Tallinna Tehnikaülikool

Klaus Treimann on Bonava Eesti üksuse ehitusvaldkonna juht, kes on inspireeritud Bonava visioonist luua jätkusuutlik ja turvaline elukeskkond. Bonava meeskonda kuulumine võimaldab tal olla otseselt seotud ehitusprotsesside paremaks muutmisega. Erialavalikul lähtus ta huvitavast põhimõttest, mis teda siiani juhib. Vabal ajal tasakaalustab Klaus oma vaimset pingutust kahe harvaesineva hobiga. Millised on Bonavas töötamise eelised ning mis on need salapärased hobid, loe persooniloost!

Insener_Klaus Treimann

Alustame algusest – miks valisid insenerikarjääri?

Noore inimesena on raske hinnata, mida üks või teine eriala endast täpselt kujutab, kui selles valdkonnas tööd ei ole teinud. Seega olid mul mõtted nii meditsiini-, IT-, arhitektuuri- kui ka inseneriõppe osas. Teekonnal inseneriteaduskonnani jõudsin veel mitu korda vahepeal ümber mõelda, aga kuna reaalained on üks minu suurimaid tugevusi, siis selline valik tundus loogiline.

Teisalt meeldis mulle hoonete ehitamisega kaasnev käegakatsutav tulemus, mis on ajas kestev. Inglise tänavakunstnik Banksy on öelnud: „Inimene sureb kaks korda. Esimene kord siis, kui ta teeb oma viimase hingetõmbe ning teine kord siis, kui ta nime viimast korda mainitakse.“ Ehitusvaldkonnas tegutsedes suudan ma luua midagi ühiskonnale kasulikku ja samaaegselt midagi sellist, mis lükkab selle teise korra ajas edasi. Seepärast on mul ka välja kujunenud traditsioon, et kõikide minuga seotud hoonete nurgakivi kapslisse jätan oma visiitkaardi tekstiga „Ehitades tulevikku!“ – eks kunagi ole näha, kui kaugele tulevikku ma ehitada suutsin.

Olid eelmises ettevõttes tegevjuht ja osanik. Mis andis tõuke edasi liikuda?

Õnneks olen siiani kõikides töökohtades saanud teha midagi sellist, mis mulle väga meeldib ja mille osas olen tundnud kirge. Samas olin eelmises töökohas olnud juba kaheksa aastat, mille tõttu tundsin enesearengu seisukohalt vajadust millegi uue ja teistsuguse järele. Enne Bonavat oli mulle tehtud erinevaid pakkumisi, aga ükski neist ei köitnud piisavalt. Kui Bonavast minuga ühendust võeti ning ettevõtte kontseptsiooni ja nägemust selgitati, siis tundus see olevat minu mõtetega kooskõlas.

Kuidas kirjeldaksid Bonava töökeskkonda?

Töökas ja kindlasti nooruslik. Eks töötajaid on loomulikult erinevas vanuses, aga kogu kollektiiv on tervikuna energiline ning omab suurt teotahet, et jõuda meie seatud eesmärkideni. Panustame strateegiliste eesmärkide täitmisse aega ja raha ning loodetavasti kajastub see ka meie tulemustes.

Nüüdseks oled Bonavas olnud üle aasta. Mis sind siin hoiab?

Bonava paneb palju rõhku kinnisvaraarenduse, projekteerimise ja ehitustegevuse protsesside efektiivsemaks muutmisele. Siinse töö ülesehitus on hästi organiseeritud, mis omakorda tagab rollide täpse piiritletuse. Võimalus olla osa tulemuslikust juhtimisest on väga huvitav. Selle raames saan kaasa rääkida ja olla osaline ehitussektori produktiivsemaks muutmisel, mis on siiani olnud võrdlemisi arhailine ja traditsioonides kinni olev valdkond.

Tänu IT-lahendustele on teised sektorid teinud meeletuid arenguhüppeid just efektiivsuse osas, kuid ehitusvaldkond on jäänud tagaplaanile. Kui leida moodused, kuidas siduda tänapäevased IT võimalused kõigi elamuarenduse faasidega, siis see võib olla oluline samm sektori arengule tervikuna. Tulemuslikuma juhtimise kaudu saaksime olla eeskujuks ka teistele firmadele.

Kuidas täpselt saavad Bonava töötajad ettevõtte arengusse panustada?

Bonava tegutseb üheksas riigis. Nii Eesti üksuses kui grupi tasandil on loodud erinevaid töörühmi ja initsiatiive mitmetes valdkondades, kus kõikide riikide esindajatel on võimalus kaasa rääkida. Iga uue protsessi ja lähenemise puhul kaasatakse töötajaid rahvusvaheliselt ja võetakse kõikide arvamusi ja ettepanekuid arvesse. Seeläbi on võimalik olenemata riigi suurusest kaasa rääkida ühe suurettevõtte tervikliku arengu teemadel.

Kui Bonava ettevõttena tahab arendada ehitussektorit, siis kuidas suhtub tööandja töötajate arengusse?

Bonava panustab ettevõttena palju inimeste arengusse – eriti seepärast, et insenerivaldkond nii ehituse kui projekteerimise osas on seotud ka kutsetega ja ainuüksi kutsepädevuse säilimiseks peab ennast täiendama. Koolitusi võid leida ise, aga ka Bonava pakub erinevaid võimalusi. Siin töötamise jooksul olen saanud end täiendada nii Eestis kui ka välismaal – näiteks osalen peagi mitmepäevasel juhtimiskoolitusel Rootsis. Osa koolitusi on tööohutusalased, sest Bonava suunab sellele aspektile palju tähelepanu ja ressurssi.

Räägime veidi ka su hobidest. Vabal päeval võib sind leida kas metallidetektoriga Eesti kultuuriväärtusi otsimas või vee ääres kalastamas. Kuidas sa selliste hobideni jõudsid ja mida need sulle annavad?

Olles üles kasvanud maapoisina, on looduslähedus kindlasti üks osa minust. Kalastus ja metallidetektoriga ringijalutamine on tegevused, mis võimaldavad mul ühelt poolt hoida kontakti loodusega ja teiselt poolt nendega tegelemise ajal ei mõtle ma absoluutselt millelegi muule. Kalastus on olnud minuga ajast, kui olin piisavalt suur, et jaksasin õngeritva käes hoida. Huvi metallidetektori kasutamise vastu tekkis samuti väiksena, kui nägin, et selline asi on olemas – kes meist siis ei tahaks leida varandust? Selle hobiga kaasnevate leidude pool ei ole kohati isegi nii põnev kui ajalootöö, mis tuleb eelnevalt teha. Kokkuvõttes on need tegevused sellised, kus ma end täielikult välja lülitan ja paremal juhul tulen koju forelli või kuldmündi võrra rikkamana.

Tulles tagasi su töö juurde: millised plaanid on sul edaspidiseks ja millist rolli Bonava selles mängib?

Minu praegune eesmärk on olla osa ettevõttest, kes on Eestis ja välismaal elukondliku kinnisvaraarenduse kontekstis parimate seas ja seeläbi ehitada võimalikult palju uusi kodusid. Mind innustab võimalus luua midagi, millest jääb märk maha ja kestab kauem kui ma ise. Mida rohkem seda teha saan, seda paremini ma oma eesmärki täidan ja kahtlemata on Bonava vähemalt Eesti töömaastikul minu jaoks praegusel hetkel kõige õigem koht, kus töötada.

Ehitiste projekteerimise ja ehitusjuhtimise eriala lõpetajana saad hakkama kõigega: väikeelamutest pilvelõhkujate ning keerukate tööstushooneteni. Kui ehitus tundub põnev ning tahad näha oma mõtteid realiseerumas siis tule õppima: www.taltech.ee/projekteerimine-juhtimine

Laeb infot...