Energeetikaprofessor Alar Konisti eestvedamisel toimus TalTechis oktoobris kohtumine Korea delegatsiooniga, mis võib nii Eesti kui ka maailma jaoks tähendada kõrgtasemel tehnoloogia- ja materjalialast koostööd.
Kohtumise suur eesmärk oli luua toimiv kliimatehnoloogia koostöövõrgustik Põhjamaade (sh Eesti) ja Lõuna-Korea vahel ning kavandada ühiseid uurimisprojekte.
Lõuna-Korea teadlaste ja ettevõtjatega räägiti nii koostöövõimalustest kui ka laiemalt energiatehnoloogiast, kaguküttest ja linnade arendamisest digitaalsete lahenduste abil. Ühiste jõududega on lihtsam, sest nii Eesti kui ka Lõuna-Korea on mõlemad maailmas tuntud edukate digiriikidena. Eesti teadlastel on plaan teha lõunakorealastega koostööd juba 2025. aastal, sest globaalsete kliimamuutustega kohanemine ja ka võitlemine nõuab kõikjal pingutusi.
Korealased pöördusid ise eestlaste poole
Konist märgib, et kohtumise initsiatiiv tuli tegelikult Korea teadlastelt. „Meie tööd ja tegemised olid neile silma jäänud ning meie seniste saavutuste põhjal pidasid nad meid headeks partneriteks, kellega koostööd tegema hakata. Seda eelkõige selles võtmes, et korealased saavad nüüd ka Horizoni projektide taotlusvoorudes osaleda, aga et olla seal edukas, peab olema kõrgetasemeline konsortsium,“ selgitab ta Lõuna-Korea vaatepunkti ja huvi eestlaste vastu.
Eesti esindajana pidas Konist ettekande teemal „Energiatehnoloogia hetkeseis: Tallinna Tehnikaülikooli areng ja kahe riigi koostööplaanid“, Tehnikaülikooli professor Anna Volkova rääkis võimalikust koostööst kaugkütte ja jahutuse energiatõhususe suurendamisel.
Korea teadlased rääkisid oma senistest kogemustest kliimamuutustega kohanevate linnade näitel, samuti biomassi kasutamisest n-ö puhta energiaressursina ning Balti riikide ja Korea ühisest „türkiissinise vesiniku koostööplaanist.“ Viimane tähendab suhteliselt madala süsinikuheitega aine tootmist, mida saab keskkonnasõbralikult kas ladestada või kasutada tööstuses, mh terase või ka patareide tootmisel.
See, et Koreast sai hiljuti Eueoopa Liidu olulisema teadus- ja innovatsioonifondi Horizon Europe assotsieerunud liige, ongi avardanud võimalusi Eesti ja Korea teadusalaseks koostööks, sh TalTechi ja Hannami ülikooli ühisuuringuteks. Konisti sõnul otsivad nad nüüd võimalusi konsortsiumi kokkupanekuks, et osaleda korealastega ühiselt juba mitmes taotlusvoorus.
TalTechi külastasid Lõuna-Korea teadlased Min-Kyu Paek, kes töötab praegu Soome Aalto Ülikoolis, Minsu Son (Korea ehitustehnoloogia instituudi erikomitee juht), Park Shul Ho (Korea teadus- ja tehnoloogiaülikooli energeetikaprofessor), Brian Kim (KIM Venturous tegevjuht) ja Jaeryoung Song (Korea riikliku rohetehnoloogia instituudi vanemteadur).
Eestist liikusid korealased edasi Lätti, kus neid ootas ees kohtumine Riia Tehnikaülikooli teadlastega.