Tallinna Tehnikaülikool

Tallinna Tehnikaülikooli toiduteadlased Kaarel ja Signe Adamberg jagavad soovitusi, kuidas suvisel ajal võimalikult tervislikult süüa ja hoida ennast vormis.*  

köögiviljad marjad Pixabay
foto Pixabay

* Loe täispikkuses artiklit Õhtulehest.

1) Küpseta üks vägev maltsapirukas

Täidis:

100 g noori maltsalehti

3 muna

1 klaas piima

50 g riivitud juustu

1/2 tl soola

Põhi:

50 g võid

200 g täisterajahu (spelta, nisu vm)

2 spl vett

½ tl soola

Kuidas valmistada?

Segada pehme või, jahu, vesi ja sool ühtlaseks tainaks. Tainas peab olema rullitav. Kui see on liiga rabe, võib lisada veidi vett. Rullida tainas õhukeseks nii, et see kataks ca 25 cm läbimõõduga vormi põhja ja küljed. Täidise jaoks hakkida malts peeneks ning segada ülejäänud komponentidega ühtlaseks. Kallata segu vormi ja küpsetada 180 kraadi juures kuldpruuniks (ca 30-40 min).

NB! Suvel korjatud maltsa võib sügavkülmutada, siis saab pirukat teha ka talvel. Malts on spinati sugulane (eellane) ja ei jää maitse poolest sellele kuidagi alla. Maltsa me põllule ei külva, küll aga võib seda igalt peenralt igal aastal leida. See on kingitus looduselt.

2) Üks väga hea vinegrett

Vormis hoidmiseks on hea suvesöök ka vinegrett, mille valmistamiseks on vaja:

hapukapsast (200-300 g)

keedetud kartulit (200-300 g)

keedetud peeti (200-300 g)

keedetud porgandit (ca 100 g)

sibulat (50 g)

hapukurki (100-200 g)

1 kg kohta lisada pool klaasi äädikaga õlikastet

Soovi korral võib vinegretile lisada veel keedetud või praetud muna.

3) Üks kaalusõbralik terviktoidulõuna

Hea näide terviktoidulõunast oleks 100% täisterarukkileib kilu ja grillisalatiga.

Millest seda valmistada?

Salatiks tükelda värsked  kurgid, tomatid ja sibul (võib eelnevalt äädikamarinaadis hoida). Lisa maitserohelist (tilli, murulauku või sibulat) ja kaste: 1:1 vett ja õli, pisut soola, äädikat, jahvatatud pipart ja suhkrut. Soovi korral võib lisada ka rohelisi salatilehti või muud meelepärast. Kiluvõileiva võib asendada keedetud kartulite ja grillräime või -lõhega.

Veel soovitusi

Teada tarkus on seegi, et süüa võiks vastavalt vajadusele ja liikuma peaks pigem rohkem kui vähem. Eriti hea on värskes õhus olla, mõnus jalutuskäik võiks saada igapäevaseks harjumuseks. Seega ei saa öelda, et saame end vormis hoida vaid menüüd koostades, sest vormi näitaja ei ole ainult kaalunumber, vaid ka enesetunne ja füüsiline aktiivsus. Seega ärme unusta ennast televiisori või arvuti taha mängima, vaid liikugem. Ilusa ilmaga on kindlasti parem liikuda värskes õhus. Sama oluline kui piisav vedeliku tarbimine ja korralik söök, on ka piisav ja kvaliteetne uni, ilma milleta on vormi ja sisu ühtsuse saavutamine pea võimatu. Eeskujuliku nädala järel võib ennast vahel ka mõne meelepärase maiusega premeerida. Vahukooretort värskete marjadega, pannkoogid moosiga või tükike šokolaadi ei riku veel vormi, aga teeb tuju heaks. Soovitavalt võiksid magusad küpsetised sisaldada mingi koguse täisterajahu.

Laeb infot...