Tallinna Tehnikaülikool

Tutvustame tänavusügist juubilari: tantsuansamber Kuljus tähistab 70. aastapäeva.

Abielus olles tähistab 70 aasta verstapostini jõudmine raudpulma. Vähemalt sama tugev on täna ka tantsuansambel Kuljus, kes tähistab sel sügisel oma 70. tegutsemisaasta täitumist suurejoonelise juubelikontserdiga, mis kannab pealkirja „Kaheksakand“.

Tekst: Robert Hein | Fotod: Jurgis Rikveilis

70 aastat. Kui inimese elukõveral näitab see vanusenumber väärika vanaduspõlve veetmist, siis 70-aastane tantsuansambel õitseb seevastu mõnuga. Seda viib edasi tantsijate nooruslik energia, ambitsioonikate juhtide nõudlikkus ning tegutsemistahe. Kuljus on olnud alati uuendusmeelne, kuid pole seejuures kunagi unustanud oma juuri ja inimesi, tänu kellele on ansambel jõudnud tänasesse päeva.

Seitsmekümne aasta jooksul on ansambli ridadest läbi käinud sadu noori tudengeid, kelle hulgast on sirgunud kümneid abielupaare ja sõlmitud lugematul hulgal sõprussidemeid. Tänu kõikidele nendele noortele on tekkinud määramatu hulk suuremaid ja väiksemaid traditsioone. Olgu selleks iga-aastane koolilõpetajate tänamine rahvariietes paari poolt või esinemine 1. juunil Tallinna Lastehaiglas neile, kes muidu ei saa kontserdile tulla. Kõik need traditsioonid õpetavad ansambli tantsijatele palju rohkem kui vaid armastust Eesti rahvakultuuri vastu.

Aastate jooksul on ansamblit vedanud tunnustatud tantsujuhid. Kuljuse looja ja esimene kunstiline juht oli Salme Valgemäe, tema järel tantsijate poolt armastatud Ülo Luht ning praegu veab ansambli vägesid karismaatiline ja nõudlik Marina Kuznetsova. Just tänu neile ning nende abilistele on Kuljus jõudnud täna sinnamaale, et saame vastu astuda ansambli väärikale juubelile.

Ansambli juubelikontsert jutustab loo kuljuslaseks kasvamisest, jagades pealtvaatajatega tantsija teekonda esimesest proovitrennist kuni suuremate lavade vallutamiseni.

Rahvapärimuses kuulusid maagilised märgid möödunud sajandeil igapäevakombestiku juurde. Kõige tähtsamaks märgiks on eestlaste jaoks olnud kaheksakand, mis on kaitsnud kodu ja hinge eksimuste eest. Selle järgi valisime ka oma kontserdi pealkirja – „Kaheksakand“. Nii tundub meie tantsijatele, et kaheksakand hoiab oma vägevuses ka Kuljust. Kaheksakanna motiive leidub nii meie rahvarõivamustrites kui ka ansambli looja Salme Valgemäe tantsujoonistes. Esmapilgul märkamatuks jääv märk hoiab meie tantsijaid ning näitab neile õiget suunda. Tänu sellele tähistame nüüd täies elujõus oma 70. tegutsemisaasta juubelit. ■

Laeb infot...