Tallinna Tehnikaülikool

Saarlase Kaur Otsa jaoks oli kodus kõige huvitavam koht garaaž, kus veetis lõviosa ajast midagi ehitades, katsetades või uurides. Bakalaureuse erialaks valis Kaur materjalitehnoloogia ja pärast seda veetis kaks aastat elu nautides – reisis ning töötas baarmanina, päikesepaneelide paigaldajana, tehnoloogia õpetajana. Selle ajaga sai talle selgemaks suund, mis talle huvi pakub ning millel on ka tööturul tulevikku, nii jõudis ta tagasi tehnikaülikooli, „Materjalid ja protsessid jätkusuutlikus energeetikas“ magistriõppekavale. Magistri lõputöö tegi ta koostöös firmaga Naps Solar Estonia, leidmaks paremaid viise poolpainduvate päikesepaneelide tootmiseks ning praegu töötabki Kaur samas firmas tootmisjuhi ning arendajana.

Insener_Kaur Ots

Kus ja kellena Sinu eriala lõpetajad töötavad?
Eriala „Materjalid ja protsessid jätkusuutlikus energeetikas“ on, nagu nimigi mõista annab, üpris laia ampluaaga. Õpingute käigus leiad endale selle kõige rohkem huvipakkuva suuna ning süüvid sellesse. Reaalsed näited, millega mina ja minu kursusekaaslased nüüdseks töötavad: päikeseenergeetika, soojusenergeetika, biomassienergia, vesinikuelemendid, superkondensaatorid, akud... Põhiline suund on materjalitehnoloog/insener.

Mis on tulevikus Eestis põhiline energiaallikas?
Tahaks loota, et ikka taastuvenergia. Sellist potentsiaali hüdroenergia osas nagu seda on Norral meil vast pole, seega jäävad tuule- ja päikeseenergia. Biomass on muidugi palju kõneainet pakkunud, et kas Eesti metsa ahju ajamine on ikka taastuvenergia. Euroopa Liidu mõistes on ning kui seda mõistlikkuse piires teha, siis on ka sellel oma koht. Kokkuvõttes on taastuvenergia puhul oluline, et me ei paneks kõiki mune ühte korvi ja kasutaks just neid allikaid, mida Eesti geograafiline asukoht pakub.

Mis on energeetikas järgmine suur läbimurre, mida Sa huviga ootad?
Kuna minu enda suund on päikeseenergeetika, siis loomulikult ootan seda, mil meie enda TalTechi teadlased jõuavad järgmise generatsiooni päikeseelemendi arendusega nii kaugele, et saaks hakata seda katsetama reaalses maailmas koostöös tööstustega. Ränitehnoloogia on Hiina abil muudetud küll väga odavaks, kuid sellel on efektiivsuse ülemine piir juba saavutatud, seega edasiseks läbimurdeks tuleb seda kombineerida uute tehnoloogiatega.

Lahedaim asi, mis on tööl juhtunud?  
Puutuda kokku inimestega, kes on minu sektoris töötanud pikalt-pikalt, kasutanud materjale, mis minu jaoks on täielikud fossiilid. See kogemustepagas, mis neil on anda, on mulle väga palju väärt.

Kui sind huvitavad jätkusuutliku energeetika materjalid, siis tule õpi magistriõppes Materjale ja protsesse jätkusuutlikus energeetikas. 
Õpid tundma materjale, mis on valmistatud reageerimaks ümbritseva keskkonna muutustele. Samas annab õppekava võimaluse üldisemaks käsitluseks, energeetikas toimuvate protsesside analüüsimiseks ja planeerimiseks. Selline integreeritud lähenemine on uudne ja laiendab oluliselt  Sinu võimalusi ja konkurentsivõimet tööturul. Dokumendid võid esitada kasvõi kohe - vastuvõtt on juba alanud!

Laeb infot...