Eesti Pank tunnustas 2024. aasta teaduspreemiate laureaate, kelle töödes paistavad silma innovaatilised uurimissuunad ja ühiskondlikult olulised teemad. Doktoriõppe kategoorias sai preemia majandusanalüüsi ja rahanduse doktoriõppe vilistlane ning praegune ärikorralduse instituudi järeldoktor Helery Tasane koos Gaygysyz Ashyroviga (EBS), kelle juhendajad olid professorid Aaro Hazak ja Kadri Männasoo. Laureaadid said tunnustuse teadusartikli „The roles of foreign and domestic ownership in the corruption-firm innovation nexus“ eest.
Magistritööde kategoorias jagati tänavu preemia kahe TalTechi majandusanalüüsi õppekaval kaitstud magistritöö vahel: Alice Mikk (juhendaja professor Karsten Staehr) tööga „Tööjõumaksudest kõrvalehoidumist ennustavad tegurid ettevõtte tasandil“ ja Triin Bulõgina (juhendaja vanemteadur Merike Kukk) tööga „Teise pensionisamba reformi mõju noorte finantskäitumisele“.
Doktoriõppe kategooria: Helery Tasane ja Gaygysyz Ashyrov
Artikkel „The roles of foreign and domestic ownership in the corruption-firm innovation nexus“ uurib, kuidas korruptsioon mõjutab ettevõtete innovatsiooni, keskendudes välis- ja kodumaiste omanike rollile. Analüüsiti 4118 eksportiva ettevõtte andmeid 34 arenevast riigist, et mõista, kuidas korruptsioon võib teatud tingimustel innovatsiooni mõjutada.
Uuring tõi esile, et kuigi korruptsioon on üldiselt probleem, võib see mõnikord institutsionaalsete tõrgetega keskkondades stimuleerida innovatsiooni, eriti madala teadus- ja arendustegevusega majandustes. Tulemustest järeldub, et tõhusad institutsionaalsed ja poliitilised lahendused aitavad leevendada korruptsiooni negatiivseid mõjusid, säilitades samal ajal soodsad tingimused innovatsiooniks.
Magistritööde kategooria: Alice Mikk ja Triin Bulõgina
Alice Mikk: „Tööjõumaksudest kõrvalehoidumist ennustavad tegurid ettevõtte tasandil“
Alice Mikk analüüsis oma magistritöös tööjõumaksudest kõrvalehoidumist ettevõtte tasandil, keskendudes teguritele, mis suurendavad selle tõenäosust. Töö tulemused viitavad, et väiksemad ettevõtted, eriti ühemehefirmad, on suurema tõenäosusega seotud maksudest hoidumisega.
Analüüs tõi esile ka valdkondlikud erinevused – kõige enam esines maksudest hoidumist ehitussektoris. Statistiliste analüüsimeetoditega tuvastati, millised finantsnäitajad on seotud maksudest kõrvalehoidumisega, pakkudes väärtuslikku sisendit maksukontrolli tõhustamiseks.
Triin Bulõgina: „Teise pensionisamba reformi mõju noorte finantskäitumisele“
Triin Bulõgina magistritöö keskendus teise pensionisamba reformi mõjudele noorte finantskäitumises. Uuringust selgus, et kuigi paljud noored kasutasid pensioniväljamakseid rahaliste kohustuste vähendamiseks või säästmiseks, suunati märkimisväärne osa siiski tarbimisse.
Töö andis väärtusliku ülevaate noorte rahalise käitumise lühiajalistest muutustest ja tõi esile vajaduse suurendada teadlikkust pikaajalise finantsplaneerimise tähtsusest.
Urmas Sepa mälestusele pühendatud Eesti Panga teaduspreemia konkursi eesmärk on ergutada noorte majandusteadlaste teadustegevust Eestis, avaldada tunnustust silmapaistva uurimistöö eest ja väärtustada õpinguid teaduskraadi omandamiseks. Urmas Sepp (1956-2002) oli aastatel 1993-2002 Eesti Panga makromajanduse osakonna ja seejärel majandusuuringute osakonna juhataja. Konkurss on toimunud igal aastal alates 2003. aastast.