Tallinna Tehnikaülikool

Vahel juhtub, et ühe hea asja sünd toob endaga kaasa veel midagi väärtuslikku ja vajalikku. Nii on lood ka sihtasutusega Professor Karl Õigeri Stipendiumifond. Selle asutamise mõte tekkis Karl Õigeri elulooraamatu toimetamise käigus.

Karl Õiger

Tekst ja fotod: Ivo Pilve 

Kogu lugu sai alguse 2005. aasta 14. märtsil, kui Tallinna Tehnikaülikooli professor Karl Õiger pani kirja esimesed meenutused oma eluloost. Ette öeldes – niisugust elukäiku, mis algas õnneliku lapsepõlvega, kuid põimus hiljem traagika ja julmusega, kannatuste, petmiste, ülekohtu ja võitustega, aga ka võitude, eelkõige võitudega iseenda üle, ning sitke tööga tulnud saavutustega, ei kohta kuigi sageli. Tal polnud esialgu kavatsust kirjutada memuaare, ei mõelnud 71-aastane professor ka oma biograafiat raamatukaante vahele köita. Ta lihtsalt meenutas, vaatas tagasi oma elupäevadele, mis said alguse 1933. aasta oktoobri 29. päeval Vana-Otepääl Kondi talus.

Siiski, Karl Õigeri elulooraamat nägi päevavalgust 2011. aastal. See kandis pealkirja „Ma tulin tagasi“.

Raamatu kirjutamine on üks asi, selle kirjastamine ja trükkimine aga seotud suurte kulutustega. Karl Õigeri õpilaste Heiki Ontoni, Mait Schmidti ja Andres Järvani (fondi asutajad lisaks Karl Õigerile) toel sündis sihtasutus Professor Karl Õigeri Stipendiumifond. Fondi stardile panid oma õla alla ka AS Ramirent, AS KEK Invest, AS Kunda Nordic Tsement, AS Lindrem, Saint-Gobain Ehitustooted AS, OÜ Schmidt & Sons, Tallinna Tehnikaülikooli ehitusteaduskond ja insener Elar Vilt.

Nagu nimestki järeldub, ei loodud fondi sugugi ainult eelnimetatud raamatu kirjastamise eesmärgiga. Karl Õiger kandis endas kogu ülikoolis töötatud aja jooksul, ja kannab ka praegu, muret Eesti ehitusteaduse ja ehitusinseneride koolitamise ning ehitusala õppejõudude järelkasvu pärast. Nii seadiski fond peamiseks eesmärgiks aidata lootustandvatel ja andekatel tudengitel katta kulutusi doktoritööde tegemisel. Aitamise meetodiks sai stipendium ning raha selleks hankis fond peamiselt ehitusinseneridele täiendkoolitusi korraldades.

Esimene selline oli koostöös Eesti Ehitusinseneride Liiduga 19. aprillil 2012 tehtud täienduskoolitus „Raudbetoonkonstruktsioonide renoveerimine Tallinna Lennusadama vesilennukite angaaride näitel“. Seda ei juhtu tihti, et koolitust saab läbi viia näidisobjektil. Seminarile tuli üle saja ehitusinseneri.

Kümne aastaga on fond korraldanud 11 täiendkoolitust, suurem jagu neist temaatiliselt seotud kohtades. Sama aja jooksul on fond andnud välja 14 stipendiumi. Esimesena teenis 2012. aastal fondi toetuse Tehnikaülikooli ehitusala doktorant Eero Tuhkanen, kes nüüdseks, nagu ka mitmed teised, on doktorikraadi kaitsnud.

Karl Õigeri Fondi esimene täiendkoolitus Lennusadamas

Lisaks täienduskoolitustele ja stipendiumitele

Fondi kirjastatud raamatud:

Karl Õiger, „Ma tulin tagasi“, 2011

Karl Õiger, „Varisemisohtlikest ehitusvigadest“, 2014

Karl Õiger, „Ehitiste renoveerimine“, kolmas parandatud trükk, 2015

Elmar-Jaan Just, Karl Õiger, Alar Just, „Puit- ja puidupõhised konstrukt­sioonid“, 2015

 

„100 aastat TTÜ ehitusinsenere“, koostaja Karl Õiger (2018)

Lembi-Merike Raado, „Ehitusmaterjalid“, 2018

Ilmumisel on kaks raamatut, mis käsitlevad pindkandjaid (Karl Õiger) ja korrosiooni ehituses (Lembi-Merike Raado).

Fondi toodetud dokumentaalfilmid:

„Korüfee“, režissöör Mati Talvik

„Valdek Kulbach“, autor Karl Õiger

Loe rohkem: oiger.eu

Laeb infot...