Ülikoolide roll ühiskonnas on tänapäeval olulisem kui kunagi varem, eriti ajal, mil tehnoloogia kiire areng esitab meile üha uusi väljakutseid. Eesti majanduse ja riigi konkurentsivõime parandamiseks on hädavajalik, et riigil oleks tugev tehnikaülikool. Selline ülikool, mis suudaks edukalt siduda tehnikateadused ja uued tehnoloogiad majandus- ning sotsiaalteadustega. See on eriti kriitiline tööstuspoliitika ja -ökonoomika, energiamajanduse jt majandussektorite muutuste juhtimiseks läbi tehnoloogiahüppe, et ületada barjäärid ning minimeerida soovimatuid mõjusid.

Ülikoolide traditsiooniline mudel, kus erinevad teaduskonnad tegutsevad enamasti homogeenselt, ei võimalda avada piisavalt kogu potentsiaali. TalTechi eesmärk on luua integreeritud keskkond, kus teadus- ja õppetöö on tihedalt seotud reaalsete majanduslike ja sotsiaalsete väljakutsetega. Tehnika ja tehnoloogia integreerimine majandus- ja sotsiaalteadustega on hädavajalik, et koolitada tuleviku liidreid, kes mõistavad keerukaid probleeme ja suudavad välja töötada jätkusuutlikke lahendusi.
TalTechi senised saavutused näitavad, et oleme õigel teel ja peame veelgi rohkem keskenduma multidistsiplinaarsele koostööle. Targa linna tippkeskus ja AIRE (TalTechi tehisintellekti ja robootika keskus) on suurepärased näited sellest, kuidas koostöö võib olla keeruline, kuid samas äärmiselt oodatud turu poolt. Lisaks baasteaduse pakkumisele ülikoolist, peaksime andma välja ka läbimõeldud ja integreeritud innovatsiooni. See lähenemine võimaldab meil luua tugevamaid suhteid erinevate sektorite ja distsipliinide vahel, suurendades sellega nii hariduse kui ka teadustöö praktilist mõju ja väärtust ühiskonnale.
Innovatsioon ühiskonna teenistuses
Koostöö ja integratsiooni suurendamine on ülikoolis väljakutse. Ülikool peab olema rohkem kui teadus- ja haridusasutus; ta peab olema teerajaja ja majakas - usaldusväärne partner, kes näitab suunda, kuhu ühiskond peaks liikuma. See tähendab, et peame olema pidevas arengus, olema valmis proovima uusi õppemeetodeid ja vorme, tihedas koostöös riigi ja partneritega ning töötama koos teistest valdkondadest pärit kolleegidega.
Meie roll ei ole ainult teadmiste edastamine, vaid ka uute avastuste ja teadmiste rakendamine. Selleks, et olla tõeliselt mõjus, tuleb varustada meie tudengeid mitte ainult teoreetiliste teadmistega, vaid ka praktiliste oskustega, mis on hädavajalikud kiirelt arenevas maailmas. Näiteks intersektoraalsed tudengiprojektid, mis hõlmavad erinevaid tehnoloogiaid, ei näita ainult tudengite insenerioskusi, vaid ka nende võimet mõelda keskkonnasäästlikult ja innovatiivselt ning teha ise reaalseid lahendusi, samuti arendada võimekust teha koostööd valdkondadeüleselt ning juhtida projekte. Sellistest tudengiprojektidest (Tudengivormel, Iseauto, jt) kogemused saanud lõpetajad on kõrgelt hinnatud igas majandussektoris ja võimelised ka jätkama akadeemilisel rajal.
Ootused on õigustatud
TalTechi viimasel aastaseminaril ja mõttetalgute paneelides kuulsime üha sagedamini ootusi, et tehnikaülikool peaks lisaks tuleviku inseneride ja liidrite koolitamisele ka tuleviku ühiskonda kujundama. Meie kohustus on argumenteeritult selgitada võimalike arengute mõjusid ja valikute tagajärgi, et aidata otsustajatel langetada maksimaalselt tarku ja teadmispõhiseid otsuseid. Tänu kasvavale rahvusvahelisele teaduskoostööle ja EuroTeq võrgustiku kaudu avanevatele rahvusvahelistele õppimisvõimalustele tegutseme Eestis olles osana globaalsest kogukonnast. Eesti vajab tehnikaülikooli, mis on ka innovatsiooni ja majandusarengu eestvedaja.
Tänased noored ja tudengid on meie tulevik
Ootused ja väärtused on muutunud/muutumas nii sisseastujatel kui tudengitel. Üliõpilaskond on mitmekesine, erinevate profiilide, annete, väärtuste ja võimalustega ülikooli pere suurim osa. Ootused paindlikumaks, personaalsemaks ja homse vajadustele vastavaks õpirajaks on mitmekihilised. Trilemma tudengite ootuste, ühiskonna ja ettevõtete vajaduste ning ülikooli võimaluste vahel on põnev väljakutse.
Aitäh osalemast TalTechi aastaseminari paneelvestlusel “Missugust tehnikaülikooli Eesti vajab?”: E-riigi visionäär Linnar Viik, Eesti inseneride liidu tulevane president Ando Leppiman, SA Kutsekoja juhatuse liige Tiia Randma ning Merko Ehitus AS juhatuse esimees Ivo Volkov ning moderaator Andres Kuusk.
Vaata videot! Ettevõtjad, koostööpartnerid ja TalTechi õppejõud räägivad aastaseminaril, miks tõeliselt tõhus interdistsiplinaarne lähenemine nõuab tihedat koostööd – mitte ainult tudengite ja õppejõudude vahel, vaid ka ülikooli ja laiema ühiskonna, sealhulgas tööstuse, valitsusasutuste ja kodanikuühiskonna vahel.
Tervet TalTechi aastaseminari 2023/24 saab vaadata SIIT.