Tallinna Tehnikaülikool

2017. aastal tehnikaülikoolis avatud Virumaa ja Tartu kolledžite ühise Telemaatika ja arukate süsteemide õppekava esimesed tudengid kaitsesid jaanuaris oma lõputöid.

Kahe kolledži ühisel õppekaval valmistatakse ette telemaatika, tarkvara programmeerimise, automaatika ja küberfüüsikaliste süsteemide valdkonna spetsialiste. Õpitakse kahel peaerialal: Kohtla-Järvel Telemaatika tarkvara päeva- ja sessioonõppes ning Tartus Küberfüüsikaliste süsteemide päevaõppes.

Virumaa kolledži lõputööde teemad olid seotud nii ettevõtte küberturvalisuse, targa maja süsteemide, mobiilirakenduste loomisega objektide tuvastamiseks või andmete kogumiseks, aga ka konkreetsete ettevõtete jaoks programmide loomisega. Lõputöö tulemusena sai välja töötatud näiteks veebiversioon Toila raamatukogu lokaalsest programmist.

Tartu kolledžis kaitstud lõputööde teemad olid seotud võrgu tarkvara arendustega, hooneautomaatikaga, fotogramm-meetria kasutamisega 3D objektide kaardistamisel ning loodi ka konkreetse ettevõtete logistika lahendusi. Mitmed lõputööd tehti kolledži 3D- ja droonilaboris, kus tegeletakse aeropildistamise, fotogramm-meetria, liit- ja virtuaalreaalsusega. Samuti tehti töid kolledži eluslaboris, mis tegeleb kolledži hoonete sisekliima automatiseerimise ja optimeerimisega.

Virumaa kolledži programmijuht Žanna Gratšjova kinnitas, et IKT oskusi läheb vaja pea kõikides eluvaldkondades ning vajadus selliste spetsialistide järele kasvab tulevikus tohutu tempoga. „Täiendasime Virumaa kolledžis eelmist, rakendusinfotehnoloogia õppekava, teadmistega intelligentsetest lahendusest ja innovaatilist tehnoloogiatest, õpetame andmesidevõrke ja turvasüsteeme, aga ka robootikat, mehaanikat ja elektroonikat, et seadmed ja erinevad süsteemid omavahel suhtlema panna,“ selgitas Gratšjova.

Tartu kolledži programmijuhi Helle Halliku sõnul on küberfüüsikalised süsteemid uue interdistsiplinaarse valdkonnana viimasel kümnendil kiiresti arenenud. „Küberfüüsikaline süsteem seob inimesi, reaalses maailmas toimuvaid protsesse ja võrgustatud tehissüsteeme, moodustades samaaegselt reaalses ja tehismaailmas paikneva keerulise süsteemide süsteemi. Mõned meie vilistlased on käivitanud täna juba oma start-upi ja tegelevad nutikate hooneautomaatika lahendustega,“ ütles Hallik.

VK_telemaatika_lopetamine_2021

Telemaatika ja arukate süsteemide 3,5 aastasel õppekaval õpib kolledžites täna 233 tudengit, kellest osa õpib sessioonõppes.

Infotehnoloogiaga seotud erialasid on õpetatud Virumaa kolledžis alates kolledži loomisest 20 aastat tagasi rakendusinfotehnoloogia, informaatika ja infotehnoloogia õppekavadel.

Tartu kolledžis tegeldakse küberfüüsikaga aastast 2015. Samal aastal käivitus Tartu kolledžis ka küberfüüsikalise süsteemitehnika 4-aastane õppekava, mis on praeguse telemaatika kava eellaseks.

Vastuvõtt Tallinna Tehnikaülikooli on alanud. Õppekavadega saab tutvuda veelehel teejuht.taltech.ee.

Lisainfo:

Annely Oone, Virumaa kolledži turundus- ja kommunikatsioonijuht, tel 5210802, annely.oone@taltech.ee

Kai Kalda, Tartu kolledži avalike suhete juht, tel 620 4811, kai.kalda@taltech.ee

Foto: Virumaa kolledži Telemaatika ja arukate süsteemide õppekava esimesed lõpetajad. Autor: Dmitry Matveev, TalTech Virumaa kolledž

Laeb infot...