Tallinna Tehnikaülikool

28. mail tegi Euroopa Komisjoni idufirmade, teadusuuringute ja innovatsiooni volinik Ekaterina Zaharieva avalikuks Euroopa idu- ja kasvufirmade strateegia. Ühe olulise uuendusena luuakse „28. režiim“, mis lihtsustab uute idufirmade asutamist kogu Euroopas. Ülikoole hakkab otseselt puudutama „Lab-to-Unicorn“ algatus, mille eesmärk on viia teadustööd laboritest ükssarvikuteks. 

Tulekul idu- ja kasvuettevõtete „vabriku“ võrgustik

Kavas on luua üle Euroopa 20–30 tipptasemel idu- ja kasvuettevõtete keskuse (European Startup and Scaleup Factories – ESSF), mille juured on tugevalt seotud ülikoolide ja kohalike ökosüsteemidega. Prognoositavalt saavad 10–20 keskust igaüks 2 miljonit eurot piloodina juba järgmisel aastal. Kahe aasta pärast laieneb algatus 30 keskusele, edukatele pilootidele tõuseb toetus mitmekordselt. Valitute hulka pääsemiseks tuleb täita ambitsioonikaid eesmärke: vähemalt 50% ülikoolis ja seda ümbritsevas ökosüsteemis loodud idufirmadest peab üsna kiirelt jõudma kasvufaasi, kaasates vähemalt 10 miljonit eurot riskikapitali.  

Loodavad keskused moodustavad omavahel tihedalt seotud võrgustiku. Eeskujuks võib tuua üsna hiljutise Saksamaa Startup Factories initsiatiivi, mille üheks eestvedajaks on olnud Müncheni Tehnoloogiaülikooli ettevõtlusüksus Unternehmer TUM. Viimane on ühtlasi ka Rise Europe võrgustiku asutaja ning sekretariaat.

Rise Europe on võrgustik, mis ühendab 22 innovatsiooniliidrit järgmistest organisatsioonidest: ETH Zürich, Imperial College London, Oxford University, Queen Mary University, École Polytechnique, KTH Innovation, IE University, IniTS, Aalto University, Sting, Beta-I, UnternehmerTUM, HighTechXL, YES!Delft, DTU Skylab, Tech Europe Foundation, DCU Invent, Agoranov ja TalTech. Rise Europe'it võib igati õigustatult pidada Euroopa idufirmade ökosüsteemi “tšempionite liigaks”.  

Rise Europe on suur alakasutatud võimalus TalTechi jaoks

12.-15. mail toimus Marienlystis Rise Europe võrgustiku aastakohtumine, mille üheks eesmärgiks oli valmistuda ESSF programmi edukaks lansseerimiseks. Kõigi miitingute energiatase oli väga kõrge rääkimata arutelude kvaliteedist. Toimus kolm töötuba, mille tulemused olid suunatud väga praktiliste „playbook’ide“ loomisele – juhistele, kuidas erinevates olukordades (nt kaasasutajate leidmine, koostöö ettevõtetega) edu saavutada. Ühiselt sai ära tehtud väga suur töö, et need ”mänguskeemid” saaksid olema edaspidi maksimaalselt praktilise kasuga.

Rise Europe kohtumine/ autor: Kasper Christiansen
Rise Europe võrgustiku aastakohtumine / autor: Kasper Christiansen

Esimeses töötoas käsitleti kaasasutajate leidmist iduettevõtetesse. Rise võrgustiku liikmete kogemuse põhjal võib üldistada, et enamuse edukate ülikoolide osalusega ettevõtete asutajad on olnud tudengid ja teadlased. Michael Baum, Yope Foundation’i asutaja, tõi välja, et nende abil loodud 160 ettevõtte asutaja keskmine asutaja vanus on olnud lausa 24 eluaastat. See tõestab veenvalt, et tudengeid ja teadlasi ei peaks uusettevõtluse mõttes käsitlema eraldi nagu meie oleme seda seni teinud.

Teises töötoas arutleti parimate praktikate üle teadusettevõtluses ja tehnoloogiasiirdes, tuues eeskujuks IE School of Science and Technology. Iklaq Sidhu, UC Berkeley ettevõtluskeskuse looja, rõhutas, et lineaarse teadmussiirde asemel peaksid ülikoolid küsima tööstuselt otse, kuhu nad tahaksid viie aasta pärast jõuda. Berkeley kogemus näitab, et edukad ettevõtted sünnivad sageli pärast seda, kui asutajad on saanud töökogemuse (suur)ettevõtetes. Aruteludes tõdeti, et paljud edukad ettevõtted sünnivad alles siis, kui ülikoolis on omandatud esimesed ettevõtluskogemused. Samuti jäi kõlama, et Euroopa juhtivate ülikoolide ettevõtlusüksused näevad oma rolli oluliselt laiemalt kui me tavapäraselt Eestis oleme harjunud nägema. Kui ülikool tahab enda kolmandat missiooni vääriliselt täita, siis peab fookus ulatuma kaugemale lineaarsest teadmussiirdest, hõlmates sealjuures kogu ümbritseva innovatsiooni- ja ettevõtluse ökosüsteemi kujundamist.

Kolmas töötuba keskendus sellele, kuidas startupid saaksid kasu koostööst (suur)ettevõtetega. John Bell, HighTechXL-i juht, tõi näiteks, kuidas Euroopa juhtiva kiibivalmistamise seadmete tootja ASML töötajad osalevad HighTechXL programmides, jagades idufirmadele oma teadmisi ja kogemusi.  

Viimasel päeval jagati ülesanded ja määrati tähtajad: kuidas anda sisendit Euroopa Komisjonile strateegia elluviimiseks ja kuidas tagada, et Rise võrgustiku liikmete taotlused oleksid pilootprogrammi faasis juba varsti edukad. On selge, et kõik soovivad, et nende ökosüsteemis saaks rahastuse vähemalt üks idu- ja kasvuettevõtete keskus. Kas TalTech tahab ja suudab haarata initsiatiivi ning olla eestvedaja?  

Tutvu strateegiaga