8.-12. mail 2024 toimus Melbourne’is Rahvusvahelise Rakuväliste Vesiikulite Ühingu (ISEV) aastakonverents ISEV2024, mis tõi kokku rakuväliste vesiikulite eksperdid üle kogu maailma.
Konverentsist võtsid osa ka Tallinna Tehnikaülikooli reproduktiivbioloogia töögrupi juht Agne Velthut-Meikas ja doktorant Inge Varik, kes mõlemad esitlesid oma teadustööd posterettekandega. Inge ja Agne tutvustasid esmakordselt oma rakuväliste vesiikulite alast uurimistööd, mille eesmärgiks on olnud eraldada inimese follikulaarvedelikust rakuväliste vesiikulite alamtüüpe, uurida nende molekulaarset koostist ja nende mõju granuloosarakkude funktsioonidele. Konverentsil esitleti kokku ligikaudu 500 postrit.
Inge jagas oma muljeid konverentsist järgnevalt: „Olles suurema osa doktorantuurist pühendanud rakuväliste vesiikulite uurimisele, olen tutvunud paljude vastavate teadusartiklitega ja mõnede teadlaste nimed on muutunud tuttavaks. Konverentsi külastamine võimaldas aga näod ja nimed kokku panna. Üllatuslikult avastasin, et teaduskonverents võib olla ka lõbus – ettekannetes kõlasid tobedad naljad, toimus humoorikas debatt, millest kõik olid naerdes kõveras, võrgustumise ürituse nime all toimus hoopis suur pidu klubis, ning kirsina tordil astusid konverentsi lõpuminutitel lavale kängurukostüümides teadlased. Positiivselt märkasin ka noorteadlaste suurt osavõttu. Konverentsi organiseerimisse oli kaasatud ka tudengiorganisatsioon SNEV (Student Network on Extracellular Vesicles), kes korraldas mitmeid noortele suunatud üritusi, sealhulgas kohtumist vesiikulite ekspertidega ja karjäärialast arutelu.“
Eestist oli ISEV2024 osalejaid teisigi: Tehnopoli linnakust võttis pika reisi ette HansaBioMed Life Sciences meeskond koos projekti kaasjuhendaja Dr Paolo Guazziga, kellega samuti arutleti uute koostöövõimaluste üle. Kokkuvõttes pakkus ISEV2024 konverents võimalust erialaseks arenguks ja uute kontaktide loomiseks.