Kalju Saar on saarlane, kes töötab TalTechi Kuressaare kolledžis väikelaevaehituse kompetentsikeskuses. Ta lõpetas 2016. aastal Eesti Mereakadeemias meretehnika ja väikelaevaehituse eriala, Erasmuse programmi vahendusel õppis ta ühe aasta Saksamaal laevaehituse erialal ning hiljem sai TalTechist juurde tootearenduse magistrikraadi. Kaljule meeldib ujuda ja ta tunneb puudust purjetamisest, millest pärast lapsena tehtud purjetamistrenne on möödunud aastaid.
Miks Eesti vajab rohkem laevaehituse spetsialiste?
Oleme mereriik ja toodame palju erinevaid laevu. Et maailmaturul ennast märgatavaks teha, peame omandama kõrgema tasemega teadmisi ja näitama, et oleme suutelised ise välja mõtlema kõrgtehnoloogilisi tooteid. Selleks ei pea olema ainult teada-tuntud riigid nagu Norra, Rootsi, Saksamaa.
Kuidas autonoomsed laevad meretööstust muudavad?
Vähem on vaja füüsilist tööjõudu merel, loodetavasti on ka vähem inimeksimusi. Oluliselt muutub laeva disain, kuna ei pea arvestama pardal oleva meeskonnaga, näiteks võivad ära kaduda reelingud, tekiehitist pole vaja jne.
Kuidas rohepööre merenduses välja näeb?
Vähem fossiilseid kütuseid, laevakerede tootmiseks kasutatava materjali töötlemine kulutab vähem energiat ning tekib vähem ehitusjääke.
Üks lõbus seik, mis on sel erialal töötades ette tulnud.
Praktikandina oli huvitav kaks päeva jälgida, kuidas plastpaadi kere vormist välja saadakse.
Meretehnika ja väikelaevaehituse õpe on sinu võimalus saada meretehnika inseneriks, kes valdab meretehnika ja laevaehituse tehnoloogiaid ja materjale ning tunneb tootearendust ja tootmist meretööstuses. Väikelaev on kuni 24-meetrine laev – õpingutes käsitletakse nii lõbusõidualuseid kui ka suuri ja võimekaid töölaevu, mida kasutatakse piirivalves, päästetöödel, avamererajatiste teenindamisel ja paljudes teistes nõudlikes ülesannetes. Need pole sugugi puidust käsitööpaadid – ei, meie väikelaevad on keerukat tehnoloogiat kasutavad metall- või komposiitalused! Õpingute käigus on võimalik saada nii väikelaevajuhi väljaõpe kui ka purjetamise põhioskused, nii on paljud tudengid ka ise väikelaevade aktiivsed kasutajad. Tutvu õppekavaga lähemalt: taltech.ee/meretehnika