Eesti esimene prototüüpide arendamise rahastu Prototron otsib taas ägedate ideedega ettevõtteid, et aidata neil töötava lahenduseni jõuda. Parimate vahel läheb jagamisele 75 000 eurot – see aitab luua algse prototüübi ja ärimaailmas esimesed sammu teha. Kandideerida saab 28. veebruarini.
Prototüübi loomine on ettevõtte jaoks üks esimesi ja väga olulisi samme – see annab väärtuslikku tagasisidet, kas toode, mida arendatakse, on vajalik ja kas sellest saab äri üles ehitada. „Prototüüpimine on üks riskantsemaid investeeringuid ettevõtte elukaares, aga see on ühtlasi ka hädavajalik, et aru saada, kas tootel on üldse potentsiaali. Prototroni toel saavad ettevõtted oma esmase prototüübi luua ja ärimaailmas esimesed sammud teha,” ütles Prototroni tegevjuht Brait Pilvik.
Kandideerimiseks peab alustava ettevõtte idee olema (tehnoloogiliselt) uuenduslik, prototüübil peab olema turu- ja rahvusvahelise kasvu potentsiaal, ettevõtte ärimudel peab olema läbi mõeldud ja selle elluviimiseks peab olema kokku pandud tugev tiim. Kui kõik need kriteeriumid on täidetud, siis on lootust saada oma idee teostamiseks rahastus.
„Kuigi ettevõtlusega alustamisel on eelkõige oluline tugev tahe ja töökas tiim, siis rahastuseta on väga keeruline paljusid ideid katsetada. Prototronist on aastate jooksul oma esimese prototüübi jaoks tuge saanud 106 tiimi, et kokku 1 428 000 euro eest oma esimesi prototüüpe ehitada. Lisaks on nad kaasanud rohkem kui 85 000 000 eurot. Ootan põnevusega, millise eduloo sünnile saame kevadvoorus kaasa aidata,“ ütles Swedbanki iduettevõtete segmendi juht Triin Preem.
Eelmisel aastal laekus kahe vooru peale kokku 400 avaldust, neist finaali pääses 20 alustavat ettevõtet ja mõlemast voorust sai rahastuse neli ettevõtet – ILUS Bike, Sciflux, Audiocat ja TraynMe kevadel, ning Expand, Laflow, MastSmart ja ChargeIQ sügisel. Varasemalt on Prototroni fond aidanud ellu viia ideid, millest on välja kasvanud rahvusvaheliselt tunnustatud ettevõtted, näiteks UP Catalyst, Lingvist, Bikeep, Fusebox jpt.
TalTechi uusettevõtluse juhi Caroline Aruoja sõnul on lootust, et ülikoolist jõuab lähiaastatel Prototroni arvukalt tiime. „Viimastel kuudel on märgatavalt suurenenud tudengite aktiivsus ettevõtete loomisel ja ka teiste ettevõtlushuviliste toetamisel. Eelmisel aastal asutasid TalTechi programmidest hoogu saanud tudengid enam kui poole rohkem ettevõtteid kui varasematel aastatel ning tõmmati käima uus ärisuuna tudengiorganisatsioon Startup Garage. Tudengid on asunud isegi teistele tudengitele ja gümnasistidele läbi viima tasuta äriarenduse programmi IGNITER. Kindlasti on ülikoolist lähiaastatel oodata palju konkurentsivõimelisi tiime Prototroni kandideerima," ütles Aruoja.
Prototroni läbinud idufirmadel on võimalus jätkata oma ettevõtluse teekonda Tehnopol Startup Inkubaatoris.
Taotlusi saab esitada 28. veebruarini Prototorni veebilehel.
Prototroni fondi loojateks on TalTech, Swedbank ning teadus- ja ärilinnak Tehnopol, et arendada ja rahastada tehnoloogiliste ideede prototüüpide loomist. Kümne aasta jooksul on Prototron rahastanud 106 projekti ligikaudu 1,4 miljoni euroga ning meeskonnad on järel-investeeringuna kaasanud enam kui 85 miljonit eurot.