. aastast alates tegutseb Münchenis Müncheni Ülikooli (ingl. k. University of Munich) nime all. Ingolstadt on aga tuntud veel mitmete kultuurilooliste nähtuste poolest. 1516. aastal kuulutas Baieri hertsog Albrect siin välja tänaseni tuntud õlle puhtuse seaduse – Reinheitsgebot. Linnas asutati ka 1776. aastal nn valgustatute salaselts Illuminati (kuhu kuulus ka J. W. von Goethe) ning Doonau kaldal asuv linn on ka tuntud tegelase Frankensteini tegevuspaigaks.

Katriin Visamaa ja Tarmo Pertel aitasid korraldada simulatsiooni ja osalesid ka meeskondade soorituste hindamises. Selleks, et meeskondade liikmed omavahel lähemalt tuttavaks saaksid, korraldati 24. veebruari õhtul pidu. Kuupäev andis hea võimaluse ka eesti delegatsioonile vabariigi aastapäeva tähistamiseks. Tarmo Pertel ja René Arvola kostitasid kõiki omavalmistatud kiluvõileibadega, sest kuidas siis muidu. Peole andsid oma panuse ka teised ja meeleolu oli pidupäevale kohane. Tuleb siiski tunnistada, et kiluvõileiba söandas proovida vaid osa pidulistest, kuid kes seda eksootilisena tunduvat hõrgutist olid proovinud, kiitsid ja võtsid juurdegi. Õppeassistentide (ingl. k. student coaches) meeskond oli samuti mitmekesine.
Õppeassistent Katriin Visamaa oma kogemusest: "Osalemine hotellisimulatsioonis nii õppurina kui ka coachina on olnud silmiavav ja arendav kogemus. Kui eelmisel aastal TalTechis mängisin simulatsioonis aktiivselt õppurina, siis seekordse talvekooli jooksul sain olla student coach rollis ning näha protsessi hoopis teisest perspektiivist.
Õppurina osaledes oli fookus tugevalt strateegilisel planeerimisel, meeskonnatööl ja konkurentsis püsimisel. Tekib adrenaliin, sest kõik otsused mõjutavad mängu kulgu ning edu sõltub meeskonna koostööst. Samuti paneb simulatsioon proovile stressitaluvuse, ajajuhtimise ja paindlikkuse – kiirelt muutuvas keskkonnas tuleb langetada olulisi otsuseid ja kohaneda pidevate väljakutsetega.
Student coach’ina osaledes muutus vaatenurk märgatavalt. Kui mängijana keskendusin võistlusele, siis coach’i rollis oli eesmärk toetada ja juhendada osalejaid, aidata korraldusmeeskonda ning jälgida sündmuste kulgu laiemalt. Koordineerisime meeskonnaga erinevaid tegevusi, pakkusime tudengitele tuge ning korraldasime ka tiimiülesande peoõhtul – kokteilivõistluse, kus tudengid said loovalt väljendada oma hotellikontseptsiooni läbi joogiloomingu.
Meie student coach’ide meeskond töötas rahvusvahelises keskkonnas, kus saime arendada juhtimis-, ajaplaneerimis- ja suhtlemisoskusi. Samuti nägin, kui oluline on kiire info liikumine ja selge rollijaotus – kohati oleks saanud tegevusi paremini koordineerida, et vältida infolünki ja suurendada strateegilist planeerimist.
Kokkuvõttes oli see väärtuslik kogemus, mis andis nii praktilisi oskusi kui ka sügavama arusaama juhtimismängude toimimisest, meeskonnatööst ja rahvusvahelisest koostööst. Simulatsioon paneb proovile nii tudengid kui ka coach’id, kuid lõpuks polegi kõige olulisem võit, vaid see, kui palju sellest õppida saab ja kuidas see kogemus tulevikus kasuks tuleb."
Õppeassistent Tarmo Pertel oma kogemusest: "Eichstätt-Ingolstadti Katolikus Ülikoolis toimunud simulatsioon oli väärtuslik kogemus. See andis võimaluse avastada piirkonna ajalugu ja vaatamisväärsusi ning tutvuda tudengite ja õppejõududega eri ülikoolidest. Student-coachi roll osutus intensiivseks ja mitmekülgseks, hõlmates nii osalejate juhendamist ja hindamist kui ka igahommikuste vahekokkuvõtete korraldamist. Tallinna Tehnikaülikoolis omandatud kogemused Juhtimismängu kursusel andsid tugeva ettevalmistuse, et hinnata nüüd ise simulatsioonis osalenute tegevust ja panust."

Võistlevate meeskondade ülesandeks simulatsioonis oli luua ja juhtida virtuaalset hotelli, mille asukohaks oli Ingolstadt. Simulatsiooni käigus tuli meeskondadel esineda investorite ees nn liftikõnega, tutvustada oma hotelli turismimessil, lahendada kriisiolukorda ja palju muud.
Oma simulatsiooni kogemust kirjeldab Laura Roosileht järgmiselt: "Kogu simulatsioon oli täis tõeliselt intensiivset tööd – hetkekski ei tekkinud tunnet, et saaks keskenduda vaid ühele konkreetsele ülesandele. Üheaegselt vajasid tähelepanu päevaülesannete täitmine, järgmise päeva planeerimine, esinemiste ettevalmistamine, sotsiaalmeedia ja kodulehe uuendamine ning samal ajal ka konkurentide tegevuste jälgimine. Usun, et see peegeldas väga hästi reaalse ettevõtluskeskkonna toimimist, kus ei ole alati võimalik iga otsust pikalt kaaluda ning teatud olukordades, näiteks kriisides, tuleb reageerida kiiresti.
Meeskonnatöö olulisus sai selgeks väga kiiresti – kõiki ülesandeid lihtsalt polnud võimalik ühiselt lahendada. Seetõttu kaardistasime meeskonnaliikmete tugevused ja jaotasime ülesanded vastavalt sellele. Mul vedas väga meeskonnaga – lisaks sellele, et kõik olid äärmiselt toredad inimesed, panustasid nad maksimaalselt ühisesse töösse, olid alati aktiivsed ja osavõtlikud. Meeskonnana veetsime palju aega koos ka väljaspool tööülesandeid – käisime kohvipausidel ja õhtuti väljas söömas, kus arutasime nii hotelli arendamise plaane kui ka lihtsalt vestlesime ja õppisime üksteist paremini tundma.
Simulatsioonikogemust iseloomustab hästi viimane päev. Pidime ette valmistama kolmeminutilise esitluse oma hotelli kohta. Otsustasime teha selle luuletuse vormis, mistõttu tuli igal tiimiliikmel oma read pähe õppida. Harjutati erinevalt – osad kogunesid omavahel, teised kordasid teksti oma ööbimiskohas ja isegi hilisõhtul baaris, sest seltskonnaelu ei jäänud ju sellepärast elamata. Hommikuks olid kõigil sõnad peas, ning selgus, et igaüks oli öö jooksul vähemalt korra üles ärganud ja oma osa veelkord läbi korranud. See võtab minu jaoks kogu kogemuse suurepäraselt kokku – töö ja lõbu käsikäes ning kes teeb, see jõuab.
Kuigi kogu simulatsioon oli väga töömahukas, oli see ühtlasi ka ääretult lõbus. Meeskonnatöö sujus suurepäraselt, naersime palju, tutvusime kohaliku kultuuriga ja jõudsime ka õhtuti avastama kohalikke baare ja restorane. Hüvastijätmine oli lõpus isegi keeruline, sest selle lühikese ajaga olime meeskonnaga väga lähedasteks saanud."
Meediameeskonna, mille tegevust koordineeris Rebecca Marie Berting, ülesanne oli luua simulatsioonis võistlevate hotellimeeskondade jaoks meediapartner ning kajastada toimuvat. Muljeid vahendab meediameeskonna juht Rebecca Marie Berting. "Meedia tiimi ülesandeks oli kogu simulatsiooni nädala dokumenteerimine ja kajastamine. Lisaks täitsime sihtkoha turundusorganisatsiooni Ingolstadt Insights rolli. See andis mulle võimaluse olla pidevalt sündmuste keskmes ja jäädvustada nii ametlikke esitlusi kui ka lõbusaid ja ootamatuid hetki.
Kõige rohkem nautisin osalejate loovuse ja energia jäädvustamist – alates esitlustest investoritele kuni hotellide korraldatud ürituste ja ootamatu kriisikommunikatsiooni ülesandeni. Oli inspireeriv näha, kuidas meeskonnad oma ideid ellu viisid ja väljakutsetega toime tulid. Viimase päeva 3 minutes of fame esitlused näitasid, kui palju oli selle lühikese ajaga saavutatud.
Tegemist oli väga intensiivse ja väljakutseid pakkuva nädalaga, kuid samas oli see ka ääretult inspireeriv ja motiveeriv. Sain võimaluse õppida uusi oskusi ja luua unustamatuid mälestusi inimestega paljudest erinevatest riikidest," jagab meediameeskonna juht Rebecca Marie Berting.

Üheks meeleolukamaks ülesandeks hotellisimulatsioonis on alati olnud kriisiolukorra lahendamine. Kriisi teema andis ette selle toimumise päev, neljapäev, 27. veebruar, mida Saksamaal tuntakse kui naiste karnevali päeva (sks. k. Weiberfasching). Sel päeval lõikavad naised meestel lipsu maha. Just sellele päevale sätiti virtuaalses hotellis toimuv moeetendus, mille käigus osadel meestel lipsud maha lõigatakse ja nende pahameelest saabki alguse kriis. Moeetendusel esitlesid meeskonnad omi kollektsioone ning ka õppejõud olid oma kollektsioonidega laval. Konflikti ohvriks sai moekunstnik Hommy Fash, kelle kollektsiooni fookuses olid ülipikad lipsud. Paraku kohal viibinud naised sellest kollektsioonist suurt ei pidanud ja käärid tegid naiste käes oma töö. Moekunstnik kutsus peatselt kokku pressikonverentsi ning hotellidele anti võimalus olukorrale lahendus pakkuda. Hotellide käitumine kriisi lahendamisel oli ülimalt professionaalne.

Simulatsiooni võitjaks tuli üheksa meeskonna hulgast meie oma magistrandi meeskond INstyle Hotel.

Pärast simulatsiooni lõppu käidi Münchenis. Teel Münchenisse külastati Dachau koonduslaagri muuseumi. Münchenis tutvuti peamiste vaatamisväärsustega, mille hulka kuulus ka Hofbräuhaus, millest on tehtud ka üks saksa rahvalaul, mida eestlased tunnevad eelkõige pealkirja „Ma lõbus õllepruulija“ all.

Hotellisimulatsiooni on Tehnikaülikoolis mängitud alates aastast 2010 igal aastal. Selle-aastane simulatsioon (MMJ5190 Business Game) toimus Talinna Tehnikaülikoolis 20.-25. märtsil 2025 (loe eraldi uudislugu).
Üliõpilasvahetust rahastas Erasmus+ BIP projekt. Baierimaal kohapeal toimuvale üheksa päeva kestvale simulatsioonile eelnesid juba detsembris alanud online loengud. Hotellisimulatsiooni viib läbi mitme ülikooli õppejõududest koosnev võrgustik, mis sai alguse 15 aastat tagasi.