Kevadine Kerjurahu saar pakub haruldast võimalust kogeda looduse ilu ja raskust. Aprillikuus osalesid Kuressaare kolledži töötajad hülgevaatlusretkel. Tegemist oli hariva kogemusega, mis laiendas arusaama loodusest ja inimese rollist selles. Saarel veedetud aeg pakkus matkajatele võimalust vaadelda hülgeid nende looduslikus keskkonnas, kogeda loodusjõude ja mõtiskleda inimese mõjust loodusele.
Kerjurahu – väike saar Liivi lahes
Kerjurahu, vaid 4 kilomeetri kaugusel Abrukast, on väike saar Liivi lahes. Seda iseloomustab karm, kuid kaunis loodus. Saare rannajoone pikkus on vaid 2 kilomeetrit, sellegipoolest on tegu rikkaliku elupaigaga mitmetele liikidele. Sealhulgas ka hallhüljestele, kes seal poegivad. Saar ja selle ümbrus kuuluvad UNESCO programmi „Inimene ja biosfäär“ alasse (Lääne-Eesti saarestiku biosfääri programmiala), mille peaeesmärk on üleilmselt tagada bioloogilise mitmekesisuse ja inimkultuuri tasakaalustatud koosareng.
Elamuslik retk: meri, tuul ja hülged
Aprillikuu ilm pakkus tõelist katsumust: jääkülm vesi ja tuul, mis märjaks kastetud rõivaist läbi lõikas. Ometi lisasid need tingimused matkale ehtsust, tuues esile karmi loodusliku elukeskkonna, millega hülged igapäevaselt silmitsi seisavad. Saarel oli loodusfotograafi varjend saanud ühe hülgepoja uueks koduks. See illustreeris selgelt, kuidas inimese loodu võib mõjutada looduslikku keskkonda. Kaldal oli mitmeid hukkunud noori hülgeid, viidates selgelt looduslikule valikule. Samal ajal peesitasid eemal kividel mõned täiskasvanud isendid, näidates elujõudu ja kohanemisvõimet. Rannas oli hulgaliselt luikede pesi ja mune, millest osad olid lõhutud – tõenäoliselt röövloomade poolt.
Sissevaade inimese ja looduse suhetesse
Kerjurahu seiklus oli väike sissevaade inimese ja looduse suhetesse. Kas inimese loodud mugavused tulevad loodusele kasuks või kahjuks – see on küsimus, mis retkel õhku jäi. Sellised kogemused aitavad mõista, kui oluline on igaühe panus looduskaitse ja säästva arengu edendamisel. Matk oli heaks meeldetuletuseks, et kuigi me oleme harjunud nautima tänapäeva mugavusi, peaksime alati meeles pidama oma mõju loodusele.