Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus (ESTDEV – Estonian Centre for International Development) käivitas Ukraina korterelamute tehaselist renoveerimist ettevalmistava pilootprojekti, mille eesmärk on kindlaks teha, kas Eestis väljatöötatud uudset renoveerimistehnoloogiat saab Ukrainas rakendada.

Tallinna Tehnikaülikool on kaasas oma teadus- ja arendustöö skaleerimiseks Ukrainas ja kogumaks teadmisi üle projekteeritud tööea kasutusel olevate hoonete olukorra kohta.
Esimese sammuna kaardistati 26-28. juunil Zõtomõri linnas kümneliikmelise uurimismeeskonna poolt kolme viiekorruselise korterelamu tehniline seisukord ja renoveerimisvajadus. Selle teadmise põhjal koostatakse suve lõpuks kolmele hoonele renoveerimise kontseptsioonid ja projekteerimise lähteülesanded. Kolme päeva jooksul hinnati hoonete kandevõimet ja piirdetarindite olukorda, kaardistati tehnosüsteemide seisukord, hinnati sisekliimat. Täpsemate järelduste tegemiseks koguti hoonetest ka proovikehasid, mida hiljem laboris täpsemalt analüüsitakse. Erinevatesse korteritesse paigaldati mõõteseadmeid selgitamaks välja korterite sisekliima pikema perioodi jooksul. Lähteülesannete alusel koostab kohalik projekteerija koostöös Tallinna Tehnikaülikooliga aasta lõpuks nendele elamutele ehitusprojektid.
Pilootprojekti ettevalmistavas etapis läbiviidavatesse teadus- ja arendustöödesse oli kaasatud ka Hades Geodeesia OÜ ja Aerogrupp OÜ eksperdid. Tänu Hades Geodeesia ekspertidele sai 3D skaneerimise ja fotogrammeetria meetodite abil täpselt mõõdistatud hoonete ruumikujud. AeroGrupp kaardistas põhjalikult hoonete ventilatsioonisüsteemid ja nende seisukorra.
Tallinna Tehnikaülikool kohtus ka kolme Ukraina tehnikavaldkonna ülikoolide esindajatega, et vahetada teadmisi elamute renoveerimise valdkonnas. Ukrainas on täna valdavalt levinud osaline samm-sammult renoveerimine, jättes täiesti tähelepanuta ventilatsioonisüsteemide renoveerimise. Seejuures on laialt levinud ka korterhaaval tegutsemine, mille tulemusena on üle fassaadide erinevaid rõdulahendusi, üksikuid soojuspumpasid ja korterhaaval soojustamist. Käesolev projekt seab ambitsiooniks piloteerida hoonete energiatõhususe direktiivi kohast nullemisiooni hoone tasemele renoveerimist, näidata tervikliku tehaselise renoveerimise eeliseid ja aidata vältida vigu, mida ligi kakskümmend aastat tagasi, Eesti kortermajade renoveerimise algusaegadel Eestis tehti. Põnev on näha, kas 20-aastast arenguhüpet õnnestub teha ühe projektiga või tuleb see tervik jaotada väiksemateks sammudeks.
Tallinna Tehnikaülikool on tehaselise renoveerimise metoodikat töötanud välja erinevate projektide (MoreConnect, DRIVE0, oPEN Lab, SoftAcademy, Ren+Homes, SIRCULAR) raames. Ukraina piloot toetab seejuures ka Eesti Renoveerimismaratoni / LIFE IP BUILDEST projekti, andes täiendavat infot ka meil levinud majatüüpide teistes riikides esineva seisukorra osas ja aidates seeläbi täiustada laiapõhjalisemalt kohalduvat tehnoloogiat. Projekt on jätkuks ESTDEV ja Puitmajaliidu koostöös ehitatud Ovrutši lasteaia ja Zõtomõri perekodude projektidele ning toetub ESTDEV ja Korteriühistute Liidu eeltöödele linna korteriühistute teadlikkuse kasvatamisest.